Rusya'ya ait casus balina İsveç kıyılarında görüldü - Son Dakika

Rusya'ya ait casus balina İsveç kıyılarında görüldü

Son Güncelleme: 30.05.2023 16:03

Rusya'ya ait olduğu düşünülen ve 2019'dan bu yana Norveç kıyılarında olduğu bilinen casus beyaz balina Hvaldimir bu defa İsveç kıyılarında görüldü. Casus balinanın korunması için kurulan OneWhale isimli kuruluş, İsveç makamları ile iletişim halinde olduklarını, casus balinanın bakımı için çalışma başlatıldığını belirtti.

Norveç'te 2019'dan bu yana görülen ve Rusya'ya ait olduğu tahmin edilen casus beyaz balina "Hvaldimir" bu kez İsveç gündeminde. Hvaldimir'in korunması amacıyla kurulan "OneWhale" adlı kuruluş tarafından yapılan açıklamada, dünya çapında "Rus casusu" olarak bilinen Hvaldimir'in Norveç'in ardından İsveç sularında görüldüğü duyuruldu.

Rusya'ya ait casus balina İsveç kıyılarında görüldü

"HVALDIMIR SAVUNMASIZ DURUMDA"

İsveçli yetkililerin balinanın bakımı için harekete geçtiği belirtildi. Balinanın kuzeye doğru ilerlemesi için plan yapıldığı, OneWhale ekibinin İsveç makamlarıyla iletişim halinde olduğu aktarıldı. OneWhale lideri Rich German, "Hvaldimir son derece savunmasız durumda. Ancak İsveç makamlarının hızla harekete geçmesinden dolayı minnettarız" ifadelerini kullandı.

"TEMASTAN KAÇININ" UYARISI

Norveç Balıkçılık İdaresi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, casus balinanın ülkenin güneyinde, yoğun nüfuslu bir bölgeye ulaşması nedeniyle yaralanma riskinin önemli ölçüde arttığını belirterek halka temastan kaçınılması konusunda uyarıda bulunmuştu.

Rusya'ya ait casus balina İsveç kıyılarında görüldü

BALİNANIN ÜZERİNDE KAMERA BULUNMUŞTU

Üzerine bir kemerle kamera bağlanan Hvaldimir adlı balina, 2019'da Norveç açıklarında ilk kez görülmesinin ardından dünyada büyük ilgi çekmişti. Kemerin üzerindeki tokalarda St. Petersburg menşei bulunması dikkatleri Rusya'ya yönlendirmişti. Uzmanlar, casus balinanın Rusya'ya ait olduğunu ve Rus donanması tarafından eğitildiğini düşündüklerini açıklamıştı.

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Rusya'ya ait casus balina İsveç kıyılarında görüldü - Son Dakika


Advertisement