Saddam Hüseyin'in yakalandığı sığınaktaki son sözlerini biliyor musunuz? - Son Dakika

Saddam Hüseyin'in yakalandığı sığınaktaki son sözlerini biliyor musunuz?

13.12.2021 11:44

Irak'ın eski Cumhurbaşkanı Hüseyin'in 2003 yılında yakalandığı sığınakta söylediği son sözler ortaya çıktı. Buna göre Saddam Hüseyin'in kendisine silah doğrultan askerlere "Ateş etmeyin, beni tanımadınız mı? Ben Irak'ın başkanı Saddam Hüseyin'im" dediği belirtildi. Ancak ABD askerleri bu sözlere "Başkan Bush saygılarını iletiyor" diye karşılık verdi.

Irak'ın eski Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in yakalanması hakkındaki detaylar yıllar sonra bile duyanları büyük şaşkınlığa uğratıyor. Saddam Hüseyin, 9 Nisan 2003 tarihinde ABD güçlerinin Bağdat'a girmesiyle 24 yıllık iktidarını da kaybetti. Bu günden sonra ABD'nin kendisine yaşam şansı tanımayacağını bilen Saddam, bir anda sırra kadem bastı.

13 ARALIK 2003'TE YAKALANDI

Bağdat'ın düşmesinden sonra Saddam'ın izini kaybettirmesi ve nerede olduğu sorusu çeşitli komplo teorilerinin ortaya atılmasına neden oldu. 22 Temmuz'da Saddam Hüseyin'in oğulları Uday ile Kusay, Irak'ın Musul kentinde düzenlenen operasyonda Amerikan kuvvetleri tarafından öldürüldü. Saddam'ın kendisi de 13 Aralık 2003'te Tikrit yakınlarında bir çiftlik evinde ABD güçlerince yakalandı.

Ölümü günlerce konuşulmuştu! Saddam Hüseyin'in yakalandığı sığınaktaki son sözleri ortaya çıktı

SIĞINAKTAKİ SON SÖZLERİ

Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala Saddam Hüseyin'in yaşadığını iddia edenler var. Ancak resmi kaynaklar bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor. Öyle ki Saddam Hüseyin'in yakalandığı sırada söylediği son sözlere ilişkin bilgiler yeniden gündeme geldi.

Ölümü günlerce konuşulmuştu! Saddam Hüseyin'in yakalandığı sığınaktaki son sözleri ortaya çıktı

"MÜZAKARE ETMEYE HAZIRIM"

Saddam Hüseyin'in saklandığı sığınakta kendisini yakalayan askerlere dönerek, "Ateş etmeyin, ateş etmeyin. Ben Saddam Hüseyin'im. Ben Irak'ın başkanıyım ve müzakere etmeye hazırım" dediği belirtildi.

"BAŞKAN BUSH, SAYGILARINI İLETİYOR"

ABD askerlerinin Saddam'a yönelik cevabı da ortaya çıktı. Buna göre ABD askerleri, kendilerine yalvaran Saddam'a "Başkan Bush saygılarını iletiyor" diyerek yanıt verdi.

Ölümü günlerce konuşulmuştu! Saddam Hüseyin'in yakalandığı sığınaktaki son sözleri ortaya çıktı

İDAM ANI DÜNYAYA SERVİS EDİLDİ

İdamından çok kısa bir süre önce Amerikalılar tarafından Iraklılara teslim edilen Saddam Hüseyin'in idam cezası, Bağdat'ın kuzey mahallelerinden Kazımiye'de bulunan bir askeri üste yerel saatle sabah 06:00'da uygulandı. İdam anı cep telefonlarıyla görüntülenerek saatler içinde internet üzerinden dünyaya dağıtıldı ve büyük yankı uyandırdı.

YORUMLAR (3)
500
Bush'tan Irak gafı: 'Tek bir adamın kararıyla haksız ve acımasızca işgal edildi' Bush'tan Irak gafı: 'Tek bir adamın kararıyla haksız ve acımasızca işgal edildi' Eski ABD Başkanı Bush'un, Putin'i eleştirecekken yaptığı 'Irak' gafı gündem oldu! Eski ABD Başkanı Bush'un, Putin'i eleştirecekken yaptığı 'Irak' gafı gündem oldu! Son dakika! Somali, ABD'nin yeniden ülkeye asker konuşlandırma kararından memnun Son dakika! Somali, ABD'nin yeniden ülkeye asker konuşlandırma kararından memnun

Son Dakika Dünya Saddam Hüseyin'in yakalandığı sığınaktaki son sözlerini biliyor musunuz? - Son Dakika


Advertisement