Son Dakika: Erdoğan, Rusya lideri Putin'le telefonda görüştü! Moskova-Kiev kriziyle ilgili önemli mesajını tekrarladı - Son Dakika

Son Dakika: Erdoğan, Rusya lideri Putin'le telefonda görüştü! Moskova-Kiev kriziyle ilgili önemli mesajını tekrarladı

23.02.2022 17:15

Son dakika: Erdoğan, Rusya lideri Putin'le yükselen Moskova-Kiev gerilimiyle ilgili telefonda görüştü. Erdoğan, Putin'le gerçekleştirdiği görüşmesinde dün olduğu gibi bugün de Türkiye'nin gerginliğin azaltılması ve barışın korunması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya- Ukrayna meselesinin ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel meselelerde Rusya Devlet Başkanı Putin ile kurdukları yakın diyaloğa her zaman büyük önem verdiğini, bunun olumlu sonuçlarını gördüklerini ve bu anlayışı sürdürme kararlılığında olduğunu vurguladı.

UKRAYNA'NIN EGEMENLİĞİNE AYKIRI ADIMLARI TANIMADIKLARINI BELİRTTİ

Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne aykırı adımları tanımadıklarını, bunun ilkesel bir tutum olduğunu belirten Erdoğan, Minsk Anlaşmaları zemininde bir sonuca ulaşılmasının önemli olduğunu kaydetti.

"TÜRKİYE BARIŞ KORUNMASI İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIR"

Sorunun daha karmaşık hale gelmesinin, hele hele askeri bir çatışmanın kimseye yarar getirmeyeceğine işaret eden Erdoğan, bu anlayışla diplomatik temasların ve görüşmelerin devam ettirilmesini önemsediklerini, dün olduğu gibi bugün de Türkiye'nin, gerginliğin azaltılması ve barışın korunması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğuna değindi.

"DİPLOMASİYİ ÖNE ÇIKARMAK DAHA FAYDALI"

Bu meselenin diyalog yoluyla halledilmesi çağrısını dile getiren Erdoğan, diplomasiyi öne çıkarmakta fayda olduğunu, NATO içinde de yapıcı tutumu sürdürdüklerine dikkati çekti.

PUTİN'İ TÜRKİYE'YE DAVET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl eylül ayındaki Soçi ziyareti sırasında da mutabık kaldıkları üzere Rusya Devlet Başkanı Putin'i Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı için en kısa sürede Türkiye'ye beklediğini yineledi.

PUTİN'DEN DONETSK VE LUGANSK SAVUNMASI

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre de Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesinde, Ukrayna hükümetinin Minsk anlaşmalarını yerine getirmeyi reddetmesi nedeniyle, Lugansk ve Donetsk'i tanımanın ülkesi için nesnel bir gereklilik hâlini aldığını belirtti.

ERDOĞAN, ALİYEV'LE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye-Azerbaycan iş birliğini geliştirecek hususlar ile Ermenistan'la ilişkiler ve Rusya- Ukrayna krizi başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel meselelerde eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etti.

YORUMLAR
500
Gürcistan'a açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısında tır kuyruğu Gürcistan'a açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısında tır kuyruğu Ukrayna'dan gelen mısır yüklü 'Glory' ve 'Riva Wind' adlı gemilerde denetim yapıldı Ukrayna'dan gelen mısır yüklü 'Glory' ve 'Riva Wind' adlı gemilerde denetim yapıldı Orhan Sarıbal: 'Tahıl Koridoruyla Türkiye'ye Getirilen Ayçiçeği Tohumu, Büyük Uluslararası Şirketlerin… Ne Ukrayna Çiftçisinin, Ne Rusya Çiftçisinin' Orhan Sarıbal: 'Tahıl Koridoruyla Türkiye'ye Getirilen Ayçiçeği Tohumu, Büyük Uluslararası Şirketlerin… Ne Ukrayna Çiftçisinin, Ne Rusya Çiftçisinin'

Son Dakika Dünya Son Dakika: Erdoğan, Rusya lideri Putin'le telefonda görüştü! Moskova-Kiev kriziyle ilgili önemli mesajını tekrarladı - Son Dakika


Advertisement