Konutta yeni dönem başlıyor! Bakan Şimşek ayrıntıları duyurdu: İsteyene gelir, isteyene ev - Son Dakika
Ekonomi

Konutta yeni dönem başlıyor! Bakan Şimşek ayrıntıları duyurdu: İsteyene gelir, isteyene ev

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşümün finansmanıyla konut arzının artmasında rol oynayacak yeni düzenlemede son aşamaya geldiklerini belirterek kurulacak gayrimenkul fonlarıyla isteyenin ev ya da gelir sahibi olma seçeneklerine sahip olacağını duyurdu. Şimşek ayrıca düzenlemeyle konut piyasasında fiyatların düşüş eğilime gireceğini de söyledi.

26.05.2024 12:36  Güncelleme: 13:06

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kentsel dönüşümün finansmanı ile konut arzının artmasında önemli bir enstrüman olacak yeni düzenlemede son aşamaya geldiklerini belirterek "Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenlemeyle, gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak." dedi.

"GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARININ PROJELERE YATIRIM YAPMASININ ÖNÜ AÇILACAK"

Şimşek, kentsel dönüşüm ve konut arzının artmasını sağlayacak yeni çalışmaya ilişkin bilgi verdi. SPK'nin hazırladığı Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına ilişkin düzenlemede son aşamaya gelindiğini bildiren Şimşek, "Kurul tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak. Düzenlemeyle, bu fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak. Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısı azalacak ve böylelikle konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak." diye konuştu.

Bakan Şimşek konutta yeni düzenlemeyi duyurdu: İsteyene gelir isteyene ev

GELİR YA DA EV SAHİBİ OLMA İMKANI

Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarının, yeni düzenlemeden önce bu projelere yatırım yapamadığına ve gayrimenkullerin inşaat işlerini üstlenemediğine işaret ederek, SPK'nin düzenlemesiyle bu kısıtların ortadan kalkacağını söyledi.

Gayrimenkul yatırım fonlarının, artık kendilerinin veya başkalarının geliştirdiği projelere yatırım yapabileceğini aktaran Şimşek, "Böylece proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine üzerinde proje geliştirilecek arsa ve gayrimenkul projelerini dahil edebilecek. Düzenlemede ayrıntılı şekilde yer alacak şartları sağlayan bu yatırım fonları, unvanlarında 'proje' ibaresine yer verecek ve 'proje gayrimenkul yatırım fonu' olarak anılacak. Bu açılardan proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine proje dahil edemeyen mevcut gayrimenkul yatırım fonlarından farklı bir içeriğe sahip olacak." ifadesini kullandı.

Bakan Şimşek, SPK tarafından hayata geçirilecek projenin, yatırımcıların proje kaynaklı risklerinin azaltılabilmesi amacıyla teminat mekanizması getirdiğini, böylece fonun hasılat paylaşımı sözleşmelerinden doğan haklarını da güvence altında tutacağını belirterek, "Bu düzenleme ayrıca fon faaliyetleriyle ilgili yatırım kararını etkileyebilecek değişikliklerde yatırımcılara fondan çıkış hakkı getirecek ve böylelikle yatırımcı mağduriyetlerinin önüne de geçilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek konutta yeni düzenlemeyi duyurdu: İsteyene gelir isteyene ev

DÜZENLEME SONRASI FONLARIN SAYISI ARTABİLİR

Yatırımcıların, proje bitiminde gayrimenkulün satışından ya da kirasından gelir elde edebileceği gibi ayni çıkış yaparak ev sahibi olma imkanına da sahip olabileceğini aktaran Şimşek, gayrimenkul yatırım fonlarına ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

"SPK tarafından ihraç belgesi onaylanan 184 gayrimenkul yatırım fonu bulunuyor. Halihazırda portföyü oluşan 149 fon varken, bu fonların portföy büyüklüğü ise 82,7 milyar lira civarında. Yeni düzenlemeyle bu fonların sayısının artması da bekleniyor. Fonların teminat temelli sağlam yapısı sayesinde gayrimenkul proje üretimi güvenle hayata geçirilebilecek. Yatırımcılar bu güven ortamında kooperatifçilik mantığıyla küçük birikimlerini değerlendirerek konut sahibi olabilecekler."

"FİYATLARIN DÜŞMESİNDE ETKİLİ OLACAK"

Düzenlemeyle toplumda genel anlamda tasarruf eğiliminde artış beklendiğine de dikkati çeken Şimşek "Düzenleme, kentsel dönüşümün finansmanında ve konut arzının artırılmasında önemli bir enstrüman olacak. Bu yatırım fonları, gerek geliştirecekleri projeler gerekse diğer projelerden alabilecekleri konut nitelikli bağımsız bölümlerle konut piyasasında arz hareketliliğini artıracak ve böylelikle fiyatların düşüş eğilimine geçmesinde çok büyük katkılar sağlayabilecek. Bu canlanma, konut piyasasının geneline yayılacak. Düzenleme, konut üreticilerinin ihtiyaç duyacakları finansmanı, sermaye piyasalarından temin edebilmeleri için de çok değerli bir alternatif oluşturacak. Böylelikle, tasarruf sahipleri küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirebilecek." dedi.

Konutta yeni dönem başlıyor! Bakan Şimşek ayrıntıları duyurdu: İsteyene gelir, isteyene ev
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Konutta yeni dönem başlıyor! Bakan Şimşek ayrıntıları duyurdu: İsteyene gelir, isteyene ev - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (10)

 • Cihan CANKAYA: Herkesin ev sahibi olmasi doğru değil 6 87 Yanıtla
  Spartali Hocca null: nasıl bir mantık nasıl bir dünya görüşüne sahipsin anlaşılması çok güç. ulan millet aldığı paranın büyük bir bölümünü kiraya veriyor. senin gibi adamların bu hiç umrunda değil belli. yazık benim milletim mutlu olsun rahat olsun maddiyat yüzünden kavgalar cinayetler olmasın, tabi senin gibi milletin zor durumda olmasını isteyenler de olmasın... 34 2 Yakup Elarslan: sana da selam olsun kapitalist dost! 2 0
 • METİN KARAASLAN: bu ülkede yaşayan herkesin bir evi olmalı birden fazla evi olanlar gerçek kiraya verdiği fiyatlar üzerinden vergi ödemeli 36 4 Yanıtla
  emre araçlı: Herkesin evi olmalıdan sonra nasıl kira olucak:) 9 5
 • emrah bakansız: bakanım 1 sene oldu geleli hicbirseyin fiyatı düşmedi lütfen bizi aldatmayı düşünmeyin 18 7 Yanıtla
 • Gökhan Avlar: Güvenmiyorum !! 11 6 Yanıtla
 • Davut Kochan: Süper bir fikir bu bu tutar aga 4 1 Yanıtla
 • halil eles: ınşalah herkes ev sahibi olur millet kira dan kurtulur mesala uygun evler yapılsa beli bir peşinat 6 ayda bir ödeme şekli olsa ikici ev almak yasak kiraya vermek yasak şartı yoksa bence mantıklı olur 2 1 Yanıtla
 • Güven Yaşar: geçmişte yapıldı paralar çöp oldu 0 1 Yanıtla

Advertisement