Banvit BRF, sürdürülebilirlik projeleriyle doğaya katkı sağlıyor - Son Dakika
Ekonomi

Banvit BRF, sürdürülebilirlik projeleriyle doğaya katkı sağlıyor

Banvit BRF, sürdürülebilirlik projeleriyle doğaya katkı sağlıyor

Banvit BRF, su ve enerji tasarrufu, geri dönüşümlü ambalaj kullanımı, hayvan refahı, atık yönetimi, eğitim ve ağaçlandırma gibi farklı alanlarda sürdürülebilirlik projeleri gerçekleştiriyor. Şirket, 2040 yılına kadar üretim süreçlerinde doğrudan veya dolaylı salınımları azaltmak ve 'net sıfır' olmak için çalışıyor. Üretim kampüsleri 'sıfır atık' belgesine sahip olan Banvit BRF, ayrıca 'sıfır gıda kaybı modeli' ile üretim yapıyor. Şirket, ağaçlandırma projeleri ve Akıllı Çocuk Sofrası projesiyle de doğaya katkı sağlıyor.

04.06.2023 11:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Banvit BRF, su ve enerji tasarrufu, geri dönüşümlü ambalaj kullanımı, hayvan refahı, atık yönetimi, eğitim ve ağaçlandırma gibi farklı alanlarda sürdürülebilirlik projeleri gerçekleştiriyor.

Şirketten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Banvit BRF Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Gündüz, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, daha iyi bir dünya için toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü belirtti.

Gündüz, sofralara değer katacak, hazırlanması kolay ürünler üretmekle kalmadıklarını, faaliyetlerinde sürdürülebilirlik konusunu da odaklarına aldıklarını aktararak, 2040 yılına kadar üretim süreçlerinde doğrudan veya dolaylı salınımları azaltmak ve "net sıfır" olmak için var güçleriyle çalıştıklarını bildirdi.

Sürdürülebilirlik alanında attıkları adımları hızlandırmanın en önemli hedefleri arasında bulunduğunu vurgulayan Gündüz, "2040 net sıfır hedefimiz doğrultusunda doğadaki ayak izimizi azaltmak amacıyla su ve enerji tasarrufundan geri dönüşümlü ambalajların kullanımına, hayvan refahı, atık yönetimi, eğitim ve ağaçlandırma çalışmalarına kadar uzanan farklı alanlarda projeler sürdürüyoruz." ifadesini kullandı.

Yaptıkları çalışmalar sonucunda geri dönüştürülebilir ambalaj malzemesini yüzde 96'ya çıkardıklarını ve 2025 yılında bunu yüzde 100'e yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Gündüz, şunları kaydetti:

"Su tasarrufu konusunda da uzun yıllardır çalışmalar yürütüyoruz. Bandırma kampüsümüzde 2022 yılında arıttığımız suyun ortalama yüzde 43'ünü içme suyu kalitesinde geri kazandık. 2020 yılından 2022 yıl sonuna kadar piliç eti üretiminde tüm tesislerimiz toplamında kilogram başına yaklaşık yüzde 10 su tasarrufu sağladık. Şirket olarak ayrıca, 2030 yılına kadar elektrik tüketimimizin yüzde 50'sini de yenilenebilir kaynaklarından sağlamayı hedefliyoruz. Gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli miras yaşanabilir bir dünya. Bu nedenle çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz."

Üretim, "sıfır gıda kaybı modeli" ile gerçekleştiriliyor

Verilen bilgiye göre, Banvit BRF'nin üretim kampüsleri, "sıfır atık" belgelerine sahip ve üretim süreci de "sıfır gıda kaybı modeli" ile gerçekleştiriliyor.

Şirket, üretim sürecinde oluşan organik atıkları işleyen ve geri kazanılmasını sağlayan bir tesise de sahip. Burada ortaya çıkan ham madde, evcil hayvan yemi üreten firmalara satılarak hayvan beslenmesine dolaylı olarak katkı sağlanıyor.

Ağaçlandırma projelerine de ağırlık veren şirket, üretim tesislerinin bulunduğu Bandırma, Elazığ ve Manisa bölgelerinde 40 bin ağaçlık Banvit BRF Ormanları'nı oluşturdu. Çevre ve üretim sürecindeki bu çalışmaların yanı sıra gıda kaybı ve israfı ile bilinçli gıda tüketimi konularında toplumda olumlu davranış değişimleri sağlamak üzere çalışan Banvit BRF, Akıllı Çocuk Sofrası projesi ile gelecek nesilleri bilinçlendirerek dünya için kalıcı bir etki sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Banvit BRF, sürdürülebilirlik projeleriyle doğaya katkı sağlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu
  19:24 Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu

  Edirne'de, kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Tarihi ve turistik bir kent olan Edirne, bayram tatilinde binlerce turisti ağırladı. Restoranların önünde saatlerce bekleyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk havadan görüntülendi. Ziyaretçiler, tava ciğerin tadına bakmadan kentten ayrılmamak için uzun süre beklemeye razı olduklarını belirtti.

 • ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor
  19:09 ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor

  Bankaların aldığı karar doğrultusunda, Türkiye genelinde ATM'lerden 10 TL ve 20 TL çekme işlemleri resmi olarak sona eriyor. Enflasyon ve TL'nin değer kaybı nedeniyle bankalar, ATM'lerde 10 ve 20 TL banknotları yerleştirmeme kararı almıştır. Bu durum, vatandaşların 100 ve 200 TL banknotları daha fazla kullanmasına ve 10 ve 20 TL ile alınabilecek ürün ve hizmetlerin azalmasına sebep olmuştur.

 • Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı
  18:25 Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı

  Diyarbakır'da oteller, Ramazan Bayramı tatiliyle birlikte yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Yerli ve yabancı turistler, kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek için Diyarbakır'ı tercih etti. Otellerdeki yoğunluk karşısında ziyaretçiler şaşkınlık yaşadı.

 • Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı
  17:57 Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı

  Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) tarafından Engindere Mahallesi'nde üreticilere mısır, fasulye, salatalık, kara lahana, maydanoz, pazı ve kabak tohumu verildi. Dernek Başkanı Mustafa Mavi, geçen yıldan itibaren üreticilere ata tohumu dağıttıklarını söyledi. Vatandaşların ata tohumuna ilgi gösterdiğini ifade eden Mavi, 'Geleneksel tohumlarımızı yaymaya çalışıyoruz.' dedi. Ata tohumu dağıtım törenine, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı ve muhtarlar da katıldı.

 • Vietnam'da tarihin en büyük banka dolandırıcılığı davası sonuçlandı
  17:46 Vietnam'da tarihin en büyük banka dolandırıcılığı davası sonuçlandı

  Ho Şi Minh City'deki sömürge döneminden kalma ihtişamlı mahkeme binasında büyük bir olay yaşandı. 67 yaşındaki emlakçı ve inşaatçı Truong My Lan, 44 milyar dolar kredi almak suçundan ölüm cezasına çarptırıldı. Davada 2700 kişinin ifadesi alındı ve 85 kişi suçlu bulundu. Truong My Lan'ın kocası ve yeğeni de hapis cezası aldı. Bu olay, Vietnam'da beyaz yaka suçlardan ölüm cezası verilen nadir kadınlardan biri oldu.

 • Edirne'de Tava Ciğer İçin Uzun Kuyruklar Oluştu
  17:36 Edirne'de Tava Ciğer İçin Uzun Kuyruklar Oluştu

  Edirne'de yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. Kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Turistler saatlerce sıra beklemeye razı olurken, ciğerciler zorlu bir süreç yaşadı.


Advertisement