Kayseri'de Üretilen Kabak Çekirdeği Yurt İçi ve Yurt Dışında Talep Görüyor - Son Dakika
Ekonomi

Kayseri'de Üretilen Kabak Çekirdeği Yurt İçi ve Yurt Dışında Talep Görüyor

Kayseri\'de Üretilen Kabak Çekirdeği Yurt İçi ve Yurt Dışında Talep Görüyor

Kayseri genelinde yetiştirilen kabak çekirdeği, Türkiye'nin kabak çekirdeği üretiminin yüzde 35'ini karşılıyor. Erciyes Dağı eteklerinde yetişen ve aromatik lezzete sahip olan kabak çekirdeğinin ihracat pazarının genişletilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu yıl verim ve kaliteden memnun olan üreticiler, ihracat taleplerinin arttığını belirtiyor. Tomarza Kabak Çekirdeği Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Öztaş, Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapmayı hedeflediklerini söylüyor.

12.10.2023 14:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kayseri'de üretilen kabak çekirdeği, yurt içi ve yurt dışından talep görüyor.

Kayseri genelinde 375 bin de kar arazide yetiştirilen ürünle Türkiye'nin kabak çekirdeği üretiminin yüzde 35'i gerçekleştiriliyor.

Erciyes Dağı'nın eteklerindeki verimli topraklarda yetişen ve aromatik lezzete sahip olan kabak çekirdeğinin ihracat pazarının genişletilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Tomarza Kabak Çekirdeği Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Öztaş, AA muhabirine, bu yıl verim ve kaliteden memnun olduklarını söyledi.

Öztaş, "Bu yıl yaklaşık 22-25 bin ton rekolte yakalamış oluruz. Fiyat olarak da geçen yıl kilogramı 80 liraya çıkmıştı. Bu sene tahmini fiyat aralığımız 125-130 lira olur." dedi.

Erciyes Dağı eteklerinde yetişen kabak çekirdeğinin kalitesinden dolayı tercih edildiğini belirten Öztaş, şunları kaydetti:

"Geçen sene Yeni Zelanda'ya ihraç edilmişti. İhracat için bazı ülkelerden talep var. Tunus, Mısır, Fas, Suudi Arabistan, Cezayir, Azerbaycan için ihracatçı firmalarla görüştük. Bizden şu anda talep var ama ekimin sonlarına doğru onların isteğine cevap verebiliriz. Geçtiğimiz yıllara oranla bu sene talep daha fazla. Seneler geçtikçe daha iyi olacak. Özellikle Orta Doğu'dan talep var. Tomarza kabak çekirdeğinin taliplisi çoğalmaya başladı. Bundan dolayı da 6-7 ülkeye ihracatımız başlamak üzere. Görüşmeleri yaptık. İnşallah ilerleyen zamanda bunu daha fazla ülkelere göndermeye çalışacağız."

Öztaş, Kayseri genelinde üretilen yaklaşık 25 bin ton kabak çekirdeğinin 10 bin tonunu Tomarza'nın karşıladığını sözlerine ekledi.

"İhracat bizim için çok güzel olur"

Çiftçi Cesur Karaburun da çocukluğundan itibaren çiftçilikle uğraştığını, ağırlıklı kabak çekirdeği ürettiğini söyledi.

İhracatın kendileri için önemli olduğunu belirten Karaburun, "Yaklaşık 120 dekar araziye kabak çekirdeği ektik. Bu sene çekirdek kalitesi ve rekolte çok güzel. İhracat bizim için çok güzel olur. Deneyip görmek lazım. Bizi olumlu yönde etkileyecektir." ifadelerini kullandı.

Cuma Şahin ise bu yıl verimden memnun olduğunu, ihracatla birlikte üretimin de artacağını dile getirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Kayseri'de Üretilen Kabak Çekirdeği Yurt İçi ve Yurt Dışında Talep Görüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Burdur'da 267 Proje Yürütülüyor
  00:28 Burdur'da 267 Proje Yürütülüyor

  Burdur'da gerçekleşen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, 2024 yılı yatırım planları ele alındı. Toplantıda, Burdur genelinde 267 projenin yürütüldüğü açıklandı.

 • Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü, kaçak keklik avlayanlara ceza verdi
  21:49 Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü, kaçak keklik avlayanlara ceza verdi

  Doğa Koruma Milli Parklar Bitlis Şubesi İl Müdürlüğü ve Hizan Sağınlı Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan yol kontrollerinde 2 şahsa toplam 34 bin 440 TL idari para cezası verildi. Yapılan operasyonda 4 adet keklik, 4 adet kafes ve 5 adet tuzak ele geçirildi. Keklikler sağlık kontrollerinin ardından doğaya salındı ve kafes ile tuzaklar imha edildi.

 • Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı
  21:29 Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı

  Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda evleri hasar gören vatandaşlar için inşa edilen 88 konutun kura çekimi noter huzurunda gerçekleştirildi. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, kura çekilen konutların hak sahiplerine hayırlı olması temennisinde bulundu.


Advertisement