MATSO Başkanı: D-400 Yolundaki Trafik Sorunu Zaman ve Ekonomik Kayba Neden Oluyor - Son Dakika
Ekonomi

MATSO Başkanı: D-400 Yolundaki Trafik Sorunu Zaman ve Ekonomik Kayba Neden Oluyor

MATSO Başkanı: D-400 Yolundaki Trafik Sorunu Zaman ve Ekonomik Kayba Neden Oluyor

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seydi Tahsin Güngör, D-400 kara yolunda yaşanan trafik yoğunluğunun zaman ve ekonomik kayba neden olduğunu belirterek, turist kalitesini de etkilediğini söyledi. Güngör, sorunun çözümü için alternatif yolların üretilmesi gerektiğini vurguladı.

01.12.2023 13:38  Güncelleme: 14:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, D-400 kara yolunda yaşanan trafik yoğunluğundan dolayı uzun kuyruklar oluştuğunu belirterek, sorunun hem zaman kaybına hem de ekonomik kayba neden olduğunu söyledi. Vatandaşın zaman ve ekonomi bakımından kayıp yaşamasına neden olan sorunun, bölgeye gelen turist kalitesini de etkilediğini söyledi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat- Antalya arasındaki D-400 kara yolunun mevcut trafiği kaldıramadığını belirterek, yollarda uzun araç kuyrukları oluştuğunu söyledi. Halkın araç uzun kuyruklar nedeniyle zaman ve ekonomik kaybına neden olan trafikte oluşan uzun kuyrukların bölgeye gelen turist kalitesini de etkilediğine vurgu yapan Başkan Güngör, "Trafikte oluşan uzun kuyruklar nedeniyle halkımız ve üyelerimiz hem zaman kaybına hem de ekonomik kayba uğramaktadır. Bölge ekonomisinin en önemli sektörlerinden birisi olan turizmin en başat sorunlarından birisi de gelen turistlerin transferleri yapılırken yaşanan ulaşım sorunudur. D-400 kara yolunun artık trafik yoğunluğunu kaldıramadığını ve turistlerin havaalanından alınarak otellere yerleştirilmesi sırasında çok zaman harcandığına dair şikayetleri alıyoruz" dedi.

Başkan Güngör ulaşım sorunlarından dolayı alım gücü yüksek olan turist gruplarının başka ülkeleri tercih ettiğine dikkat çekti.

Gereksiz zaman kaybı

Başkan Güngör açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Turistler ülkelerinden birkaç saat içinde ülkemize geliyorlar. Hava alanından kalacakları otele transferleri ülkelerinden Antalya'ya gelmelerinden daha çok zaman alıyor. Acenteler konaklama tesislerinin yurt dışında pazarlamasını yaparken kalınacak otel ile havaalanı arasındaki mesafeyle ilgili bilgiler veriyorlar. Transfer esnasında trafikte geçirecekleri zaman ile ilgili takribi süreler veriyorlar. Bu bilgiler turistlerin hangi ülkeyi tercih edeceği konusunda oldukça önemlidir. Yüksek sezonda turistler için havaalanından otele varmak bir işkenceye dönüşüyor. Aynı zamanda yolda geçen zamanı telafi etmek için taşıtlar hız sınırını aşıyorlar ve istenmeyen kazalar meydana geliyor. Bu sıkışıklık bir güvenlik sorununa dönüşmüş durumda. Artık alım gücü yüksek kaliteli turistlerin başka ülkeleri tercih etmelerindeki en önemli etkenlerden biri de transfer esnasında yaşanan gereksiz zaman kaybıdır."

"Manavgat'ta D-400 için alternatifler üretilmelidir"

Bu sorunun mevcut olan turizm caddelerinin birbirine bağlanması, otoyol, otoban veya kuzey çevre yolu projesinin hayata geçirilmesi ile çözülebileceğini ifade eden Başkan Güngör, şunları söyledi:

"Manavgat nüfusu yaz aylarında turist yoğunluğu ve bölgeye gelen yazlıkçılarla birlikte 1 milyona yaklaşmaktadır. Kış aylarında yetersiz kalan D-400 kara yolu Manavgat'ta yaz aylarında yazlıkçılar ve turistlerle birlikte trafik yoğunluğunu hat safhaya ulaştırmaktadır. Bu sorunu çözülmesi için kısa vadede acilen D-400 kara yolunda iyileştirmeler yapılmalıdır. Birçok noktada battı çıktı ya da üst geçit yapılmalıdır. D-400 kara yolunun yükünü hafifletmek için turizm merkezlerinde mevcut olan turizm caddelerinin birbirine bağlanması ile trafikte yaşanan yığılmanın bir nebze de olsa önüne geçilebilecektir. Gündoğdu Mahallesi'nden Serik ilçesinin Boğazkent Mahallesi'ne ve Titreyengöl-Kızılağaç turizm yolunun mutlaka birbirine bağlanması gerekiyor. Kaliteli turist istiyorsak altyapıdan kaynaklanan eksiklerimizi tamamlamalıyız."

Kuzeyde otoyol, otoban ya da kuzey çevre yolu yapılmalıdır

Kuzeyde bir otoyol, otoban ya da kuzey çevre yolunun açılması gerektiğine değinen Başkan Güngör, "Bölgenin geleceği için acilen bir otoyol, otoban ya da kuzey çevre yolunun projesinin hayata geçirilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Tramvay hattı Antalya'dan Gazipaşa'ya kadar uzatılmalıdır

Başkan Güngör, "Antalya'dan Aksu'ya kadar olan tramvay hattının bölge trafiğinin rahatlaması için Manavgat ve Alanya'dan geçerek Gazipaşa'ya kadar uzatılması gerekmektedir" dedi.

Bölgeye hızlı tren gelmelidir

Antalya Manavgat ve Alanya'yı içine alacak bir şekilde hızlı trenin bölgeye getirilmesi gerektiğini belirten Başkan Güngör, aynı zamanda bu hızlı tren hattının bölgeden İç Anadolu'ya bağlanması gerektiğini söyledi. - ANTALYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi MATSO Başkanı: D-400 Yolundaki Trafik Sorunu Zaman ve Ekonomik Kayba Neden Oluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • DTSO ve DTB, Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından işbirliklerini güçlendirmek için ziyaretler gerçekleştirdi
  14:08 DTSO ve DTB, Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından işbirliklerini güçlendirmek için ziyaretler gerçekleştirdi

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından kutlama ve işbirliklerini güçlendirme ziyaretleri gerçekleştirdi. Heyet, IKBY'deki oda başkanları ve yetkililerle görüşmeler yaparak ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürüttü. Ayrıca Duhok ve Erbil Ticaret ve Sanayi Odaları, nisan ayında düzenlenecek fuarlara davet edildi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Çevre Yolu devamı projesini inceledi
  14:06 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Çevre Yolu devamı projesini inceledi

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir 3. Çevre Yolu Devam Projesi'ni yerinde inceledi. Proje ile 3. Çevre Yolu'nun uzunluğu 16 kilometreye çıkacak ve bisiklet yolu da olacak.

 • Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında ziyaret edildi
  13:56 Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında ziyaret edildi

  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Samsun Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun ve beraberindeki Grup Müdürleri tarafından ziyaret edildi. Ziyarette, vergi gelirlerinin zamanında ve sağlıklı toplanmasının önemi vurgulandı ve vergi bilincinin geliştirilmesi gerektiği ifade edildi. Başkan Murzioğlu, vergi dairesi çalışanlarının Vergi Haftası'nı kutladı ve verginin bilincinde ve hassasiyetinde olunması gerektiğini belirtti. Samsun Vergi Dairesi Başkanı Uzun ise vergi bilincini oluşturmak ve topluma benimsetmek amacıyla yapılan çalışmalardan bahsederek, verginin bir vatandaşlık görevi olduğunu ifade etti.

 • Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı ile görüştü
  13:45 Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı ile görüştü

  Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay ve heyeti, 10. OECD Hazır Giyim ve Ayakkabı Sektöründe Durum Tespiti Forumu kapsamında ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı Kelly Fay Rodriguez ile görüştü. Forumda işçi hakları ve örgütlenme konusu öncelikler arasında yer aldı. Görüşmede, ABD'nin işçi hakları ve çalışma koşullarına yönelik politikaları hakkında bilgi verildi.

 • Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi
  13:43 Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi

  Tokat'ın Erbaa ilçesine kendine özgü bir koyun ırkını temsil eden Karayaka'da, tescil heyecanı yaşanıyor. Belde ismini alan koyun ırkı yapılan girişimler neticesinde tescillendi.

 • Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi
  13:42 Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi

  Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, 500 gram yumurtalı ve susamlı Ramazan Pidesi'nin fiyatının 30 TL, yumurtasız ve susamsız pidenin fiyatını ise 28 TL olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl yumurtalı ve susamlı 500 gram pidenin fiyatı Trabzon'da 15 TL'den satılıyordu. Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, un fiyatlarındaki artış ve işçi ücretlerindeki yükseliş nedeniyle pide fiyatlarında artış yapıldığını belirtti.

 • Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri Bursa'da Başlıyor
  13:40 Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri Bursa'da Başlıyor

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri etkinliği, 7-8 Mart tarihlerinde Bursa'da gerçekleştirilecek. Fuarda, 40'ın üzerinde kamu kurum ve kuruluşun katılımıyla gençlere sunulan destekler anlatılacak. Gençler, burs, staj, kariyer fırsatları, kredi, teşvik ve hibelerle geleceklerini kurma imkanına sahip olacaklar. Üniversiteli gençler etkinliğe öğrenci kimlikleriyle ücretsiz olarak katılabilecekler.

 • İstanbul'da Yasa Dışı Ticari Avcılık Denetimi: 4 Ton Balığa El Konuldu, 3 Kişiye Cezai İşlem Uygulandı
  13:38 İstanbul'da Yasa Dışı Ticari Avcılık Denetimi: 4 Ton Balığa El Konuldu, 3 Kişiye Cezai İşlem Uygulandı

  İstanbul'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü koordinasyonunda yapılan denetimlerde 4 ton balığa el konuldu. Denetimler sonucunda 3 kişiye toplamda 78 bin 746 TL idari para cezası kesildi.


Advertisement