Türkiye'nin İlk Tam Elektrikli Otobüsleri, İzmir'de Hizmete Giriyor - Son Dakika

Türkiye'nin İlk Tam Elektrikli Otobüsleri, İzmir'de Hizmete Giriyor

29.03.2017 11:26
Türkiye'nin İlk Tam Elektrikli Otobüsleri, İzmir'de Hizmete Giriyor

Türkiye'nin ilk tam elektrikli otobüs filosu, tümü yerli teknolojiyle üretilen 20 elektrikli otobüsle, 2 Nisan'da İzmir'de hizmete giriyor.

Türkiye'nin "tam elektrikli" ilk otobüs filosu İzmir'de hizmete giriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşımın hizmetine sunacağı "sessiz, çevreci ve ekonomik" özellikleriyle fark oluşturan 20 yeni otobüs için 2 Nisan Pazar günü tören düzenlenecek.

HEDEF: SÜRDÜRÜLEBİLİR KENT

"Sürdürülebilir kent" hedefiyle yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulaşım alanındaki projelerinde de çevre duyarlılığını ön planda tutuyor. Çevre alanında örnek yatırımlar gerçekleştirerek öncü olan İzmir'in yerel yönetimi, toplu ulaşımda şimdi de elektrikli otobüs dönemini başlatıyor.

2 NİSAN'DA HİZMETE GİRECEK

Türkiye'nin ilk full elektrikli otobüs filosunu kurmak için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesinin satın aldığı tamamen yerli teknolojiyle üretilen 20 elektrikli otobüs, 2 Nisan Pazar günü yapılacak törenle hizmete giriyor.

TEST SÜRÜŞLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye'de ilk kez uygulanacak yeni sisteme geçiş aşamasında, bu otobüsleri kullanacak 100 şoföre, hareket memurlarına ve teknik personele eğitim veren ESHOT Genel Müdürlüğü, güzergahlar üzerinde bir ayı aşkın süreyle test sürüşleri gerçekleştirdi.

Sürücüler elektrikli otobüsleri en ekonomik ve randımanlı kullanmayı öğrendi. İzmir'in yol güzergahları da otobüslerin yazılımlarına eklendi.

ÇEVRECİ

Ulaşımda çevreci teknolojinin devreye girmesiyle birlikte egzoz gazının oluşturduğu hava kirliliği ortadan kalkacak. Enerjiyi sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, karbon ayak izini azaltırken, aynı zamanda kurum olarak en büyük gider kalemi olan enerjiyi sıfır maliyet ile elde etmeyi hedefliyor. Böylece hem temiz bir İzmir hedefine büyük bir katkı sağlanacak hem de belediyeye kaynak yaratılacak.

Türkiye'nin İlk Tam Elektrikli Otobüsleri, İzmir'de Hizmete Giriyor

EKONOMİK

İzmir'in elektrikli otobüsleri ile birlikte yakıt maliyetleri en aza indirilecek. Elektrikli otobüsler kilometrede sadece 25 kuruş harcayacak. Ayrıca eğimli arazilerde iniş sırasında ve fren yapıldığında, otobüsler enerji yüklemesi sağlayarak daha fazla kilometre yapabilecek. Gün içinde hiç durmadan 250 kilometre yol alabilecek olan yeni otobüsler, klima açıkken 13 saat, klimasız 16 saat hiç durmadan çalışabilecek. Otobüsler, yokuş aşağı inerken enerji üretip kendi kendilerini şarj edebilecek.

SESSİZ VE KONFORLU

Fosil yakıt tüketen otobüslerin motorlarının yarattığı sarsıntı ve gürültü yeni otobüslerde bulunmuyor. Elektrikli otobüsler çalışır durumdayken hemen hiç ses çıkarmıyor, harekete geçtiğinde ise sadece tekerleklerinin dönmesinden kaynaklanan ses duyuluyor.

UZUN ÖMÜRLÜ

Doğa dostu otobüslerin kullanım ömrü akaryakıtla çalışanlara göre çok daha uzun. Motor aksamında yıpranma daha az olduğu için yedek parça ve bakım maliyetleri de aynı oranda azalıyor.

CEP TELEFONLARI İÇİN ŞARJ SOKETİ, ÖZEL KOLTUK

Egzoz dumanı ve motor gürültüsünü ortadan kaldıran yeni otobüslerde yolcuların cep telefonlarını şarj edebilmesine imkan tanıyan USB soketler de yer alıyor. İzmir'e özel dizayn edilmiş, kente özgü motifler taşıyan koltuk döşemeleri ise dikkat çekiyor.

Türkiye'nin İlk Tam Elektrikli Otobüsleri, İzmir'de Hizmete Giriyor

Türkiye'nin İlk Tam Elektrikli Otobüsleri, İzmir'de Hizmete Giriyor
YORUMLAR
500
Kılıçdaroğlu: 'Gençler Olarak Sizler Sakın Umutsuzluğa Kapılmayın, Yeter Ki Sandığa Gittiğinizde Elinizi Vicdanınıza Koyup Oy Kullanın. Kılıçdaroğlu: 'Gençler Olarak Sizler Sakın Umutsuzluğa Kapılmayın, Yeter Ki Sandığa Gittiğinizde Elinizi Vicdanınıza Koyup Oy Kullanın. Gelecekten gelen araç: Hyundai Staria ilk bakış Gelecekten gelen araç: Hyundai Staria ilk bakış 25 Mayıs 2022 Haberleri 25 Mayıs 2022 Haberleri
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Türkiye'nin İlk Tam Elektrikli Otobüsleri, İzmir'de Hizmete Giriyor - Son Dakika


Advertisement