Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023: İstihdam Artıyor, Etkinlik Skoru Yükseliyor - Son Dakika
Ekonomi

Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023: İstihdam Artıyor, Etkinlik Skoru Yükseliyor

Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023: İstihdam Artıyor, Etkinlik Skoru Yükseliyor

Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023 araştırmasının sonuçlarına göre, şirketlerin istihdamı artırma planları yüzde 39 seviyesine ulaştı. Yönetim Kurulu Etkinlik Skoru ise yüzde 8 artarak 3,9 düzeyinde gerçekleşti. Ayrıca, yönetim kurullarının en çok vakit harcadığı konular ve beklenen riskler de açıklandı.

16.02.2024 12:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

'Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023' araştırmasının sonuçları göre, istihdamı artırmayı planlayan şirket oranı yüzde 39 seviyesine ulaştı. Türkiye'deki Yönetim Kurulu Etkinlik Skoru, 2023 senesinde yüzde 8 artışla 3,9 düzeyinde gerçekleşti.

Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği (YÜD) ve Bain & Company İstanbul Ofisi tarafından bu yıl 2'ncisi gerçekleştirilen 'Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023' araştırmasının sonuçları, İstanbul'da düzenlenen lansman etkinliğinde duyuruldu. Çalışma kapsamında Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği (YÜD) ve Bain & Company İstanbul Ofisi 2023 yılının ikinci yarısında, bu sene ikincisini gerçekleştirdikleri kapsamlı anket aracılığı ile Türkiye'deki ağırlıklı olarak halka açık ve aile şirketlerinde görev yapan 135 Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO ile birlikte şirketlerin yönetim kurullarının etkinliklerini ve gündemlerini değerlendirdi.

Yönetim Kurulu Üyeleri Derneği Başkanı Mehmet Sami, YÜD ve Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023 hakkında şunları söyledi: "YÜD'ü kurarken şirketlerin geleceğinin aktif, profesyonel ve sürdürülebilir yönetim kurullarının varlığına bağlı olduğuna duyduğumuz inançla yola çıktık. Geldiğimiz noktada sürdürülebilirlik gündemi ve ÇSY (çevre, sosyal, yönetişim - "ESG") kriterleri kapsamında dünyada ve ülkemizde geliştirilen yeni standartlar, yönetim kurullarının şirketin devamlılığı ve büyümesi için doğru stratejiler geliştirmesi gerektiğini bizlere bir kez daha gösterdi. Şirketlerde hakim ortakların, bir kurumun kaderini belirleme yetkisine sahip yönetim kurullarının kompozisyonu, gündemi, komite oluşturma ve çalıştırma kabiliyeti, risk ve fırsatların değerlendirilme kapasitesi gibi konuları daha fazla sahiplenmesi gerektiğini de gözlemliyoruz. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz çalışmada yönetim kurullarının etkinliklerinin yıllar içerisindeki değişimini göreceğimiz Yönetim Kurulları Etkinlik Skoru'nda geçtiğimiz yıla kıyasla bir artış oldu. Ankette 1 yılda gelişme sağlanan ve odaklanılması gereken alanları detayları ile görürken, yıllar içerisinde etkinlik skorunun gelişimi bizlere çok daha detaylı bir analiz yapma fırsatı verecek. Her sene düzenli olarak ölçeceğimiz skor ile şirketler, yönetim kurulları ve kamu otoriteleri ile yol haritaları geliştirmeyi hedefliyoruz."

Yönetim Kurullarının Etkinlik Skoru yükseliyor

Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, 2022 yılında 1-5 arası skalada 3,6 olan Türkiye'deki Yönetim Kurulu Etkinlik Skoru, 2023 senesinde yüzde 8 artarak 3,9 düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu skor, geçtiğimiz sene içerisinde yönetim kurullarının etkinliğinin arttığını ortaya koyuyor. Katılımcıların en çok bulunduğu 10 sektörü baz alarak Yönetim Kurulu Etkinlik Skorlarını karşılaştırıldığında "Finansal Hizmetler" 4,2 ile en etkin yönetim kuruluna sahip sektör olurken, "Kimya, ilaç, petrol ve plastik imalatı" 3,5 ile en düşük skoru aldı.

En çok ve en az zaman harcanan konular

Açıklanan çalışmada yönetim kurullarında en çok vakit harcanan konu olarak "şirket performansı - operasyonel ve finansal" başlığı yüzde 88 ile olarak öne çıkıyor (geçtiğimiz yıl yüzde 95 ile ilk sıradaydı). Bunu sırasıyla, yüzde 62 ile "şirket vizyon, misyon ve stratejisi" ve yüzde 61 ile "organizasyona değer oluşturacak projelerin işleyişi" başlıkları takip ediyor. Geçtiğimiz yıl bu iki başlık yüzde 48 ile üçüncü ve dördüncü sırada yer aldı.

En az vakit harcanan konular arasında ise yüzde 54 ile "Avrupa Yeşil Mutabakatı ve karbon vergisi" (geçtiğimiz yıl yüzde 71 ile yine ilk sıradaydı) ve yüzde 49 ile "yönetim kurulu çeşitliliği" (geçtiğimiz yıl yüzde 38 ile 5. sıradaydı) ilk sıralarda yer alıyor. Katılımcıların yaklaşık yüzde 80'i bu konulara yeterince vakit ayrılmadığı görüşünde. Önümüzdeki dönemde iş yapış şekillerini önemli ölçüde etkileyecek olan bu konuların, yönetim kurulları gündeminin giderek daha büyük bir parçası olması bekleniyor.

Yatırım iştahı azalırken İstihdam hedefleri yükseliyor

Araştırmanın sonuçlarına göre, şirketlerin yatırım iştahları bütün yatırım kategorilerinde önceki seneye göre kayda değer düzeyde düşüş gösterirken, "Teknoloji ve altyapı yatırımları" yüzde 61 ile bu düşüşten göreceli olarak daha az etkilenmiş durumda. Bunun sebebinin, yapay zeka ve ilgili teknolojilere yükselen ilgi olduğu düşünülüyor.

İstihdam planlarında ise yatırım planlarının aksine görece olumlu bir görüntü olduğu gözlemleniyor. Bir önceki yıl yüzde 26 olan istihdamı artırmayı planlayan şirket oranı; 2023'te önemli bir yükselişle yüzde 39 seviyesine ulaşmış durumda. Yapılan analizler gelecek yıl için olumlu bir iş piyasası beklentisi olduğuna işaret ederken, yıl sonu enflasyon oranı ve asgari ücret artışının bu planlar üzerindeki etkilerinin takip edilmesi gerektiğine de dikkat çekiliyor.

Şirketleri bekleyen riskler

2023 yılında Türkiye'deki şirketleri etkileyebilecek en önemli 3 risk olarak "iklim krizi ve sosyal riskler", "finansman ve nakit yönetimi" ve "sektörel ve politik belirsizlikler" ön plana çıkıyor. Araştırmanın dikkat çekici sonuçlarından biri de geçtiğimiz yıl ilk 5 risk arasında yer almayan "iklim krizi ve sosyal riskler" kavramı, bu yıl en önemli risk olarak görülmesi. Çalışmada; yönetim kurulu üyelerinin belirtilen riskleri özenle değerlendirmeleri ve önceliklendirme yaparken şirketin genel hedeflerini ve piyasa koşullarını göz önünde bulundurmaları gerektiğine dikkat çekiliyor.

Sürdürülebilirlik

Dünya enerji dönüşüm sürecini teknolojik, sosyal ve jeopolitik gelişmeler ile birlikte deneyimlerken, Çevre, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) kavramı da hızla önem kazanıyor. Bu dönüşüm ve değişiklikler, şirketlerin ve yönetim kurullarının bakış açılarına, gündemlerine ve iş yapış şekillerine etki ediyor. Enerji dönüşümü, ÇSY'nin çevre yönünün ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte, söz konusu kavram çeşitlilikten etiğe, işyeri güvenliğinden paydaş haklarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Bu kapsamlı perspektif, şirketlerin yönetim kurulları ve liderlerine, stratejik dönüşüm planlarına bu dönüşümün etkilerini yönetebilecek doğrultuda bir bakış açısı getirmek, bu yönde detaylı yol haritaları oluşturmak ve bu haritaları uygulamaya koymak ve sürdürülebilir iş modellerine geçişe liderlik etmek gibi yeni yükümlülükler getiriyor.

Araştırmada yer alan katılımcıların yüzde 75'i, şirketlerinin sürdürülebilirlik stratejisi olarak sektöre göre önde olmayı planladıklarını, ayrıca şirketlerin yaklaşık yüzde 50'si hem nicel hem de nitel hedefler belirlediklerini belirtiyor. Ancak, şirketlerin yalnızca yüzde 37'sinin bir Net Sıfır hedefi olduğu ifade ediliyor. Bu durum hedeflerin yeterince hırslı olmadığına ve Paris Anlaşması'nın gereklerini karşılayamadığına işaret ediyor.

Yönetim kurullarının ÇSY farkındalığı açısından görece iyi bir seviyede iken, yetkinlik konusunda geride kaldıkları görülüyor. Çalışmada ortaya konan analizlere göre; önümüzdeki dönemde liderlerin dönüşüme öncülük ederek gerekli farkındalık ve yetkinliklerin oluşmasını desteklemeleri beklenmekte. Çalışmada ayrıca; bu dönüşüme liderlik edecek yönetim kurulu üyelerinin ÇSY kavramları, stratejisi ve bu stratejinin uygulanması konularında gereken eğitimleri almaları, dönüşüm sürecini daha hızlı ve verimli bir hale getireceği belirtiliyor. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Türkiye Yönetim Kurulu Barometresi 2023: İstihdam Artıyor, Etkinlik Skoru Yükseliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Düzce'de Ramazan Bayramı'nda 120 Bin Kişi Ücretsiz Ulaşım Kullandı
  12:53 Düzce'de Ramazan Bayramı'nda 120 Bin Kişi Ücretsiz Ulaşım Kullandı

  Düzce'de Ramazan bayramı süresince toplu ulaşım hizmetlerinden 120 bin kişi ücretsiz faydalandı. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün, şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinin Ramazan Bayramı süresince ücretsiz yapılması talimatı, vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Talimat doğrultusunda, Düzce Özel Halk Otobüsleri Taşıma ve İşletme Kooperatifi'ne bağlı, Düzce Ulaşım A.Ş. denetimindeki şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsler, Ramazan Bayramı'nın birinci günü olan 10 Nisan Çarşamba günü ile bayramın son gününe denk gelen 12 Nisan Cuma günü arasında ücretsiz hizmet verdi. Toplam 165 otobüslük geniş filosu bulunan ulaşımda 37 hat üzerinde Ramazan Bayramı süresince günlük 40 bin yolcu taşıdı. 3 gün boyunca 120 bin yolcu şehir içinde ücretsiz seyahat etti.

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden Serikli çiftçilere zeytin fidesi desteği
  12:47 Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden Serikli çiftçilere zeytin fidesi desteği

  Antalya Büyükşehir Belediyesi, yerelden kalkınma hedefiyle çiftçilere destek vermeye devam ediyor. Serikli çiftçilere 700 adet zeytin fidesi hibe edildi. Çiftçiler, belediyenin desteğinden memnuniyetlerini dile getirdi.

 • Batı Karadeniz'de Balıkçılar Av Sezonunu Tamamladı
  12:46 Batı Karadeniz'de Balıkçılar Av Sezonunu Tamamladı

  Batı Karadeniz'in önemli limanlarından Bartın ve Düzce'de balıkçılar, av sezonunun sona ermesinin ardından teknelerini liman ve barınaklara çekerek bakım onarım işlemlerine başladı. Gırgır ve trollerle endüstriyel avcılık yapan balıkçılar, 1 Eylül'de yeniden "vira bismillah" diyebilmek için bugünden itibaren ağlarını onarıp, teknelerine bakım yaparak mesailerini geçirecek.

 • Ege Denizi'nde av yasağı başladı, balıkçılar sezonu tamamladı
  12:27 Ege Denizi'nde av yasağı başladı, balıkçılar sezonu tamamladı

  Av yasağının başlamasıyla Ege Denizi'nde avlanan yaklaşık 60 gırgır teknesi, iskele ve barınaklara döndü. Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini (gırgır ve trol) kapsayan av yasağı kapsamında denize son kez ağlarını bırakan balıkçılar, kazasız bir sezon geçirmenin mutluluğunu yaşıyor. Güzelbahçe Yalı Balıkçı Barınağına yanaşan gırgır teknelerinin avladığı son balıklar, İzmir Su Ürünleri Haline gönderildi. Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy, 1 Eylül 2023'te başlayan sezonu tamamladıklarını ifade etti. Ege Denizi'nde dernek çatısı altında 60 büyük gırgır teknesinin avlandığını, bu teknelerde yaklaşık 3 bin kişinin istihdam edildiğini dile getiren Aksoy, her şeyden önce kazasız bir sezon geçirmeyi önemli gördüklerini anlattı. Balıkçıların ana amacının halka bol balık yedirmek olduğunu ancak Türkiye'de balık tüketiminin istedikleri seviyede olmadığını kaydeden Aksoy, balığın uygun fiyatlı bir protein kaynağı olduğunu, tüketim bilincinin artırılması gerektiğini kaydetti.

 • PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, çalışanlarıyla bayramlaştı
  12:26 PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, çalışanlarıyla bayramlaştı

  PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Ramazan Bayramı sonrasında çalışanlarıyla geleneksel bayramlaşma programında buluştu. Erkoyuncu, tüm çalışanlara başarılar dileyerek, azim ve kararlılıkla çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.

 • İstihdam Şubat Ayında 147 Bin Kişi Arttı
  12:24 İstihdam Şubat Ayında 147 Bin Kişi Arttı

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, istihdamın şubat ayında, bir önceki aya göre 147 bin kişi artarak 32 milyon 423 bine yükseldiğini söyledi. İstihdam oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 49,3 olarak gerçekleşti.


Advertisement