Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması - Son Dakika
Güncel

Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması

Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması

"Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması"nın sonuçları açıklandı. Senaryo dalında Ahi" isimli eseriyle Yaşar Bedri Özdemir birinci oldu.

09.09.2014 14:38  Güncelleme: 14:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan, Araştırma Merkezinde düzenlendiği basın toplantısında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (İLESAM) katkıları ile düzenlenen yarışmaya film senaryosu dalında 54, tiyatroda ise 41 olmak üzere toplam 95 eserin katıldığını kaydetti.

Dereceye girenlerin ödüllerinin Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu tarafından karşılanacağını ifade eden Ceylan şunları kaydetti:

"Ahilik, bilindiği üzere sadece bir esnaf teşkilatlanması değil, aynı zamanda bir devlet ve hayat felsefesidir. Medeniyetimizin, milli karakterimizin ve ahlakımızın oluşmasındaki en önemli faktörlerdendir. Osmanlı'yı kapitalist sistem olmaktan kurtaran dünyevi ve uhrevi bir sistemdir. Ahilikte insanlar karda değil hayırda yarışmışlardır. İşte Türk-İslam medeniyetinin en önemli kuruluşlarından olan Ahiliği, uluslararası alanda yeniden bir medeniyet hareketi olarak insanlığın idrakine sunmak; özellikle genç nesillerin Ahiliği anlayıp benimsemelerini sağlamak, kültür-sanat yoluyla ve sinema-tiyatro diliyle ahiliğin geniş kitlelerce de öğrenilmesini sağlamak amacıyla böyle bir yarışma düzenlenmiştir."

Ceylan, senarist-yönetmen Osman Sınav başkanlığındaki jüride, kendisinin yanı sıra oyuncu-yönetmen Ahmet Yenilmez, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Cem Erkul, yazar Emine Işınsu Öksüz, sinema eleştirmeni İhsan Kabil, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Rıdvan Şentürk ve Yönetmen Taha Feyizli'nin yer aldığını kaydetti.

Ceylan, yarışmada ödüle layık görülen eserleri ve sahiplerini şöyle sıraladı:

"Senaryo yarışmasında 1. Yaşar Bedri Özdemir 'in "Ahi" adlı eseri (30 bin lira), 2. A. Kadir Bozkurt'un eseri 'Göç Yolu Anadolu' (20 bin lira), 3. Mesut Coşkun'un 'Ahi Evran' isimli eseri (10 bin lira), 1. mansiyon ödülü Selfet Aydemir'in 'Ejderin Kalbi' (5 bin lira), 2. mansiyon ödülü Mustafa Köksal'ın Evren'in '(Evran'ın) Oyunu Akılar' (5 bin lira).

Tiyatro yarışmasında ise birinciliğe layık bir eser bulamadık. 2. Naci Taner Büyükarman'ın eseri 'Ahiler Zamanı' (20 bin lira), 3. Şirin Gökben Aktemur Toprak'ın 'Minyatür' isimli eseri (10 bin lira), 1. mansiyon ödülü Ufuk Cengiz'in eseri 'Üç Evren' (5 bin lira), 2. mansiyon ödülü Kadir Bozkurt'un eseri 'Yol Atası Ahi Evran.' (5 bin lira)"

Ceylan, dereceye giren senaryo ve tiyatro sahiplerinin ödüllerinin 22-28 Eylül tarihlerinde Kırşehir'de gerçekleştirilecek "Ahilik Haftası" etkinliklerinde verileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gaziantep, 2024 yılında turizmden daha fazla pay almayı hedefliyor
  12:35 Gaziantep, 2024 yılında turizmden daha fazla pay almayı hedefliyor

  Gaziantep, gastronomi ve kültürel değerleriyle ünlenerek dünya çapında tanınan bir şehir haline gelmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, turizm potansiyelini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini ve kültür turizminin bölge için büyük bir fırsat olduğunu belirtmiştir. Gaziantep'in turizmde daha fazla pay alması, esnafın kazancının artması, istihdamın gelişmesi ve çiftçinin karının yükselmesi anlamına gelecektir.

 • Müzik, çocukların matematik zekasının gelişimine katkı sağlıyor
  12:34 Müzik, çocukların matematik zekasının gelişimine katkı sağlıyor

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, müziğin çocukların matematik zekasının gelişimine katkı sağladığını belirtti. Öztürk, müziğin insan sağlığını ve beynin gelişimini olumlu etkilediğini ifade ederek, müzik terapinin her yaş grubunda uygulanabildiğini ve tıbbın diğer alanlarıyla kullanıldığını söyledi.

 • Kayserispor, Son 6 Maçta 3 Puan Alamadı
  12:34 Kayserispor, Son 6 Maçta 3 Puan Alamadı

  Süper Lig takımlarından Kayserispor, son 6 maçında galibiyet elde edemedi. Kayserispor, son 6 maçta 2 beraberlik, 4 yenilgi alarak sadece 2 puan toplayabildi.

 • Kayserispor, Burak Yılmaz yönetiminde 6 maçtır galibiyet alamıyor
  12:34 Kayserispor, Burak Yılmaz yönetiminde 6 maçtır galibiyet alamıyor

  Süper Lig takımlarından Kayserispor, Teknik Direktör Burak Yılmaz yönetiminde çıktığı 11 maçta sadece 2 galibiyet alabildi. Son 6 maçta galip gelemeyen sarı-kırmızılılar, ligdeki performansını düzeltemiyor.

 • Demirköy'de Yöresel Ürün Satış Dükkanları Açıldı
  12:34 Demirköy'de Yöresel Ürün Satış Dükkanları Açıldı

  Trakya Kalkınma Ajansı'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Demirköy Belediyesi ile Demirköy Üretici Kadın Kooperatifi iş birliğinde gerçekleştirilen 'Üretimin Yeni Merkezi Demirköy' isimli projenin açılışı yapıldı. İlçe Kaymakamı Ertuğrul Bayram, kadın üreticileri desteklediklerini belirtirken, projenin kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını sağlayacağını ve bölgede yetiştirilen yöresel ürünlerin satışa sunulacağını ifade etti. Demirköy Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Dilber Doğan da açılışta emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Batman'ın Sason Kaymakamı, Bitlis sınırındaki köylerde vatandaşlarla buluştu
  12:34 Batman'ın Sason Kaymakamı, Bitlis sınırındaki köylerde vatandaşlarla buluştu

  Sason Kaymakamı Murat Mete, Bitlis sınırındaki köylerde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelerek ihtiyaç ve taleplerini dinledi. Köy ziyaretleri sırasında Örenağıl köyünde bulunan Cembeli Alagan'ı ziyaret eden Kaymakam Mete, köylülerin taleplerinin hızlı bir şekilde karşılanması için talimatlar verdi.

 • Kırklareli'nde TOBB Sosyal Bilimler Lisesi bocce takımı grup müsabakalarına katılacak
  12:33 Kırklareli'nde TOBB Sosyal Bilimler Lisesi bocce takımı grup müsabakalarına katılacak

  Kırklareli'nde TOBB Sosyal Bilimler Lisesi genç erkek bocce takımı, Sakarya'daki grup müsabakalarına katılmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Takım antrenörü İlker Arslantaş, grup müsabakalarında şampiyon olmayı hedeflediklerini belirtti.

 • İzmit'te İstinat Duvarı Çöktü, Bina Tahliye Edildi
  12:32 İzmit'te İstinat Duvarı Çöktü, Bina Tahliye Edildi

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde istinat duvarının çökmesi sonucu 5 katlı bina tahliye edildi. Onarım çalışmaları başladı.


Advertisement