Antalya Jale İnan 2015 Antalya Yılın Kadını Ödülü, Hülya Bilgin Oldu - Son Dakika
Güncel

Antalya Jale İnan 2015 Antalya Yılın Kadını Ödülü, Hülya Bilgin Oldu

Antalya Jale İnan 2015 Antalya Yılın Kadını Ödülü, Hülya Bilgin Oldu

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) bünyesinde sanal olarak kurulan Antalya Kadın Müzesi etkinliği kapsamında Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale İnan'ın adının verildiği 'Jale İnan 2015 Yılın Kadını Ödülü', iş kadını Hülya Bilgin'e verildi.

02.02.2016 09:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) bünyesinde sanal olarak kurulan Antalya Kadın Müzesi etkinliği kapsamında Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale İnan'ın adının verildiği 'Jale İnan 2015 Yılın Kadını Ödülü', iş kadını Hülya Bilgin'e verildi.

Bülent Ecevit Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Parti'li Menderes Türel, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul ve iş, sanat, siyaset camiasından birçok isim katıldı. Antalya Kadın Müzesi'nin dünyada 12 Türkiye'de ise 2'nci sanal müze olduğunu hatırlatan Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, kadın müzesinin, cumhuriyet kazanımlarıyla beraber kadınların elde ettiği büyük hakları ve kadının toplumdaki değerini daha yukarı çıkarmak, rol model kadınları da topluma sunmak için hizmete girdiğini açıkladı.

Kadınların mutlu ve iyi olması halinde bizlere çok iyi bir gelecek sağlayacaklarını belirten Prof. Dr. Nevzat Çevik ise 'Bizi büyüten de bir kadındı. Eşimiz de bir kadın. Etrafımız kadınlarla dolu ve geleceği onlar kuruyor. Bu kurguya katkı vermek üzere yola çıktık. Esasında kimse farkında değil ama kendimize emek veriyoruz. Bir kadın simge lazımdı, ödülümüzün adını da bir kadından alması gerekiyordu. Antalya'yla bağlantılı kadınları düşündüğümüzde Prof. Dr. Jale İnan çok hızlı akla gelen bir isimdi. Çünkü, baktık ki kim daha değerli bunun bir ölçüsü yok. O zaman değere karar vermemiz lazımdı. Antalya'ya, bu kente, bu halka kim çok emek vermiş, kentin geleceğine yatırım olmak adına kim fazla iş yapmış. Kriterimiz bu oldu. Bakınca da turizm ve kültürün başkenti Antalya'da doğa ve tarihi satıyoruz. O zaman kültür bizim farklı yanımızdı. Bugün uluslararası stantlarda Perge'nin ya da Side var. Jale İnan 60 yıl önce Side ve Perge'den yola çıktı. Bugün Antalya onlarla onur duymaktadır. Onun için ödülün adını Jale İnan koyduk" diye konuştu.

Jale İnan'ın oğlu Hüseyin İnan ve öğrencilerinden Prof. Dr. Neşe Atik, hocalarının unutulmaz anılarından bazı kesitleri anlattı.

VALİ TÜRKER, KADIN FUTBOL TAKIMI İLE GELDİ

Sadece Antalya'ya yaptığı hizmetlerden değil Türk kadınının neler yapabileceğini göstermesi açısından Jale İnan isminin çok doğru bir tercih olduğunu deli getiren Vali Muammer Türker ise Antalya'ya kamp için gelen Hakkari Kadın Futbol Takımı'nı törende görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Hakkari Valisi olduğu dönemde kendilerine sürekli destek verdiği sporcuların bu anlamlı törende bulunmalarından mutluluk duyduğunu belirten Vali Türker, 'Hakkari gibi şartların çok kolay olmadığı, maddi imkanların çok fazla olmadığı bir yerden milletin birer ferdi olarak Türk kadınının neler yapabileceğini gösteren güzel bir örnek olması bakımından anlamlı diye düşündük. Etraftaki vilayetlerde kız futbol takımı doğru dürüst yoktu. Hep uzak mesafelerde maçlar yaparlar, biz de elimizden geldiği kadar onların hizmetine seferber ederdik. Hep yüzümüzü ağartarak geldiler. Buradaki kız futbol takımlarıyla maç yapacaklar. Türkiye'nin doğusuyla batısıyla bir bütün olduğunu Türk ve Kürdün birbirinin kardeşi olduğunu eğer buradan bir mesaj olarak dünyaya iletebiliyorsak bu da bizim kazancımız olacak" diye konuştu.

JALE İNAN 2015 ANTALYA YILIN KADINI HÜLYA BİLGİN

Antalya Tanıtım Vakfı Başkan Yardımcısı Yeliz Ege Gül ise Jale İnan 2015 Antalya Yılın Kadını'nın girişimce, STK'larda görev yaparak kente yıllarca hizmet etmiş, işkadını Hülya Bilgin olduğunu açıkladı. Ödülünü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in elinden olan Bilgin, 'İki farklı heyecanı yaşadım. Her zaman andığım Jale İnan'ın yaşamımda bir örnek olması. Ben onu tanıma, birlikte vakit geçirme şansını ve gururunu yaşamış bir kadınım. Yaşamım boyunca doğru ve düzgün iş yapmaya çalıştım. Ayrıca örnek olmaya çalıştım. Çalışan kadın ve ev kadını tabirlerinin doğru olmadığını düşünüyorum. Kadın evde, tarlada her yerde çalışır. Kadının görünmeyen ve bedeli ödenmeyen emeği, ekonomide önemli bir güçtür. Kadınlar olarak haklarımız ve geldiğimiz yerde Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına çok şeyler borçluyuzö diyerek duygularını dile getirdi.

Başkan Menderes Türel ise Jale İnan adına düzenlenen ödülü 'mesai arkadaşım' olarak ifade ettiği Hülya Bilgin'e vermekten onur duyduğunu söyledi. Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen de Başkan Menderes Türel ve Hülya Bilgin'e ATSO'da görev aldıkları yıllarda çekilen bir fotoğrafı hediye etti. Konukların törenin ardından Jale İnan'ın hayatından karelerin bulunduğu sergiyi gezdi.

JALE İNAN KİMDİR?

Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğudur. Prof. Dr. Jale İnan

1 Şubat 1914'te İstanbul'da doğan Jale İnan, uzun yıllar devam eden programlı kazılarda Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek verdi. Çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağladı. Programlı kazıların dışında tarihi eser kaçakçılığına karşı çeşitli kurtarma kazıları gerçekleştirdi. İnan, 87 yaşında vefat etti.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Antalya Jale İnan 2015 Antalya Yılın Kadını Ödülü, Hülya Bilgin Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement