Emekliler İstanbul Kartal Meydanı'nda Taleplerini Sıraladı - Son Dakika
Güncel

Emekliler İstanbul Kartal Meydanı'nda Taleplerini Sıraladı

Birleşik Emekliler Sendikası, İstanbul Kartal Meydanı'nda bir araya gelerek taleplerini sıraladı. Sendika Genel Sekreteri Aysel Lüle, AKP iktidarını emeklileri oy deposu olarak görmekle suçladı. Emeklilerin talepleri arasında en düşük emekli aylığının yükseltilmesi, sağlıkta katkı payının kaldırılması ve emekli ücretlerinin toplu sözleşmeyle belirlenmesi yer alıyor.

03.03.2024 17:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GAYE ŞEYMA CAN

Birleşik Emekliler Sendikası bugün İstanbul Kartal Meydanı'nda bir araya gelerek taleplerini sıraladı. Açıklamayı yapan sendika Genel Sekretesi Aysel Lüle, "Bugünkü emeklilerin yoksulluğunun tek sebebi emeklileri oy deposu olarak gören AKP iktidarıdır" dedi.

Birleşik Emekliler Sendikası bugün İstanbul Kartal Meydanı'nda bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı okuyan Sendika Genel Sekretesi Aysel Lüle taleplerini sıraladı. Lüle'nin okuduğu açıklama ve talepler şöyle:

"YOKSULLUĞUN TEK SEBEBİ EMEKLİLERİ OY DEPOSU OLARAK GÖREN AKP İKTİDARIDIR"

"Ülkemizde 16 milyon emeklinin kaderi sadece bir kişinin iki dudağı arasındadır. Oysa ki olması gereken emeklilerin sosyal ve ekonomik haklarının emekli örgütleriyle yani emekli sendikalarıyla toplu sözleşmelerle belirlenmesidir. Resmi verilere göre 4 kişilik bir ailenin milli gelirden hanesine giren pay 2024 yılı itibarı ile aylık 135 bin TL iken son açıklanan açlık sınırı 18 bin 973 TL. Emeklinin yaşamını idame ettirmesi için verilen emekli maaşı hazine yardımı ile birlikte sadaka gibi bir zamla 10 bin TL' dir. Değerli emekli dostlar bizlere layık görülen hazine yardımı ile birlikte

10 bin TL maaş emekliye maaş değil ölüm ücretidir. Değerli emekli dostları bizler AKP'den önce orta derecede bir yaşam standardına sahipken bugün emekliler olarak ülkenin dilencileri durumuna getirildi. Emekliler eskiden yaşam koşulu olarak asgari ücretlilerin çok üzerinde maaş alırken AKP döneminde emeklilerin eline geçen ücret asgari ücretin yarısı oranına düşürülmüştür. Bu da gösteriyor ki 16 milyon emeklinin açlığının ve yoksulluğunun sebebi olanların emekliye vereceği boş vaatlerden başka bir şeyi kalmamıştır. Emeklileri açlığa ve sefalete teslim eden sonrada bizim aklımızla alay ederek 'Emeklilere en iyi maaşı biz verdik' diyerek 16 milyon emekliden oy isteyen AKP'nin ve Genel Başkanı Recep

Tayyip Erdoğan'ın oy deposu olmayacağız. 16 milyon emekli adına Erdoğan'a hatırlatıyoruz. Sizin başında olduğunuz AKP iktidarından önce en düşük emekli aylığı asgari ücretin yüzde 40 fazlasıydı sizin iktidarınızdan önce en düşük emekli aylığı ile 13 adet çeyrek altın alınırken sizin döneminizde 3 adet çeyrek bile alınamıyor.  Sizden önce emekli tazminatımızla bir ev alabilirken bugün kiralık bir ev tutmaya bile gücümüz yetmiyor. Bugünkü emeklilerin yoksulluğunun tek sebebi emeklileri oy deposu olarak gören AKP iktidarıdır."

"KRİZİ BİZ YARATMADIK, FATURASINI BİZ ÖDEMEYECEĞİZ"

Emeklilerin talepleri şöyle:

-En düşük emekli aylığının taban ücretinin (kök maaşının) 17 bin 2 TL'ye yükseltilmesi. Cumhurbaşkanı bütçesine yapılan yüzde 85'lik artışın aynı oranda ayrımsız bütün emeklilere yapılması,

-Sağlıkta katkı payının kaldırılması,

-İki bayram verilen ikramiyenin asgari ücret oranına yükseltilmesi

-Emekli sendikaları ile görüşülerek emekli ücretlerinin toplu sözleşmeyle belirlenmesi,

-Eğer bu ülkede ekonomik kriz varsa bunun sebebi biz emekliler değiliz. Tasarrufa önce cumhurbaşkanlığı bütçesi, milletvekili maaşları, kamu harcamaları, yandaşlara getirilen vergi afları, köprülere, hastanelere, havaalanlarına verilen garantilerden ve en az 3-5 maaş alanların maaşlarının kesilmesinden tasarrufa başlanmalı.

Sonuç olarak bireysel zenginleşen seçtiklerimizin toplumsal yoksullaşan emeklileri olmayacağız. İktidarın yanlış politikalarının bedelini biz emekliler ödemeyeceğiz. Krizi biz yaratmadık, faturasını biz ödemeyeceğiz"

Emekliler İstanbul Kartal Meydanı\'nda Taleplerini Sıraladı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Emekliler İstanbul Kartal Meydanı'nda Taleplerini Sıraladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Eskişehir'de Bin 673 Adet Sentetik Ecza Hapı Ele Geçirildi, 1 Kişi Tutuklandı
  10:45 Eskişehir'de Bin 673 Adet Sentetik Ecza Hapı Ele Geçirildi, 1 Kişi Tutuklandı

  Eskişehir'de polis ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bin 673 adet sentetik ecza hapı ele geçirildi. İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu madde girişini engellemek amacıyla Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli çalışma yaptı. Yakalanan 1 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 • Gaziantep'te Hatalı Park Yapan 186 Araça 818 Bin 340 TL Cezai İşlem Uygulandı
  10:44 Gaziantep'te Hatalı Park Yapan 186 Araça 818 Bin 340 TL Cezai İşlem Uygulandı

  Gaziantep Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 17 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen denetimlerde, hatalı park nedeniyle bin 186 araca toplamda 818 bin 340 Türk Lirası tutarında cezai işlem uygulandı. Kent genelinde trafik düzenini ve güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan denetimlerde, kurallara uymayan sürücüler hakkında gerekli yasal işlemler titizlikle yürütüldü. - GAZİANTEP

 • Malatya'da operasyonda gümrük kaçağı telefonlar ve aksesuarlar ele geçirildi
  10:44 Malatya'da operasyonda gümrük kaçağı telefonlar ve aksesuarlar ele geçirildi

  Malatya'da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda, 4 adet Apple logolu kablosuz kulaklık, 1150 adet Apple logolu cep telefonu kılıfı, 30 adet Apple logolu şarj seti, 55 adet Apple logolu şarj kablosu ve 4 adet cep telefonu ele geçirildi. Olaylarda gözaltına alınan 2 zanlıya 5607 SKM'den işlem yapıldı. - MALATYA

 • Kayseri Atletikspor, U16 Türkiye Şampiyonası'na Kırşehir'de başlıyor
  10:43 Kayseri Atletikspor, U16 Türkiye Şampiyonası'na Kırşehir'de başlıyor

  Kayseri Atletikspor, 2023-2024 sezonu U16 Türkiye Şampiyonası 1. Kademe ilk maçına bugün Kırşehir'de çıkacak. Kayseri temsilcisi, Ankara Alkula Gençlik ve Spor ile Ahi Evran Stadı'nda karşılaşacak. Birinci Kademe maçları sonunda grup birincisi olan takımlar ikinci kademe için mücadele edecek.

 • Kış uykusundan uyanan ayılar Bingöl'de görüntülendi
  10:42 Kış uykusundan uyanan ayılar Bingöl'de görüntülendi

  Bingöl'de karların erimesiyle birlikte kış uykusundan uyanan ayılar, cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Ayılar, bir aracın önünden kaçarak ormanlık alana girdi. Ayıların kış uykusundan sonra yerleşim yerlerine kadar inmesi ise dikkat çekti.

 • Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı: Stadyum konusunda elimiz güçlenecek
  10:42 Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı: Stadyum konusunda elimiz güçlenecek

  Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı İlker Ergüllü, futbol takımını bir üst lige çıkarınca stadyum konusunda ellerinin güçleneceği düşüncesine sahip olduğunu söyledi. Kulüp, 25 yıldır kendi stadyumuna kavuşmak için mücadele ediyor.

 • Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Bulutistan Yönetim Kurulu Üyeleri Rektör Özölçer'i Ziyaret Etti
  10:41 Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Bulutistan Yönetim Kurulu Üyeleri Rektör Özölçer'i Ziyaret Etti

  Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir ve Bulutistan Yönetim Kurulu üyeleri, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer'i ziyaret etti. Rektör Özölçer, konuklarının ticaret ve teknoloji alanındaki çalışmalarını dinledi ve ziyaretten memnuniyetini dile getirdi. Heyet, Rektör Özölçer'e misafirperverliği için teşekkürlerini iletti.

 • Niğde İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Timleri 160 olayı aydınlattı
  10:41 Niğde İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Timleri 160 olayı aydınlattı

  Niğde İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında faaliyet gösteren Jandarma Olay Yeri İnceleme Timleri, 01 Ocak-31 Mart tarihleri arasında hırsızlık, mala zarar verme, öldürme, uyuşturucu madde ve trafik kazaları gibi 160 olayın aydınlatılmasını sağladı. Ekipler, parmak izi, biyoloji, kimya, iz inceleme ve balistik konularında teknik inceleme yaparak suçluların izlerini tespit etti.

 • Sobadan çıkan dumandan yangın alarmı sayesinde kurtuldu
  10:40 Sobadan çıkan dumandan yangın alarmı sayesinde kurtuldu

  Bursa Mudanya ilçesinde bulunan Şafak apartmanının zemin katında sobadan kaynaklı çıkan duman, yangın alarmının devreye girmesiyle hızlı müdahale ile felaketin önüne geçildi. Evde bulunan görme engelli bir vatandaş da kurtarıldı. Olay yerine itfaiye ekipleri sevk edilirken, polis ekipleri de çevre güvenliğini sağlamaktadır.

 • U14 Türkiye Şampiyonaları Fikstürleri Belli Oldu
  10:40 U14 Türkiye Şampiyonaları Fikstürleri Belli Oldu

  Türkiye Basketbol Federasyonu'nun düzenlediği U14 Türkiye Şampiyonaları'nın fikstürleri açıklandı. Şampiyona Kayseri ve Sinop'ta gerçekleştirilecek ve 32 takımın katılacağı organizasyonda 400 sporcu mücadele edecek.

 • Ağrı Patnos Belediye Başkanı Abdulhalik Taşkın, belediyeye ait araçların parçalanarak satıldığını belirledi
  10:37 Ağrı Patnos Belediye Başkanı Abdulhalik Taşkın, belediyeye ait araçların parçalanarak satıldığını belirledi

  Ağrı Patnos Belediye Başkanı Abdulhalik Taşkın, belediyeye ait araçların parçalanarak motor, lastik ve yedek parçalarının satıldığını tespit etti. Zabıta ekipleri, hurdacılarda araştırmalarını sürdürüyor.


Advertisement