EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini eleştirdi - Son Dakika
Güncel

EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini eleştirdi

EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini eleştirdi

EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde, IŞİD'e militan taşere ettiği bilinen İHH'yla yüzlerce dini eğitim protokolüne imza attıklarını ve geçen yıl cemaat tarikat yurtlarına 563 milyon lira ayırdıklarını söyledi. Komisyon Başkanı Mehmet Muş ise bu iddiaların ciddi olduğunu belirterek belgelerin savcılığa iletilmesini istedi. Karaca ise 10 Ekim Katliamı davasında belgelere girdiğini belirterek savcılığa gitmeye gerek olmadığını söyledi.

14.11.2023 23:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde, "IŞİD'e militan taşere ettiği bilinen İHH'yla olmak üzere yüzlerce dini eğitim protokolüne imza attınız. Sadece geçen yıl cemaat tarikat yurtlarına 563 milyon lira ayırdınız" dedi. Karaca'nın bu sözleri üzerine Komisyon Başkanı Mehmet Muş, "Bu ciddi bir iddiadır. Elinizdeki belgelerinizi hemen buradan çıkınca savcılığa iletin araştırsın bakalım. Bakanlığı bir dolaylı olarak bir terör örgütü ile ilişkilendirmeyi doğru bulmuyorum" diye konuştu. Karaca ise, "Özel olarak savcılığa gitmeye gerek yok 10 Ekim Katliamı davasında bizzat belgelere girmiş bir şeyden bahsediyoruz" diye cevap verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2024 yılı bütçe görüşmeleri devam ediyor. Komisyonda bugün Milli Eğitim Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçe, kesin hesap ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

BAKAN TEKİN: "ŞİKAYETÇİYİM"

EMEP Milletvekili Sevda Karaca, okullarda bir gün ücretsiz yemek verilmesi için topladıkları 10 bin imzayı Milli Eğitim Bakanı Tekin'e verdi. Bakan Tekin, Karaca'yla görüntüsünün alınmasına "Ben şikayetçiyim. Bu görüntüleri özel hayatımın gizliliği olarak buluyorum" diyerek tepki gösterdi. Karaca da, Bakan Tekin'e, "10 bin imzayı size ilettiğimi ispatlamak durumundayım. Neden çekiniyorsunuz? 10 bin imzayı aldım, başımın üzerine koydum demek bu kadar zor bir şey mi? Ayrıca burası Meclisi özel hayat nedir" diye sordu.

KARACA: "IŞİD'E MİLİTAN TAŞERE EDEN İHH İLE PROTOKOLLER"

Karaca, komisyonda yaptığı konuşmada "IŞİD'e militan taşere ettiği bilinen İHH'yla olmak üzere yüzlerce dini eğitim protokolüne imza attınız. Sadece geçen yıl cemaat tarikat yurtlarına 563 milyon lira ayırdınız" dedi.

MEHMET MUŞ: "BAKANLIĞI TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İLİŞKİNLENDİRMEYİN"

Karaca'nın bu sözleri üzerine devreye giren Komisyon Başkanı Mehmet Muş, Karaca'yı uyararak, "IŞİD'e militan taşere eden İHH ile protokol yaptınız" iddianızı ortaya koymanız lazım. Bu ciddi bir iddiadır. Elinizdeki belgelerinizi hemen buradan çıkınca savcılığa iletin araştırsın bakalım. Bana cevap vermeyin evraklarınız alın savcılığa gidin. Bakanlığı bir dolaylı olarak bir terör örgütü ile ilişkilendirmeyi doğru bulmuyorum" dedi.

KARACA: 10 EKİM KATLİAMI DAVASINDA BELEGELERE GİRMİŞ

Karaca da Mehmet Muş'a, "Özel olarak savcılığa gitmeye gerek yok 10 Ekim Katliamı davasında bizzat belegelere girmiş bir şeyden bahsediyoruz" dedi. Bunun üzerine Muş, "Yalan üzerinden siyaset olmaz. Mahkemedeyse mahkemenin kararını bekleyeceksiniz" yanıtını verdi.

"SEÇİM BİTTİ YEMEK GİTTİ"

Karaca, konuşmasında okullarda öğrencilere ücretsiz bir öğün yemek verilmesi belirterek, "İktidarınızda milyonlarca insan açlığa mahkum edildi ve o açlık en çok da çocukları etkiliyor. Devletin resmi verileri bile diyor ki, 'Bu ülkede 0-17 yaş arası her iki çocuktan biri yetersiz besleniyor.' Ülkenin dört bir yanında insanlar çocuklarını besleyemiyorlar. Siz bile bu sese kulağınızı kapatamadınız ve sadece bir eğitim öğretim dönemi boyunca okul öncesine yemek vermek zorunda kaldınız ama seçim bitti yemek gitti. Siz sessiz sedasız bunun üstünü kapatabileceğinizi düşündünüz ama bakanlığınızın yemek verdiği dönemde gıda enflasyonu en az yüzde 85 artmışken elbetteki bunun hesabını halk size soracaktır, bu yemeği neden kaldırdığınızı açıklamak durumundasınız."

"OKULUMDA SAĞLIKLI BESLENİYORUM PROJESİ"

Milli Eğitim'in "okulumda sağlıklı besleniyorum" projesini eleştiren Karaca, "İki çocuklu bir aile için beslenme çantasının aylık maliyeti asgari ücretin üçte birini aşıyor bugün ve biz sizin bütçe sunuş kitapçığına bakıyoruz 'okulumda sağlıklı besleniyorum' programını koyduğunuzu görüyoruz orada. Bu Milli Eğitim Bakanlığı için utanç verici olmalı çünkü o programla internet sitesinde yayınladığınız öğrenciler için bir tek öğünü veliler sağlamaya çalışsa çocuklarına asgari ücretin yarısını harcamak durumundalar. Böyle bir programı ortaya koyduğunuz da acaba bir tek bürokratınız bile 'Bakanım biz bu sunuşa bunu koymayalım' diye size bir uyarıda bulunmadı mı merak ediyorum."

MESEM'lerde yoksul öğrencilerin emeğinin patronlara peşkeş çekildiğini savunan Sevda Karaca, "Bir kuruş vermiyorlar. Çocukların güvenliğinden sorumlu hissetmiyorlar kendilerini. Çocuk işçilerin ölümünden siz de en az patronlar kadar sorumlusunuz" dedi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel EMEP Milletvekili Sevda Karaca, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesini eleştirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hatay'da yasa dışı yollarla yurda giren 10 yabancı yakalandı
  11:48 Hatay'da yasa dışı yollarla yurda giren 10 yabancı yakalandı

  Hatay'ın Arsuz ilçesinde durumlarından şüphelenilen 10 kişi yasa dışı yollarla yurda girdikleri tespit edildi. Suriye uyruklu olan düzensiz göçmenler sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi.

 • Çin'de Benekli Fokların Doğaya Bırakılması
  11:47 Çin'de Benekli Fokların Doğaya Bırakılması

  Çin'in kuzeydoğusundaki Dalian kıyı kenti açıklarında 10 tane benekli fok, vahşi doğa eğitimi alarak suya bırakıldı. Foklar, yaşam alışkanlıklarını incelemek için uydu takip ve konumlandırma sistemi ile takip ediliyor. Benekli fok türü, Çin sularında üreyen yüzgeçayaklı tek deniz memelisi olma özelliğine sahip ve nüfusu artış eğilimi gösteriyor.

 • Hong Kong Uluslararası Havalimanı, 2010 yılından bu yana dünyanın en işlek kargo havalimanı olarak kalmaya devam ediyor
  11:47 Hong Kong Uluslararası Havalimanı, 2010 yılından bu yana dünyanın en işlek kargo havalimanı olarak kalmaya devam ediyor

  Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından açıklanan geçici rakamlara göre, Hong Kong Uluslararası Havalimanı 2023 yılında toplam kargo hacmi bakımından 13. kez dünyanın en işlek kargo havalimanı konumunu korudu. Hong Kong Havalimanı İdaresi Başkanı Jack So, havalimanının mükemmel verimliliği ve birinci sınıf yük taşımacılığı hizmetlerinin lider konumunu desteklediğini belirtti. Havalimanı İdaresi, Hong Kong'un rekabet gücünü artırmak için hava taşımacılığı sektörüyle işbirliği yapmaya devam edeceğini vurguladı. Üç Pist Sistemi'nin tamamlanmasıyla havalimanının yolcu ve kargo kapasitesi önemli ölçüde artacak.

 • Erzurum'da 12 ilin katılımıyla Gençlik Merkezi Sporcuları Mücadele Ediyor
  11:46 Erzurum'da 12 ilin katılımıyla Gençlik Merkezi Sporcuları Mücadele Ediyor

  Erzurum'da 12 ilin katılımıyla gerçekleşen Gençlik Merkezleri arası Spor Ligi açılış seremonisi yapıldı. Masa tenisi, basketbol ve futbol dallarında müsabakaların gerçekleştirileceği etkinlik, 17-21 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenecektir.

 • BAE'de Şiddetli Yağış: 1 Kişi Hayatını Kaybetti, Umman'da Can Kaybı 20'ye Yükseldi
  11:45 BAE'de Şiddetli Yağış: 1 Kişi Hayatını Kaybetti, Umman'da Can Kaybı 20'ye Yükseldi

  Birleşik Arap Emirlikleri'nde son 75 yılın en yüksek yağış miktarı görülürken, aracı sel sularına kapılan 1 kişi hayatını kaybetti. Umman'da ise can kaybı 20'ye yükseldi. BAE'de evler, yollar ve iş yerlerinde büyük hasar meydana geldi. Dubai Uluslararası Havalimanı'nda uçuşlarda aksamalar devam ediyor. Umman'da ise yağışın devam etmesi nedeniyle kamu görevlileri uzaktan çalışmaya geçti ve tüm okullarda uzaktan eğitime geçildi.

 • Anadolu Üniversitesi Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencileri Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti
  11:44 Anadolu Üniversitesi Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencileri Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti

  Anadolu Üniversitesi Kreş ve Gündüz Bakımevi'nde eğitim gören 80 öğrenci ve 15 öğretmen, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Ziyaret sırasında çocuklara Hacivat-Karagöz oyunu sergilendi ve eğlenceli zaman geçirildi.

 • Bendi Mahi Çayı Gürül Gürül Akıyor
  11:43 Bendi Mahi Çayı Gürül Gürül Akıyor

  Van'ın Muradiye ilçesindeki Bendi Mahi Çayı, bol yağış ve karların erimesiyle tekrar canlanmaya başladı. Geçtiğimiz yıl kuruyan çay, bu yıl yağışların artmasıyla eski cazibesine kavuştu. Derelerin ve çayların sularıyla Van Gölü'nün seviyesi de yükseldi. Bendi Mahi Çayı'nı ziyaret edenler, yakında balıkların suyun akışına karşı yüzdüğünü ve taklalar attığını gözlemleyebileceklerini belirtti.

 • Adana'da Yamaç Paraşütçüleri Gökyüzünde Tavla Oynadı
  11:43 Adana'da Yamaç Paraşütçüleri Gökyüzünde Tavla Oynadı

  Adana'nın Sarıçam ilçesindeki iki yamaç paraşütü pilotu, havada tavla oynayarak farklı bir deneyim yaşadı. Mehmet Ağırman ve Furkan Nizamsever, paraşütle tandem uçuşu gerçekleştirirken gökyüzünde tavla oynadı. İnişlerini gerçekleştirdikten sonra bu eşsiz deneyimi aksiyon kamerasıyla kayıt altına aldılar. Pilotlar, havada tavla oynamanın uçuş deneyimine ayrı bir eğlence kattığını belirtti.

 • Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu İlk Nikahı Kıydı
  11:43 Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu İlk Nikahı Kıydı

  Dilovası Belediye Başkanı Ramazan Ömeroğlu, göreve başladıktan sonra ilk resmi nikahını kıydı. Başkan Ömeroğlu, genç çiftin mutluluklarına ortak oldu ve evlilik cüzdanını gelin Betül'e takdim etti.

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: Asgari ücrete ara zam gündemde yok
  11:40 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: Asgari ücrete ara zam gündemde yok

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: Asgari ücrete ara zam gündemde yok.


Advertisement