Filinta'da Düğümü Galata Çocukları Çözdü! - Son Dakika
Güncel

Filinta'da Düğümü Galata Çocukları Çözdü!

Filinta\'da Düğümü Galata Çocukları Çözdü!

Ekranların ilk ve tek Osmanlı Polisiyesi Filinta'nın dün gece yayınlanan 19. Bölümünde gücün ve hırsın, adalet ve vicdan duygusuyla savaştığı bir bölüme imza atıldı.

29.04.2015 10:02  Güncelleme: 10:04

ES Film'in yapımcılığını üstlendiği TRT'nin sevilen dizisi 'Filinta'nın bu haftaki bölümünde Kadı Gıyaseddin'in Bekri tarafından kaçırılması tüm şehri sokağa döktü. Saray'ın korumalarının yanı sıra hemen harekete geçen Filinta Mustafa, Bıçak Ali ile birlikte tüm zabitlere yardım eden; Galata'nın kimsesiz ve Kadı Gıyaseddin'in bir baba şefkatiyle koruduğu çocukları oldu. Ve bu çocukların sahneleri adeta unutulmaz film 'Bir Zamanlar Amerika' lezzetinde bir film izletirmişçesine bir kez daha seyirciyi ekrana bağlayarak geceye damgasını vurdu. Filinta'nın usta görüntü yönetmeni Sami Saydan'ın oğlu Tuna Saydan ve minik oyuncuların yer aldığı bu sahneler gecenin en çok konuşulan ve sevilen sahneleriydi.

Dün geceki bölümde neler olduğuna bakarsak; Kadı için tüm İstanbul seferber oldu!

Filinta Mustafa (Onur Tuna) ve Bıcak Ali (Cem Uçan) Kadı Gıyaseddin'in (Mehmet Özgür) kaçırıldığını öğrenince küplere biner. Hem tüm zabitandan hem de Kadı Gıyaseddin'in yardımını esirgemediği zehir gibi bir gruptan destek isterler. Bu grup Galata'nın sabileridir. Bu çocukların çetesi yardımıyla Bekri'nin yerini bulurlar. Aynı zamanda Padişah da, Esat Paşa'ya Kadı'yı bulması için emir verir ve bulmadan gözüne gözükmemesini ister. Esat Paşa'nın gözü açılır ve vicdanıyla hesaplaşmaya başlar. Sonrasında da Boris'le olan iş ortaklığını gözden geçirerek Kadı Gıyaseddin'in yerini öğrenmek karşılığında, Boris'in banka engeli olan Maliye Nazırı Ömer Paşa'nın kendini öldürmesini sağlar. Bu intihar zorlaması karşılığında Boris'ten Bekri'nin yerini öğrenir. Ve Rıza ile birlikte tüm askerlerini Bekri'nin saklandığı adrese baskın yapması için gönderir.. Filinta Mustafa​, ​Bıçak Ali ​ ve Rıza'nın adamları aynı anda Kadı Gıyaseddin'i kurtarmak için​ mekana gelirler ve girdikleri çatışmayla Kadı Gıyaseddin'i kurtarırlar. Sansar Bekri'nin konuşmaması için onu öldürmeye gelirken Ali'nin bıçağıyla vurulur. Onu tedavi etmek ve ayağa kaldırmak işi Azize'ye düşer. Dizinin sevilen karakterlerinden Sansar Cemil karakterini üstlenen Hakan Yufkacıgil'in öldüğü sanılan bu sahne sosyal medyadaki sevenleri tarafından gecenin en çok konuşulan konularından oldu.

Bekri'den inanılmaz itiraf: 'Beni tutan Boris Zaharyas'

Hayatı para üzerine kurulu olan Bekri, Kadı Gıyaseddin' i alıkoyduğundaki konuşmalarından istemese de etkilenir. Kadı'nın adalet, vicdan ve kader konuşmasından etkilenen Bekri, Filinta Mustafa'nın kendisini çatışma sonrasında götürdüğü Foto Abdullah'ın dükkanında herşeyi Boris Zaharyas'ın kendisine yaptırdığını itiraf eder.

Lara'nın Mustafa'ya mektubu…

Gecenin en hüzünlü ve fakat her şeyin çözümüne az kaldığı sahnelerinden biri de Lara'nın yazısını taklit ettirerek babası Boris'in kurgulattığı veda mektubu sahnesiydi. Lara'nın (Damla Aslanalp) Dadı Gülbahar ile gönderdiği mektupla altüst olan Mustafa mektubun izlerini takip ederek biricik sevdiğinin o mektubu yazmadığını Abdullah sayesinde keşfeder. Ve yazan kişiyi bularak ona gidip bunu kimin yaptırdığını sorgularlar.

Süreyya'dan Saray'a bomba gibi bir teklif

Süreyya (Nur Fettahoğlu) Boris'e banka için verdiği sözü tutmaya yeminlidir. Fakat elinde Boris'e ait, onu yok edecek belge yoktur. Sadrazam'a giderek bankayı kendisinin kurma isteğini belirtir. Bu teklif, Padişah' a iletilir. Teklif, Sarayda bomba etkisi yaratır. Padişah'ın artık beklemeye tahammülü kalmamıştır. Fakat kiminle yola çıkacağını bilememektedir.

Boris köşeye sıkışır ve tutuklanır…

Her kirli işin altından çıkan Boris, hırsını daha da yukarılara taşıyan Süreyya'nın üstü kapalı tehditlerinin karşısında; dün geceki bölümde pek sevgili müttefiki Anita Won Wilhelm (Wilma Elles) ile görüşür. Anita'nın gayrimeşru ve babasının onaylamayacağı, dahası ölümle tehtit ettiği bebeğine karşılık Mayer'den ve babasından tekrar para istemesi için telgraf çekmesini ister. İsteği karşısında Anita'da şok olur. Önce reddetse de, Boris'in teklifini geri çeviremez. Fakat tüm bunlar bir işe yaramaz..Boris Bekri'nin itirafıyla Kadı Gıyaseddin ve Filinta Mustafa tarafından tutuklanır. Ve son sahnede bacakları tutmayan Lara tüm bu olanları görür.

Şarkıcı-oyuncu Yeşim Salkım'ın eşi oyuncu Hakan Eratik'in sürpriz bir karakterle konuk oyuncu olarak yer alacağı Filinta, 5 Mayıs Salı akşamı yayınlanacak 20. Bölümüyle TRT1'de!

Yönetmenliğini Gökhan Erkut, senaryosunu Altuğ Küçük'ün üstlendiği, başrollerinde; Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür, Nur Fettahoğlu, Cem Uçan, Damla Aslanalp, Naz Elmas, Yosi Mizrahi, Hakan Yufkacıgil, Bülent Alkış, Kamil Güler, Wilma Elles, Kemal Topal, Serhan Ernak, Kemal Zeydan, Feyza Işık, Alona Kral, Ebubekir Öztürk, Ercan Demirel, Sencer Serta, Alican Bayhan, Emre Canpolat, Ceyhun Ergin, Çağrı Erceber, Uğur Yıldıran, Engin Yüksel ve Selim Gürata gibi önemli oyuncuların yer aldığı Filinta'nın her Salı TRT1'de.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Filinta'da Düğümü Galata Çocukları Çözdü! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement