Gümüşhane'de 'Milli İradeye Sahip Çıkma' Etkinliği Düzenlendi - Son Dakika
Güncel

Gümüşhane'de 'Milli İradeye Sahip Çıkma' Etkinliği Düzenlendi

Gümüşhane\'de \'Milli İradeye Sahip Çıkma\' Etkinliği Düzenlendi

Dün gece TSK içindeki bir grubun yapmaya çalıştığı askeri darbenin mimarlarından olduğu iddia edilen Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Akın Öztürk’ün memleketi Gümüşhane’de, Gümüşhaneliler darbecileri eleştiren İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cezayir Danışan’la fotoğraf çekilmek için sıraya girdi.

16.07.2016 22:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dün gece TSK içindeki bir grubun yapmaya çalıştığı askeri darbenin mimarlarından olduğu iddia edilen Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün memleketi Gümüşhane'de, Gümüşhaneliler darbecileri eleştiren İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cezayir Danışan'la fotoğraf çekilmek için sıraya girdi.

Gümüşhane'de Belediye Başkanlığının organizasyonunda siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, bürokrasi ve halkın geniş katılımıyla "Milli İradeye Sahip Çıkma" etkinliği düzenlendi.

Belediye Başkanlığı önündeki caddenin trafiğe kapatılması ve platform yerleştirilmesinin ardından kurulan dev ekranda dombra ve mehter marşları, "Türkiyem" parçaları çalındı.

Daha sonra şehrin kanaat önderleri ellerinde Türk bayraklarıyla platform üzerine çıkarak alanı dolduran vatandaşları coşkulu bir şekilde selamladı. Program İstiklal Marşı'nın okunması, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Ercan Aksu'nun yaptığı dua ile başladı.

Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir'in sunumunu gerçekleştirdiği programda ilk olarak sivil toplum örgütleri adına Türkiye Kamu Sen Gümüşhane Şube Başkanı Mustafa Fevzi Akçay, Memur-Sen İl Başkanı Musa Uncu, Gümüşhane Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Gürbüz Demir ve Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay konuştu.

Siyasi partiler adına Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Avukat Akın Demir, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Nadim Aydın ve AK Parti İl Başkanı Avukat Celalettin Köse'nin konuşmalarının ardından Belediye Başkanı Ercan Çimen söz aldı.

Başkan Çimen, Gümüşhane'nin dün geceden beri adeta uyumayarak milli iradeye sahip çıktığını belirterek tüm vatandaşlara teşekkür etti.

Millet iradesini ortadan kaldırarak, kendi hain emellerini uygulamak isteyen paralel terör örgütünün millete, devlete ve hükümete yapmaya çalıştığı darbe girişiminin püskürtüldüğünü belirten Çimen, darbe girişiminin olduğu dünden itibaren iki gündür bütün Türkiye'nin ve Gümüşhane'nin ayakta olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, ordu, emniyet güçleri ve adli mercilerin bu hainlerin temizlenmesi için gerekeni yaparken, kendilerinin de sokaklarda ve meydanlarda nöbet tutarak kendilerine düşen görevi yerine getireceğini dile getiren Başkan Çimen, "Bu hainlerin ne yapacağı belli olmaz. Onun için uyanık olmalıyız. Hatırlarsanız Mısır'da darbeciler, ikinci darbeleriyle emellerine ulaştılar. Öyle ise, hiç rehavete kapılmadan bekleyeceğiz, dua edeceğiz" dedi.

Gümüşhane'de doğduğu halde darbe girişiminin organize edenlerin arasında yer aldığı ifade edilen Orgeneral Akın Öztürk'ü de Gümüşhaneliler olarak kınadıklarını kaydeden Başkan Çimen, "Akın Öztürk'e bir Gümüşhaneli olarak gösterdiğimiz saygı ve sevgi tamamıyla bitmiştir. Kendisinin adı, Gümüşhane'de yerleştirdiğimiz savaş uçağının üzerinde yazılıydı. Bu yazıyı sildirdik ve onun yerine gerçek demokrasi kahramanı, Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın adını yazma kararı aldık" ifadelerini kullandı.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş ise konuşmasında dün akşam Türk demokrasisinin bir darbe girişimine maruz kaldığını fakat bu darbe girişimine rağmen Vali, Milletvekili, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, sivil toplum örgütleri, yerel yöneticiler ve herkesin anayasal nitelikler altında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümetin emrinde olduklarını açık yüreklilikle ifade ettiklerini söyledi.

Vali Memiş'in konuşmasında en fazla alkış alan bölüm ise İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cezayir Danışan'la ilgili kısım oldu. Vali Memiş, Albay Danışan'ın darbe yönetimine rest çekerek kararlarını tanımadığını şu sözlerle anlattı: "Darbe yönetimi bu konuya ilişkin talimatını Alay Komutanlığımıza iletti. Alay Komutanımız bu talimatı kesinlikle yerine getirmeyeceğini, kendilerine iletilen bu talimatı tanımadığını bizzat yanıma gelerek söyledi. Alay Komutanımız cunta yönetiminin hiçbir talimatını kabul etmediğini, kanunsuz bir eylem olduğunu suç olduğunu ifade etti. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimizin emrinde, benim emrimde olduğunu bizzat ifade ettiler. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum."

Cunta yönetiminin Alay Komutanı Cezayir Danışan'ın yerine bir başkasını atadığını, fakat o sıkıyönetim komutanının da bugün itibariyle gözaltına alındığını kaydeden Vali Memiş, "O komutanın da görevi ve talimatı başta ben olmak üzere buradaki anayasal rejime tamamiyle bağlı olan kamu yöneticilerini kontrol altına almaktı. Bu cunta yönetiminin hiçbir amacı gerçekleşmedi bu dik duruştan dolayı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Başbakanımıza, hükümetimizin bütün üyelerine, darbe işiyle, darbecilikle hiç alakası olmayan ve görevini layıkıyla yapan Genelkurmay Başkanımıza, değerli kuvvet komutanlarımıza, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, emniyet güçlerimize ve özellikle 7'den 70'e bütün Gümüşhane halkına şükranlarımı arz ediyorum. Beni Sayın Cumhurbaşkanım ve hükümetim sizlere ağalık, paşalık yapmak için değil, sizlere hizmet etmem için beni atadı" dedi.

Sonuna kadar demokrasiye ve anayasal rejimimize sahip çıktıklarını ifade eden Vali Memiş, "Bütün darbe girişimlerine, paralel yapılara ve paralel örgütlere sonuna kadar karşıyız, bu mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Gümüşhanelilere yakışır bir şekilde, herhangi bir provokasyona aldırmadan bu demokratik tepkinizi göstermenizi özellikle istirham ediyorum. Bu darbe girişimiyle hayatını kaybeden 161 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yapılan konuşmaların ardından Türk bayraklarının dakikalarca dalgalandırıldığı alanda sabaha kadar devam edecek olan nöbet programı başladı. Program boyunca Belediye Başkanlığı tarafından Belediye ve halk otobüsleri ücretsiz olarak vatandaşların kullanıma sunulurken, ayrıca yemek ikramında da bulunuldu. - GÜMÜŞHANE

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Gümüşhane'de 'Milli İradeye Sahip Çıkma' Etkinliği Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Donald Trump, New York'ta başlayacak olan dava ile ABD tarihinde bir ceza davasında yargılanan ilk eski ABD Başkanı olacak
  06:49 Donald Trump, New York'ta başlayacak olan dava ile ABD tarihinde bir ceza davasında yargılanan ilk eski ABD Başkanı olacak

  Donald Trump, 2016 seçimlerinden önce eski porno film yıldızı Stormy Daniels'a yaptığı ödemeyi örtbas etmekle suçlanıyor. Trump, suçlu bulunması halinde dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Ancak hapis cezasından kurtulma ihtimali de bulunan Trump, bunun yerine para cezasına da çarptırılabilir. Trump, hakkındaki suçlamaları reddediyor ve suçsuz olduğunu savunuyor. Dava, Trump'ın eski avukatı Michael Cohen üzerinden ödeme etrafında şekilleniyor ve altı-sekiz hafta arasında sürmesi bekleniyor.

 • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Gazze'deki soykırımı durdurmak için dünyanın insan olduğunu hatırlamak yeter
  05:54 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Gazze'deki soykırımı durdurmak için dünyanın insan olduğunu hatırlamak yeter

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İtalya'da bir camide yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşanan soykırımı durdurmak için dünyanın insan olduğunu hatırlaması gerektiğini söyledi. Erbaş, mazlumun inancına, ırkına veya dinine bakılmaması gerektiğini vurgulayarak, dünyadaki olumsuzlukların sadece Müslümanlara bırakılamayacağını belirtti. Ayrıca, insan hakları ve insancıl davranmanın temelini İslam'ın attığını ifade etti.

 • İnegöl'de uyuşturucu satışı yaptığı iddia edilen 3 kişi yakalandı
  04:55 İnegöl'de uyuşturucu satışı yaptığı iddia edilen 3 kişi yakalandı

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde düzenlenen operasyonda, uyuşturucu satışı yaptığı iddia edilen 3 kişi yakalandı. İnegöl İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği ekipleri, yabancı uyruklu şüphelileri teknik takibe aldıktan sonra operasyon düzenledi. Operasyonda işyerinde yapılan aramalarda metamfetamin ve kokain ele geçirildi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

 • BM Güvenlik Konseyi Orta Doğu Gündemiyle Toplandı
  04:40 BM Güvenlik Konseyi Orta Doğu Gündemiyle Toplandı

  Orta Doğu'da gerilimi azaltmak için tüm ülkeleri sorumluluk almaya çağıran BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Daha fazla savaşı ne bölge, ne de dünya kaldırabilir" dedi.

 • Meksika'da İsrail'in Gazze saldırılarına tepki gösterildi
  04:23 Meksika'da İsrail'in Gazze saldırılarına tepki gösterildi

  Meksika'da yüzlerce kişi, İsrail'in Gazze saldırılarına tepki göstermek için bir araya geldi. Göstericiler, Filistin'e destek sloganları atarak ateşkesin sağlanmasını ve saldırıların durmasını istedi. Protestocular, İsrail'in bombardımanında ölen kadın ve çocuklara dikkat çekerek özgür Filistin çağrısında bulundu.


Advertisement