Yeni vergiler yolda! Bakanlık paketi hazırladı - Son Dakika
Güncel

Yeni vergiler yolda! Bakanlık paketi hazırladı

Yeni vergiler yolda! Bakanlık paketi hazırladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi reform paketi çalışmasında sona gelindi. Buna göre pakette vergi adaletinin güçlendirilmesi ve sermayeye yönelik vergi düzenlemesi yapılırken çok uluslu şirketlere asgari gelir vergisi modeli getiriliyor. Yap İşlet Devret modeliyle faaliyette olan kuruluşların vergileri de yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkarılıyor. Pakette özellikle serbest meslek sahiplerine getirilecek vergi modeli de dikkat çekti.

20.06.2024 11:03

Tasarruf tedbirlerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı vergiyle ilgili devreye sokacağı düzenlemede sona geldi. Pakette vergi adaletinin güçlendirilmesi ve sermayeye yönelik vergi düzenlemesi yapılmasına yönelik önemli başlıkların yanında yap işlet devret modeliyle faaliyete geçen kuruluşlara getirilecek vergi artışı ve uygulamaya konulacak asgari gelir vergisi de yer aldı.

DOĞRUDAN VERGİLER DE ARTIRILACAK

Bakanlık tarafından bir süredir çalışmaları yürütülen yeni reform paketine Orta Vadeli Program'da yer alan hedefler doğrultusunda son şekli verildi. Paket, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in her fırsatta dile getirdiği, "Hedefimiz vergide adalet ve etkinliği sağlamak için vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamak." mesajı doğrultusunda hazırlandı.

TBMM'ye sunulması planlanan pakette, vergi adaletinin güçlendirilmesi, sermayeye yönelik vergi uygulamaları getirilmesi ve doğrudan vergilerin payının artırılması için düzenleme önerileri bulunuyor.

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERE ASGARİ GELİR VERGİSİ MODELİ GELİYOR

Bakanlık, doğrudan vergilerin payını artırmak için yerel asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi modelini de getirecek. Pakette yer alan bazı başlıklar şöyle:

Kurumlar Vergisi Kanunu'nda yeni bir bölüm açılarak, çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi (küresel asgari kurumlar vergisi) alınacak.

Başta AB ülkeleri olmak üzere 30'dan fazla ülkede yasalaşan küresel asgari kurumlar vergisinde, yıllık konsolide hasılatı 750 milyon avro eşiğini aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergileme yapılan ülkelerdeki şube, iştirak ve iş yerleri asgari yüzde 15 kurumlar vergisine tabi tutuluyor.

Bu şirketlerin faaliyette bulunduğu ülkede ödenen kurumlar vergisi yükü yüzde 15'ten aşağıdaysa uygulamayı yasalaştıran ülkeler, ilgili ülkenin almadığı vergi farkını tahsil edebilecek. Asgari kurumlar vergisi uygulamasına geçmeyen ülkeler, vergileme haklarını bir başka ülkeye devretmiş oluyor. Türkiye'de nihai ana işletmesi yurt dışında bulunan 1024 grup yer alırken bunların ülkede 2 bin 134 işletmesi bulunuyor.

HİÇ MATRAH BİLDİRMEDEN YÜKSEK CİROLAR YAPTILAR

Kurumlar vergisi mükelleflerinin yaklaşık yarısının zarar beyan ettiği ya da hiç matrah bildirmediği halde yüksek cirolarla faaliyetlerini sürdürdüğü belirlendi. Bu konuda AB ve OECD uygulamalarını da inceleyen Bakanlık, mükelleflerin beyanları ile hasılat ve ödeme güçlerinin birbirleriyle kıyaslandığı hibrit bir model hazırladı.

Ödenecek kurumlar vergisi, beyan edilen kazancın indirim ve istisnalar düşülmeden önceki tutarının belirli bir oranı ile gelir tablosundaki kazancın belli bir oranı matrah olarak kabul edilerek bulunacak vergiden yüksek olanı esas alınarak belirlenecek.

Ödenen asgari kurumlar vergisi, izleyen 5 hesap döneminde işletmelerin bundan daha yüksek vergi ödemeleri gerektiği dönemlerde, ödenecek vergiden mahsup edilecek. Bazı istisnalar (iştirak kazançları, emisyon primi kazançları gibi) asgari vergi hesaplamasında kazançtan indirilerek dikkate alınacak.

Yatırım teşvik belgesi kapsamında yatırım harcaması yapan mükelleflerin hakları korunacak. Yeni işe başlayan mükellefler 3 yıl asgari vergiden muaf olacak.

TİCARİ, ZİRAİ VE SERBEST MESLEK SAHİPLERİNE DE ASGARİ GELİR VERGİSİ

Gerçek usulde vergilendirilen ticari, zirai ve serbest meslek kazançlarına da asgari gelir vergisi uygulaması getiriliyor. Gelir vergisi mükelleflerinin önemli bir kısmının zarar beyan ettiği veya beyanları ile hasılatları arasında önemli uyumsuzluklar olduğu görüldü. Bu konuda da yeni bir model kurulacak. Buna göre, mükelleflerin beyan edecekleri kazanç, gelir ve kazanç bildirimi tablosundaki getirilerinin belirlenecek bir oranından az olamayacak.

Serbest meslek kazancı elde edenlere ise ayrıca bir çıpa planlanıyor. Bu mükelleflerin beyan edileceği kazanç brüt asgari ücretin yıllık tutarının altında olamayacak.

Hasılat üzerinden ödenen asgari vergi farkının izleyen 5 hesap döneminde mahsubuna izin verilecek. Yeni işe başlayanlar 3 yıl asgari vergiden muaf olacak.

YAP İŞLET DEVRET VE KAMU ÖZEL İŞ BİRLİĞİ FAALİYETLERİNE YÜZDE 30 KURUMLAR VERGİSİ

Türkiye'nin büyük yatırımlarından elde edilen kazançlara da artırımlı kurumlar vergisi uygulanacak. Kurumlar vergisi oranı, reel sektör için yüzde 25, banka ve finans kurumlarında yüzde 30, ihracat yapan firmalarda yüzde 20, halka açık şirketlerde yüzde 23, imalatçılarda yüzde 24 olarak uygulanıyor.

Banka ve finans kurumlarında olduğu gibi, yap-işlet-devret (YİD) modeli ile kamu-özel iş birliği (KÖİ) projeleri kapsamında faaliyet gösteren kurumların buralardan elde ettikleri kazançlarına kurumlar vergisi oranının yüzde 25 yerine yüzde 30 olması öneriliyor. Bu düzenlemenin de vergi adaletinin güçlendirilmesine ve dolaysız vergilerin payının artırılmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yeni vergiler yolda! Bakanlık paketi hazırladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (10)

 • Ali Arat: ne elde kaliyor ne avucta. bir ekmege muhtac gunler yakin gibi. ver- gi ha bire ver diyorlar. hic al diyen yok 20 0 Yanıtla
  Gökçen Bilge ÖZDEMİR KARAOĞLU: Ölelim en hayırlısı bu 3 0
 • Ali Arslan: Bizim maliye bakanı da yerli Robin hood, ama bir farkla ,bizimki fakirden alıp zengine veriyor 11 0 Yanıtla
  Ali Arat: senin yorumunu begenecegim aklima gelmezdi ama. dogru tespit 1 0
 • Yunus Durak: Reforumlar, insanların huzuru ve refahı için yapılır, inşallah ucu millete dokunmaz 0 3 Yanıtla
 • Cenk: Maalesef tüm vergiler en alttaki gelire sahip olanların üzerinde. Tüm zenginler ve siyasiler pastayı paylaşmışlar. Özel okula yıllığı 1 milyon TL ye çocuğunu kayıt yaptıran ile O özel okulun sahibi maalesef orada çalışan öğretmen ve hizmetli kadar vergi ödemiyor. Güzellik merkezleri, kuyumcular, kredi kartı ile ödeme almayan esnaf bir memurun 10 da biri kadar vergi ödemiyor. Maalesef fakir fukaraya, çalışana, emekliye daha fazla açlık OYUNLARI geliyor. 2 0 Yanıtla
 • Ali Yolun: Osuruğa vergi çıkacak arkadaşlar 1 0 Yanıtla
 • Kadir Can: Vergide adaletmi demiş Mehmet efendi 400 bin tl sıfır araca önce %80 ÖTV ikisinin toplamindanda KDV alan adaletmi adalet anlayışı neyla sizin hangi adalet 400 binlik aracı 1milyon isyeti 1 0 Yanıtla
 • Bedirhan Aslan: Dilencilerdende vergi alınacakmış diye duydum doğrumu acaba.. 0 0 Yanıtla
 • Tarkan Mert: otv muafetli arac alım 5 yıldan 10 yılla çıkacakmış bu güzel bir çalışma bakanima şahsım adına teşekkür ederim 0 0 Yanıtla

Advertisement