İdareci ve Bürokratlar Birliğinden, Akademisyenlerin Bildirisine Sert Tepki Açıklaması - Son Dakika
Güncel

İdareci ve Bürokratlar Birliğinden, Akademisyenlerin Bildirisine Sert Tepki Açıklaması

İdareci ve Bürokratlar Birliğinden, Akademisyenlerin Bildirisine Sert Tepki Açıklaması

İdareci ve Bürokratlar Birliği Yönetim Kurulu, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriye sert tepki göstererek, bu devletin ekmeğini yiyip, bu devlet meydan okumanın en basit ifadesinin ihanet olduğunu belirtti.

16.01.2016 11:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İdareci ve Bürokratlar Birliği Yönetim Kurulu, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriye sert tepki göstererek, bu devletin ekmeğini yiyip, bu devlet meydan okumanın en basit ifadesinin ihanet olduğunu belirtti.

Birliğin, gerçekleştirdiği çalıştay ve değerlendirme sonrasında, İdareci ve Bürokratlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Can açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin içte ve dışta birçok soruna karşı sağduyu ile hareket ettiğini belirten Can, teröre ve bölünmeye karşı mücadele verildiğini ve milletin huzurunu sağlama adına devlet olmanın gereğinin yapıldığını söyledi.

İdareci ve Bürokratlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Can, devlete destek verilmesi gereken bir noktada akademisyenlerin açıklamalarını tasvip etmediklerini ve bu açıklamanın karşısında olduklarını belirterek, "Bu açıklama çok talihsiz bir açıklama ve tarihe sorgulanması gereken bir açıklama olarak geçecek" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çok güçlü bir devlet olarak bunun da üstesinden geleceğini belirten Yücel Can, bu anlamda Cumhurbaşkanı ve Başbakanın anlamlı ve güven veren dik duruşunun çok büyük bir şans olduğunu söyledi. Can, bu duruşun halka ve ülkeye güven verdiğini, aynı zamanda da bu duruşun düşmana korku sardığını söyleyerek asıl meselenin de Türkiye'nin giderek daha güçlü hale gelmesinden kaynaklandığını belirtti.

Başkanı Yücel Can, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Öğretmeni bir ana-baba olarak gören, güven ve dayanak kabul eden, cehalete savaş açan bir düşüncenin evlatlarıyız.Hayatı öğrenme, değerlerle yaşama adına öğretmeni kurtuluş kapısı ve dayanak gören bir anlayışın neferiyiz.Savaş halinde bile kendine öğretmeni rehber ederek kalemleri kılıçlardan önemli sayan bir ecdadın, asırlara meydan okuyan Fatihlerin mirasınız. Ülkeyi düşmandan temizleme adına Çanakkale Savaşı'nda okulları kapatarak öğrencilerinin başında bir ana kadar şefkatli ve bir komutan kadar asker, düşmanı vatandan kurtaracak imana ve cesarete sahip bir neslin devamıyız. Yabancı ülke üniversitelerindeki gibi gerçek anlamda bir akademisyen görmek isteriz ama yabancı ülkelerdeki akademisyenlerle, sizi bu ülkeyi yıkma adına hangi düşünceler bir araya getiriyor, kimler tarafından yönlendiriliyorsunuz, kime hizmet ediyorsunuz '

Terör örgütünün destekçileri ve ortadaki engelleri bertaraf etme görevini, terörü desteklemeyi amaç edinen bu tavır oldukça düşündürücüdür. Biz evlatlarımızı artık kime, hangi akademisyenlere teslim edeceğiz' Bu durumdan oldukça endişeliyiz. Sahi, sizin binlerce insan, insanlığa zarar veren, tarihe, kültüre, çevreye zarar veren, etrafı yakıp yıkan canilerden, teröristlerden ne farkınız var? Onlar yapıyor, siz destekliyorsunuz. Bu vahşete alkış tutuyorsunuz, zulme ortak oluyorsunuz. Ülkeyi bölenlere karşı askeri, güvenlik ve koruculardan oluşan teröristlere fırsat vermeme kadar insana her türlü desteği veren devletin takdir edilecek bu tavrı karşısında devleti katliamla, sürgün politikası ile suçlamak taraf olmaktır, haksızlıktır, terör örgütlerinin ve bu ülkeyi bölmek isteyenlerin sözcülüğünü yapmaktır. Dün olduğu gibi bugün de ülkemizde hiçbir ırka imtiyaz tanınmadığı gibi, hiçbir ırka engel de söz konusu değildir. Bunun en güzel örneği de teröristi savunanların bile TBMM'de temsil edilmesidir. Bununla birlikte hükumetimiz tarafından başlatılan müzakere süreci suistimal edilmekte, kötüye kullanılmaktadır".

"Bir devletin imkanları ile okuyacaksınız, o devletin her türlü imkanlarını kullanacaksınız, unvan alacaksınız. Bu devletin ekmeğini yeyip, bu devlete meydan okumanın en basit ifadesi ihanettir" dediği açıklamasında Can, ülkenin her hakkını savunmak yerine kimin adına siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı sürdüreceklerini bildirdi. Can şöyle dedi: "Açıkça burada kökü oldukça eskiye dayanan şanlı bir tarihi ve ülke adeta itham edilmekte, suçlanmakta, devletle alay edilerek devlet uluslararası arenada küçük düşürülmekte, teröre prim verilerek örgütlerin propagandası yapılmaktadır. Dahası terör örgütü şımartılarak terör örgütüne destek olunmaktadır. Bundan sonra dökülecek her damla kanda bu talihsiz açıklamaya imza atanların eseri olacaktır.

Israrla belirtmek gerekirse, bildiride şehirleri savaş alanına çeviren hendek ve barikatlarla yerleşim birimlerini yaşanmaz hale getiren terör örgütü mensuplarının eylemleri meşrulaştırılmaya çalışıldığı gibi bu örgüt mensuplarına karşı gerçekleştirilen operasyonları yapan ve kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerinin mücadelesinin ise kıyım ve katliam olarak gösterilmesi Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılacak bir müdahaledir, Türkiye ile savaşı başlatmak, savaşı desteklemektir. Yabancı ülkelerde teröre duyulan kin, ülkenin giriş ve çıkışlarını bile kapatarak alınan acil ve sert önlemler karşısında Türkiye Cumhuriyeti'nin uygulamaları asla eleştirilebilecek bir durum değildir.

Ne hazindir ki, bu açıklama ile akademisyenler kendilerine olan güveni zedelemişlerdir. Barış, kardeşlik adına birlik ve beraberlik mesajları vermesi gereken akademisyenlerin açıklamaları terörü desteklemektir, talihsizliktir. Duyarlı olan akademisyenlerin açıklamaları, ülkemizdeki STK'lar, resmi kurumların tepkileri takdire şayandır ancak, akademisyenler açıklama ile toplumu adeta galeyana getirerek huzuru bozmaya çalışmaktadır. Bu hususun da göz ardı edilmemesi ve kanuni işlemlerin başlatılması gerekir.

Bir daha sormak lazım. Otuz yıldır özellikle bazı bölgelerde yoğunlaşarak insanları köylerinden şehirlere, batıya göçmelerine sebep olan terör örgütünün yaptıklarını sürgün ve adeta insanlığı yok olma olarak görmeyen kör bir zihniyet, ülkeyi iç ve dış güçlerin desteği ile bölmeye çalışan, hendeklerle hayatı felç eden, insanları aylarca evinde mahkum eden, kutsal değerleri tahrip eden, insanları yerlerinden eden bir anlayışın, zorba, terörist bir anlayışı sürgün ve sindirme görmeme ön yargınız ve taraflı lığınız nereden geliyor.

Konyalı Hüseyin Yavuz, Kemal Sert, Osmaniyeli Halis Şişman, İzmirli Erkan Özcan, Kocaelili Ergin Komut, Çanakkaleli Engin Eker, Manisalı Durmuş Güçlü, Bitlis ili Merkez Düzköy Erikli köyünde annesi ve babası ile birlikte şehit edilen Betül öğretmen, Diyarbakır'da eşi Murat ve çocuğu Uğur'la birlikte Aynur Sarı şehit edilirken neredeydiniz? Terör örgütü tarafından şehit edilen iki yüz civarında öğretmene karşı neden sağır, dilsiz ve kalpsiz kaldınız? O zaman neredeydiniz?" - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İdareci ve Bürokratlar Birliğinden, Akademisyenlerin Bildirisine Sert Tepki Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul'da taksiciler, Yaşar Yanıkyürek'in öldürülmesini ve taksicilere yönelik şiddeti protesto etti
  01:47 İstanbul'da taksiciler, Yaşar Yanıkyürek'in öldürülmesini ve taksicilere yönelik şiddeti protesto etti

  İstanbul'da bir grup taksici, öldürülen taksici Yaşar Yanıkyürek için ve son zamanlarda taksicilere yönelik artan sözlü şiddet ve cinayetleri, kötü şartları protesto etmek için eylem yaptı. Göztepe Köprüsü önünde toplanan taksiciler, Beşiktaş Meydanı'na kadar konvoy yaptı ve basın açıklaması yaptı. Taksiciler, seslerini duyurmak ve benzer olayların yaşanmaması için yetkilileri göreve çağırdı.

 • Tokat-Sulusaray ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem
  01:42 Tokat-Sulusaray ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem

  Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 4.7 büyüklükteki deprem Tokat, Sivas ve Yozgat'ta hissedildi. Tokat'ın Sulusaray ilçesi Yozgat il sınırına yakın bin noktada saat 01.06'da deprem meydana geldi. AFAD verilerine göre 4.7 büyüklükteki deprem Tokat, Sivas ve Yozgat'ta hissedildi.

 • Tokat'ta 4.7 büyüklüğünde deprem
  01:33 Tokat'ta 4.7 büyüklüğünde deprem

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremin derinliği ise 9.97 kilometre olarak belirlendi.

 • Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  01:27 Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  AFAD, bugün saat 01.06'da Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 9.97 kilometre derinlikte ve 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

 • Sarıyer'de bıçaklanarak yol kenarına atılan taksicinin cenazesi Adli Tıp Kurumundan alındı
  01:23 Sarıyer'de bıçaklanarak yol kenarına atılan taksicinin cenazesi Adli Tıp Kurumundan alındı

  İstanbul Sarıyer'de aracına binen yabancı uyruklu şahıs tarafından bıçaklanarak öldürülen taksicinin cenazesi ailesi tarafından Adli Tıp Kurumundan alındı. Taksici ve yabancı uyruklu şahıs taksi ücreti konusunda tartışmıştı. Şahıs, Yanıkyürek'i 5 yerinden bıçaklayarak araçtan atıp, araçla birlikte kaçmıştı. İstanbul Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Deniz Dündar, can ve mal güvenliği için yetkililerden çözüm talep etti.

 • İstanbul Sarıyer'de Taksici Bıçaklanarak Öldürüldü
  01:16 İstanbul Sarıyer'de Taksici Bıçaklanarak Öldürüldü

  İstanbul Sarıyer'de aracına binen yabancı uyruklu bir şahıs tarafından bıçaklanarak öldürülen taksicinin cenazesi ailesi tarafından Adli Tıp Kurumundan alındı. Taksici ve şahıs arasında çıkan tartışma sonucunda taksici 5 yerinden bıçaklanarak hayatını kaybetti. İstanbul Taksi Şoförleri Derneği Başkanı, yetkililerden can ve mal güvenliği için önlem alınmasını talep etti.

 • Edirne'de asayiş uygulaması
  01:12 Edirne'de asayiş uygulaması

  Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şehir merkezinde gerçekleştirdiği asayiş uygulamalarına aralıksız devam ediyor. Uygulamalar kapsamında şüpheli görülen sürücü ve yolculara üst araması yapılırken, araçlarda da arama yapıldı. Alkolü olarak direksiyon başında yakalanan ve aranması bulunan kişilere işlem yapıldı. Uygulama ile huzur ve güven ortamının devamının sağlanması ve suç işleyebilecek kişilerin tespit edilerek önlenmesi amaçlanıyor.

 • Ready or Not Oyununun Kaynak Kodları Çalındı
  01:09 Ready or Not Oyununun Kaynak Kodları Çalındı

  Ready or Not oyununun geliştiricisi VOID Interactive, bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen bir siber saldırı sonucunda kaynak kodlarının çalındığını açıkladı. Fidyeci grup, 4 TB büyüklüğünde ve 2.1 milyon dosyadan oluşan verileri ele geçirdiğini iddia etti. Şirket ise henüz bir açıklama yapmadı.

 • Sony, PC platformunda PlayStation uygulamasını yayınladı
  01:09 Sony, PC platformunda PlayStation uygulamasını yayınladı

  Sony'nin PC platformundaki PlayStation uygulaması, Ghost of Tsushima Director's Cut oyunuyla birlikte kullanıcılara birçok özellik sunuyor. Kullanıcılar artık kupalara, arkadaş listesine, ayarlara ve genel PlayStation profillerine kolayca erişebiliyor. PC üzerinden DualSense PS5 oyun koluyla oynanabilen oyun, yüksek grafik standartlarını da destekliyor. Sony'nin geleceği ve PlayStation oyunlarını bilgisayarda oynama deneyimi hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

 • Realme C65 5G'nin Özellikleri Sızdırıldı
  01:09 Realme C65 5G'nin Özellikleri Sızdırıldı

  Realme, 4G'li C65 modelinden sonra 5G destekli versiyonu olan C65 5G'yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sızıntılara göre, C65 5G 6,67 inç LCD ekran, 120Hz yenileme hızı, MediaTek Dimensity 6300 yonga seti, 4/6GB RAM, 128GB depolama, 50MP ana kamera, 8MP ön kamera, 5000mAh pil gibi özellikler sunacak. Cihazın fiyatı ve lansman tarihi henüz bilinmiyor.

 • Jeep, yenilenen Renegade modelini pazara sundu
  01:09 Jeep, yenilenen Renegade modelini pazara sundu

  Jeep, tasarım ve teknik özellikleriyle yenilenen 2024 model Renegade'i pazara sundu. Yeni Renegade, kompakt boyutlarıyla şehir içi kullanıma uygun olmasının yanı sıra zorlu arazi şartlarında da kullanılabiliyor. Ayrıca, Jeep Renegade e-Hybrid seçeneği de sunuluyor. Renegade e-Hybrid, 1.5 litrelik benzinli motor ve 48 volt kapasiteli elektrikli motorun birleşimiyle 130 HP güç üretebiliyor ve düşük hızlarda tamamen elektrikli bir deneyim sunuyor. Yenilenen modelde iç ve dış tasarıma yapılan dokunuşlar, dijital gösterge paneli ve 10 inç multimedya ekranı gibi özellikler de bulunuyor. Renegade'in fiyatı ise 1 milyon 849 bin TL'den başlıyor.

 • Tartıştığı kişiyi bıçakladı
  01:08 Tartıştığı kişiyi bıçakladı

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bir kişi, tartıştığı şüpheli tarafından bıçaklandı. Olay, Serdar Mahallesi'nde meydana geldi. Şüpheli kaçarken, yaralanan kişi hastaneye kaldırıldı. Polis, şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.


Advertisement