İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan Edebiyata Destek - Son Dakika
Güncel

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan Edebiyata Destek

Talât Sait Halman anısına başlattığı Talât Sait Halman Çeviri Ödülü'nün ilki, 8 Aralık Salı akşamı Martı Istanbul Hotel'de gerçekleştirilen törenle verildi.

09.12.2015 09:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Siren İdemen, Georges Perec'in La Boutique Obscure: 124 Rêves adlı eserinin Karanlık Dükkân: 124 Rüya adlı çevirisiyle, 15 bin TL değerindeki Talât Sait Halman Çeviri Ödülü'ne layık görüldü. Tâlat Sait Halman Çeviri Ödülü, İKSV'nin edebiyat alanında verdiği ilk ödül olma özelliği taşıyor.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı; " Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı ve ilk Kültür İşleri Büyükelçisi olan, 2008 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın Mütevelliler Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Talât Sait Halman'ı ölümünün birinci yılında özlemle anıyoruz… Talât Bey, vakfımızın kurucusu Nejat Eczacıbaşı'nın İKSV ve İstanbul Festivali'yle ilgili heyecanlarını sürecin en başında paylaşan isimler arasında yer almış ve festivalin gerçekleştirilmesine hem dönemin Kültür Bakanı, hem de bir kültür-sanat insanı olarak gönülden destek vermişti...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, Talât Sait Halman'ın anısını, kendisinin de büyük emek verdiği çeviri alanında yeni ve başarılı örnekleri destekleyerek yaşatmak istiyoruz… Talât Sait Halman Çeviri Ödülü'nün çevirmenlerin çalışmalarına katkıda bulunurken Talât Bey'in anısını gelecek nesillere aktaracak önemli bir araç olmasını ümit ediyorum" dedi. Törende, Bülent Eczacıbaşı'nın ardından Talât Sait Halman'ın tiyatro oyuncusu kızı Defne Halman da bir konuşma yaptı.

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü için yayınevleri ve çevirmenlerden gelen başvuruları yazar
Doğan Hızlan'ın başkanlığında, yazar, çevirmen ve eleştirmen Sevin Okyay, yazar ve çevirmen Ahmet Cemal, yazar ve çevirmen Yiğit Bener ve yazar ve çevirmen Kaya Genç'ten oluşan Seçici Kurul değerlendirdi. Ekim ayında duyurulan ödül için 2015 yılı içinde tamamlanmış şiir, öykü, roman olmak üzere 50'ye yakın başvuru yapıldı.

Törende "Siren İdemen'in başarısının ana nedeninin, görevinin yalnızca sözcüklerin anlamını ve metnin düşünsel içeriğini aktarmaktan ibaret olmadığının bilincinde olması" olduğunu belirten Seçici Kurul Başkanı Doğan Hızlan şunları aktardı: "Siren İdemen, yazarın kendine özgü dilini ve üslubunu Türkçeye büyük bir yetkinlikle uyarlamış, yazarın sık başvurduğu sözcük, hatta ses ya da ses birimi, hece düzeyindeki hınzırca dilsel oyunlar için son derece yaratıcı karşılıklar üretebilmiştir. Bunu yaparken metnin engin kültürel alt katmanlarını ve üstü kapalı göndermelerini es geçmemiş, ya metne yedirerek ya da gerekli yerlerde titiz bir çalışmanın ürünü olan yetkin çevirmen notlarıyla okurların metnin tüm katmanlarına ulaşabilmelerini sağlamıştır. Sonuç olarak Siren İdemen, hem de Perec gibi dilini ustalıkla kullanan bir yazarın çetrefilli metnini yazarınkine eşdeğer bir yazınsal estetik düzeyinde kendi dilinde yeniden üretmeyi başardığı için bu ödüle hak kazanmıştır." Siren İdemen'e ödülü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı verdi.

1961 yılında İstanbul'da doğan Siren İdemen, Fransızcayı Galatasaray Lisesi'nde öğrendi. Kurucuları arasında yer aldığı Express, Roll ve Bir+Bir dergilerinde muhabirlik, yazarlık ve editörlük yaptı. İdemen'in çevirdiği kitaplardan bazıları şunlardır; Ricardo Guiraldes - Bozkırdaki Gölgeler (1983), Jean Leca - Uluslar ve Milliyetçilikler Milliyetçilikler (1998), Annie Ernaux - Kürtaj (2000), Annie Ernaux - Babam (2001), Habib Suadiya - Kirli Savaş (2001), Enki Bilal - Dört? (2010), Enki Bilal - Mahlukk (2011), Hubert Reeves - Meraklısına Evren (2012), Bertrand Santini - Yark (2014), M. Cieutat, P. Rouyer - Haneke Haneke'yi Anlatıyor (2014) ve George Perec - Karanlık Dükkân (2015).

Ceylan Saner'in sunuculuğunu üstlendiği ve Martı Istanbul Hotel'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye tiyatro ve edebiyat dünyasından tanınmış isimler katıldı. 2016 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü için başvurular Eylül 2016 tarihine kadar devam edecek. Yayınevleri veya çevirmenler, herhangi bir dilden Türkçeye çevrilmiş ve 2016 yılı içinde yayımlanmış edebiyat yapıtlarıyla ödül için başvurabilecekler.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan Edebiyata Destek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kahramanmaraş'ın Akgümüş Köyü'nde Köylüler Gübre Yardımı İstiyor
  12:16 Kahramanmaraş'ın Akgümüş Köyü'nde Köylüler Gübre Yardımı İstiyor

  Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Akgümüş köyünde köylüler, meralarına gübre atmakta zorlanıyor. Köylüler, önceki yıllarda yapılan ancak 4 yıldır yapılmayan gübre yardımın tekrar yapılmasını istiyor. Köy muhtarı Necati Keten, gübre atmanın otun yetişmesi için önemli olduğunu belirterek devletten gübre yardımı talep ettiklerini ifade etti.

 • Kocasinan Belediyesi Engelli Çocuklar İçin Yeni Bir Okul Yapıyor
  12:15 Kocasinan Belediyesi Engelli Çocuklar İçin Yeni Bir Okul Yapıyor

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Ahievran Mahallesi'nde yapılan engelli çocuklar için özel bir okulun inşaatını kontrol etti. Başkan Çolakbayrakdar, engelli çocukların aileleriyle birlikte daha mutlu olacakları bir eğitim ortamı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

 • İskenderun'da otomobilde uyuşturucu ele geçirildi, zanlı gözaltına alındı
  12:05 İskenderun'da otomobilde uyuşturucu ele geçirildi, zanlı gözaltına alındı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde polis ekipleri tarafından durdurulan bir otomobilde yapılan aramada 303 adet uyuşturucu hap ve 22 gram sentetik uyuşturucu ele geçirildi. Sürücü gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

 • Fransa'da çevre aktivistleri Arkema fabrikasına izinsiz girdi
  12:04 Fransa'da çevre aktivistleri Arkema fabrikasına izinsiz girdi

  Fransa'da yaklaşık 300 çevre aktivisti, perflorlu ve poliflorlu alkil madde (PFAS) kullanımını protesto etmek üzere Lyon kenti yakınlarındaki Pierre-Benite'de bulunan Arkema kimya fabrikasına izinsiz girdi. Eylem, Yokoluş İsyanı ve İklim İçin Gençlik grupları tarafından düzenlendi. Uzmanlar bazı PFAS türlerine maruz kalmanın ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu konusunda uyarıyor. Polis on dakikadan kısa sürede olaya müdahale ederken sekiz kişi gözaltına alındı. Xinhua muhabirleri Pierre-Benite'den bildiriyor. (XHTV)

 • Kastamonu'da Halime Çavuş Kadın Derneği Üyeleri Tarafından Kurulan Bando Takımı Gösteri Yapmaya Hazırlanıyor
  12:03 Kastamonu'da Halime Çavuş Kadın Derneği Üyeleri Tarafından Kurulan Bando Takımı Gösteri Yapmaya Hazırlanıyor

  Kastamonu'da Halime Çavuş Kadın Derneği üyeleri tarafından kurulan bando takımı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gösteri yapacak. Dernek üyeleri, farkındalık yaratmak ve keyifli zaman geçirmek amacıyla kurulan bando takımıyla ulusal düzeyde de gösteriler yapmayı hedefliyor. Kadın bando takımında her yaş grubundan kadın yer alıyor ve takımın ilk gösterisi büyük bir heyecanla bekleniyor.

 • Bozcaada'da rahatsızlanan vatandaş tıbbi tahliye edildi
  12:01 Bozcaada'da rahatsızlanan vatandaş tıbbi tahliye edildi

  Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde rahatsızlanan bir vatandaşın tıbbi tahliyesi Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirildi. Vatandaş, durumunu bildirdikten sonra ekipler tarafından Çanakkale'ye getirilerek hastanede tedavi altına alındı.

 • Bolu Mudurnu'da çıkan yangında ev, ahır ve samanlık küle döndü
  12:01 Bolu Mudurnu'da çıkan yangında ev, ahır ve samanlık küle döndü

  Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Çepni köyünde gece saatlerinde çıkan yangında 3 katlı ev, ahır ve samanlık küle döndü. Evdekiler panikle dışarıya çıkarak, yangını 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. Yangın, ahır ve samanlığa da sıçradı. Ekiplerin müdahalesiyle yangın söndürüldü.


Advertisement