İzmir'de Radyo ve Demokrasi Müzesi Açıldı - Son Dakika
Güncel

İzmir'de Radyo ve Demokrasi Müzesi Açıldı

İzmir\'de Radyo ve Demokrasi Müzesi Açıldı

İZMİR'de, Konak Belediyesi tarafından kuruyan, 'Radyo ve Demokrasi Müzesi' açıldı.

05.12.2013 17:40

Halit KIVANÇ, RADYO BULUŞLARIN ABİSİ, ABLASI

İZMİR'de, Konak Belediyesi tarafından kuruyan, 'Radyo ve Demokrasi Müzesi' açıldı. Müzede, 1920 yılından günümüze radyolar yer aldı. Ünlü spiker Halit Kıvanç, radyoyu buluşların abisi ve ablası olarak tanımladı. Açılış töreninde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile aynı göreve talip olan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan yan yana geldi.

Basmane Altınpark'taki Radyo ve Demokrasi Müzesi'nde 1920 yılından günümüze toplam 107 radyo yer aldı. Fahrettin Çemşir tarafından bağışlanan iki katlı evde oluşturulan müzedeki radyolar, İzmirliler tarafından bağışlandı. Ziyaretçilerin büyük ilgiyle ziyaret ettiği müzede kimi dedesinin radyosunu gördü kimi de bir zamanlar, 'arkası yarın' tiyatrolarını dinlediği radyoları karşısında buldu.

Açılış törenine her ikisi de CHP'li olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Türkiye'nin duayen spikerlerinden Halit Kıvanç, Orhan Ayan ile günümüz radyocularından Nihat Sırdar ile yüzlerce İzmirli katıldı.

Törenin hemen öncesinde babasının vefat haberini alan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, büyük acı yaşamasına rağmen, çevresindekilere durumu hissetirmedi. Tartan, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi

Demokrasiye özlem duyan bir toplumuz. Yaşamımızın her noktasında demokrasinin sancılarını yaşıyoruz. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın haklılığı, Anayasa Mahkemesi tarafından bir kez daha tescil edildi ama biz hala tutuklu vekiller dramını yaşıyoruz. Demokrasi tarihimizdeki iyi güzel günleri ve kara lekeleri radyodan öğrendik. Radyo bize demokrasinin çağdaş bir noktaya gelmesi için temel gösterge. Demokrasiyi daha çok tartışacağız, tartışmaya devam edeceğiz. Düşünen toplum olarak yarına güvenle bakmalıyız. Bu müzeyi bu nedenle kurduk dedi.

Açılışa katılan duayen spiker Halit Kıvanç, ilerleyen yaşına rağmen esprileri ile konukları güldürdü. Kıvanç, İzmir'de nişanlandım. İstanbul'da doğdum büyüdüm ama İzmir'in güzelliği nedeniyle yarı İzmirli sayılırım. Beni Radyo Müzesi'ne davet ettikleri zaman önce anlayamadım. Tamam ben müzelik oldum da ilk kez müze açılışı yapıyorum. Radyolar biz çocukken büyüktü. Hep, 'içine adam nasıl saklandı o tahtanın' derdim. Yakın gelecekte gelin damat nikah kıyacak, nikahtan sonra cep telefonlarını çıkaracaklar ve cep telefonundan çocuk doğuracaklar. Böyle bir devreye girdik. Radyoyu buluşların ağabeyi ablası olarak kabul etmişimdir. Güzel İzmir'den hep güzel şeyler çıkar diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan için, Belediye hizmetlerinin yanında yeni müzelerle İzmir'in ihtiyacını karşıladı. Kendisini kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum dedi.

Davetliler, açılışın ardından müzeyi gezdi. Kocaoğlu, Tartan ve Kıvanç, 1924 model radyoyu çalıştırarak dinledi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir'de Radyo ve Demokrasi Müzesi Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement