Paris Unesco'da Palmira İçin Barış Konseri - Son Dakika
Güncel

Paris Unesco'da Palmira İçin Barış Konseri

Paris Unesco\'da Palmira İçin Barış Konseri

Paris UNESCO'da Palmira için barış konseri Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Paris'teki merkezinde Palmira için barış adlı klasik müzik konseri düzenlendi.

02.02.2016 11:31

Paris UNESCO'da Palmira için barış konseri

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Paris'teki merkezinde Palmira için barış adlı klasik müzik konseri düzenlendi.

2013'te başlayan ve 2022 yılına kadar devam edecek olan Birleşmiş Milletler 'in Kültürlerarası Yakınlaşma On Yılı ve UNESCO'nun Evrensel Kültür Mirasımızın Korunması İçin Birleşelim (UNITE 4 HERITAGE) kampanyasına destek amaçlı düzenlenen konser Türk Dışişleri Bakanlığı, Barış için Sanatçılar Derneği (ADAP )ve Türk Hava Yolları'nın katkılarıyla gerçekleşti.

Türkiye'nin UNESCO nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı eşi İnci Botsalı konukları konser salonun kapısında karşıladı.

Konserde Suriyeli genç piyanist Tambi Cimuk, Türk piyanistler Hüseyin Sermet ve Rüya Taner'in yanı sıra Seta Tanyel, David Lively, Nima Sarkechik, Cyprien Katsaris, Panagiotis Trochopoulos, Jerfi Ali de klasik batı müziğinden eserler çaldı.

Konser öncesi salonda UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'nın gönderdiği görüntülü mesaj dinletildi. Bokova, mesajında müziğin birlikte yaşamın bir sembol olduğunu belirterek Bizi ayıramazlar. Müzik, bizi bir araya getiriyor. Sultanahmet'te gerçekleştirilen saldırı sonrası da bir arada kalmayı başardık. UNESCO, aşırılığa karşı en iyi cevabı, mücadeleyi eğitim, bilim ve kültür alanında yaparak verecektir dedi.

Türkiye'nin UNESCO nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, dünyada şiddet içerikli aşırı akımların dünyayı ve medeniyeti tehdit ettiğini belirterek, Palmira,Suriye, Ninova, Irak, Bamiyan, Yemen ve başka yerlerde meydana gelen ve devam eden olaylar medeniyetin öne çıkan eserlerini hedef alıyor. Bu durum ortak mirasımız ve yaşam tarzımız için ciddi bir tehdit oluşturuyor. İnsanlığa karşı düzenlenen bu eşi görülmemiş saldırı her ne pahasına olursa olsun durdurulmalıdır diye konuştu.

Konser başlamadan bir ilk yaşandı. Fransa'da olağan üstü hal uygulaması gereğince güvenlikten sorumlu yetkili sahneye çıkarak çıkış kapılarını gösterdi ve acil siren sesi duyarsanız sakin davranarak salonu terk edin açıklamasında bulundu.

Eş başkan ve sanat yönetmeni Hüseyin Sermet konuşmasında Dini, kültürü, milliyeti farklı sanatçılar el ele vererek barışışın yolunu daha güçlü yapıyoruz dedi.

Suriye asıllı Türk vatandaşı Tambi Cimuk DHA'ya, Konserin mesajı barış içindi. Savaşın olduğu bir ülkeden ailemle Türkiye'ye geldim. Gazeteci ya da asker değilim piyanistim. İnsanlara mesajımı piyano ile veriyorum. Çocuklara ve herkese güzel duygu ve mutluluk vermek için buraya geldik. Savaşta hiç kazanan olmaz hep kaybeden olur. Bu nedenle benim ülkemde savaş bitecek dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Paris Unesco'da Palmira İçin Barış Konseri - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement