TÜSİAD'ın Yeni Başkanı Cansen Başaran Symes - Son Dakika
Güncel

TÜSİAD'ın Yeni Başkanı Cansen Başaran Symes

Haluk Dinçer ikna edilemeyince TÜSİAD Başkanlar Kurulu, derneğin yeni başkanının Cansen Başaran Symes olmasına karar verdi.

10.01.2015 14:56  Güncelleme: 15:08

Patronlar Kulübü TÜSİAD'ın yeni başkanının Cansen Başaran Symes olması kesinleşti. 4 Haziran'da Muharrem Yılmaz'ın istifasıyla boşalan TÜSİAD Başkanlığı'na seçilen Haluk Dinçer, bu göreve devam etmeyi kabul etmedi ve Rahmi Koç, Güler Sabancı, Bülent Eczacıbaşı, Ömer Sabancı, Cem Boyner, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Aldo Kaslowski, Muharrem Kayhan, Ümit boyner gibi eski başkanların yer aldığı Başkanlar Kurulu toplanarak yeni başkanın Cansen Başaran Symes olmasına karar verdi. Önceki akşam toplanan TÜSİAD Yönetim Kurulu'nda da hangi üyelerin yönetimde devam edip hangi üyelerin gideceği ele alındı.

3. KADIN BAŞKAN

Vatan gazetesinden Necla Dalan'ın haberine göre, 2010 yılında Ümit Boyner başkanlığındaki TÜSİAD yönetimine giren Cansen Başaran Symes, 22 Ocak'ta yapılacak genel kurulda seçildiğinde derneğin üçüncü kadın başkanı olacak. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Cansen Başaran Symes üstlenirken Erkut Yücaoğlu da Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı görevini Tuncay Özilhan'a devredecek. Cansen Başaran Symes de Tuncay Özilhan da birlikte görev yapacakları arkadaşlarını seçmek için çalışmalarına başladı.

KULİSLERDE ADI GEÇEN İSİMLER

TÜSİAD Başkanlığı için Haziran'da da yine başkan yardımcıları Tayfun Bayazıt ve Memduh Boydak'ın adı gündeme geldi. Ancak Bayazıt'ın görevi kabul etmediği, şirketlerinin vergi incelemesi geçirmesi ve hükümetle ters düştüğü gibi iddialar yüzünden Boydak'ın başkanlığına sıcak bakılmadığı söyleniyor. Barış sürecinde derneğin Güneydoğulu yönetim kurulu üyesi Tarkan Kadooğlu'nu da adı geçti ancak bu da bir iddianın ötesine geçmedi. Yeni yönetimde olup olmayacağını sorduğumuz Kadooğlu, yeni başkanın yönetimini seçeceğini söyleyerek topu Cansen Başaran Symes'e attı.

GELECEĞİN LİDERLERİNDEN

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Pricewaterhouse'un (PW) kuruluş aşamasında şirkete katılıp 2013 yılının Nisan ayına kadar PwC Kopenhag, Londra ve İstanbul ofislerinde çeşitli kademelerde görev üstlenen Cansen Başaran-Symes, PwC Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi ve PwC Eurofirm Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Mart 2014 tarihi itibarıyla Allianz Sigorta ve Allianz Hayat ve Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atandı. TÜSİAD'ın eski başkanlarından Bülent Eczacıbaşı yönetimindeki Eczacıbaşı Topluluğu'nun da yönetim kurulu üyesi olan Cansen Başaran-Symes; Dünya Ekonomik Forumu tarafından 'Global Leaders for Tomorrow' (Geleceğin Global Liderleri) unvanını almıştı.

DİNÇER'E AİLEDEN İKİNCİ ONAY ÇIKMADI

TÜSİAD kulislerine göre; Haluk Dinçer'in başkanlığa devam etmesi için çok uğraşıldı ama özellikle kayınpederi Erol Sabancı'dan onay çıkmadı. Muharrem Yılmaz'ın ayrılmasından sonra genel kurula kadar Dinçer'in başkanlığı üstlenmesine ikna olan Dinçer'in ailesi, bu göreve devam etmesini istemedi. Rahmi Koç, Haziran ayındaki gibi yine devreye girip Erol Sabancı'yı ikna etmeye çalıştı ama bu kez başarılı olamadı.

Yılmaz'ın istifasından sonra da Haluk Dinçer'in başkanlığı kabul etmesi kolay olmamıştı. Dinçer'in ikna edilmesi için Güler Sabancı'dan yardım istendi. Eski başkanlardan Muharrem Kayhan bizzat Güler Sabancı ile görüşmeye giderken, Bülent Eczacıbaşı ve Mustafa Koç da defalarca telefonla ikna turlarına katıldı. Bir diğer iddia da Dinçer'in başkanlığına sıcak bakmayan kayınpederi Erol Sabancı'yı bizzat Rahmi Koç ikna ettiği.

TÜSİAD\'ın Yeni Başkanı Cansen Başaran Symes
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel TÜSİAD'ın Yeni Başkanı Cansen Başaran Symes - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (10)

 • sinan gùn bolu: Soyadindaki symes ne ki Yabanciylami evli acaba 9 5 Yanıtla
 • t.akduman.1: allahdan müsiat var. bu yahudi kulibi cok tehlikeli 1 7 Yanıtla
 • Ahmet: Kimse bu hükümet ile muhatap olmak istemiyor. 4 3 Yanıtla
 • Bordo Bereli Bozo!: Hepsi bu tusiadin icindekiler dis ulkelerin agiziyla harekat ediyorlar anlayacaginiz bunlardan bir teneke olmaz kan emiciler 6 0 Yanıtla
 • Galip: Artik kendileri oynayip calsinlar hukumet yikip hukumet kurma zamani gecti 2 4 Yanıtla
 • HOCA: yaw bu tusiad ne iş yapar hiç anlamadım arkadaş sizin işiniz siyaset yapmaksa parti kurun paranız var eee kuramıyorsan siyasete ne karışıyon seçilmiş insanlara neden çamur atıyorsunuz işci sırtından geçinen asalaklar 2 4 Yanıtla
 • ferdi baydoğan: soyadı symes yabancıylamı evli acaba çok merak ettim yazmamışlar 5 0 Yanıtla
 • PÜTÜRGELİ: BU TÜSİAD YA PARALEL KENAR YA DA EŞKENAR DÖRTGEN AMA YAMUK OLDUĞU KESİN 3 1 Yanıtla
 • hopdediks: Arkadaşlar farkındamısınız bilmem ama Türkiye Cumhuriyetinde adam olan ZENGİNLER hiç alakası olmayanları İŞTE BUDUR diyerek ön safhaya getiriyorlar. Beni yapma onu yap diyorlar. HELAL FARELER. HELAL. HALK SİZİ DE GÖRÜR İNŞALLAH. 2 2 Yanıtla
 • kenan: AJAN olarak gelmiştir. . . yavaş yavaş bakanlar başbakan diger yöneticiler ithal olacak. . . çünkü Türkiyede adam kalmadı. . . 2 0 Yanıtla

Advertisement