3. Uluslararası İslam Sanatları Yarışması sonuçlandı - Son Dakika

3. Uluslararası İslam Sanatları Yarışması sonuçlandı

12.11.2020 15:59

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hat, tezhip, minyatür ve çini dalında düzenlenen 3. Uluslararası İslam Sanatları Yarışması sonuçlandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hat, tezhip, minyatür ve çini dalında düzenlenen 3. Uluslararası İslam Sanatları Yarışması sonuçlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, tarih boyunca İslam kültürü ve sanatının en önemli başkentlerinden biri olma misyonunu devam ettiren Konya'nın, köklü geçmişinden devraldığı bu eşsiz mirası korumayı başardığını belirtti.

Altay, Konya'nın günümüzde de hat, tezhip, minyatür ve çini gibi sanatların en üst seviyede icra edildiği bir merkez konumunda olduğunu dile getirerek, "Konya'mızda geleneksel olarak düzenlediğimiz Uluslararası İslam Sanatları Yarışması büyük önem arz etmektedir. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Uluslararası İslam Sanatları Yarışması'na hat alanında 40, tezhip alanında 38, minyatür alanında 26, çini alanında 50 olmak üzere birbirinden değerli 160 eser katılmıştır. Ağırlığı ülkemizden olmak üzere Cezayir, Endonezya, Irak, İran, Malezya, Mısır ve Suriye'den gelen eserler sergimizde bulunmaktadır." diye konuştu.

Yarışmada her kategoriden ilk üçe girenlerin yanında 5 mansiyon ve 2 teşvik olmak üzere 10 eserin ödüllendirileceğini aktaran Altay, 40 eserin ödül almaya hak kazandığını söyledi.

Yoğun bir çalışmanın ardından dereceye giren eserlerin belirlendiğini anlatan Altay, şunları kaydetti:

"Hat dalında İran'dan Ahmet Ali Namazi birinci, ülkemizden Muhammet Fatih Yıldız ikinci, Muhammet Nuri Çelikkaya ise üçüncü olmuştur. Tezhip alanında İran'dan Zeynab Rahnama birinci, ülkemizden Makbule Gül Çerik ikinci, İran'dan Fatemeh Movadi üçüncü olmuştur. Minyatür dalında Merve Karlı birinci, Aişe Nalan Özdoğan ikinci, Figen Kubatoğlu üçüncü olmuşlardır. Çini alanında Hasibe Akarım birinci, Kadir Ertürk ikinci, Betül Alat üçüncü olmuştur."

Ödüller Şeb-i Arus törenlerinde verilecek

Altay, "Yarışmanın ödül törenini Hazreti Mevlana'yı Anma Uluslararası Vuslat Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenleyeceğimiz törenle takdim edeceğiz. Dereceye giren eserler de sergilenecek." dedi.

Ayrıca, 10-13 Aralık'ta Tarık Buğra Genç Edebiyat Festivali'nin düzenleneceğini hatırlatan Altay, festivalde 2020 yılında ilk kez kitabı çıkan yaklaşık 30 yazarın usta yazarlarla bir araya geleceğini ifade etti.

YORUMLAR
500
İslami Dayanışma Oyunları'na 42 gün kaldı İslami Dayanışma Oyunları'na 42 gün kaldı Konya Büyükşehir Belediyesi 'Okçuluk Turnuvası' düzenledi Konya Büyükşehir Belediyesi 'Okçuluk Turnuvası' düzenledi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 3. Uluslararası İslam Sanatları Yarışması sonuçlandı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement