Son Dakika Haberleri: Suriyeli Muhalifler, PYD/PKK Kontrolündeki Afrin'e Harekat İçin Emir Bekliyor

Suriyeli Muhalifler, PYD/PKK Kontrolündeki Afrin'e Harekat İçin Emir Bekliyor

11 ay önce

ABD, PKK/PYD'li bin teröristi Türkiye sınırına kaydırırken Suriyeli muhalifler de olası operasyon öncesi Afrin sınırına konuşlandı.

Suriyeli muhalifler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, terör örgütü PYD/ PKK'nın işgalindeki Afrin bölgesine gerçekleştireceği harekat için elleri tetikte bekliyor.

İdlib'deki AA muhabirleri, Afrin'deki terör örgütünün cephe hatlarına bakan gözlem noktalarında nöbet tutan muhalif savaşçıları görüntüledi.

SURİYELİ MUHALİFLER CEPHEDE HAZIR KITA BEKLİYOR

Türkiye'nin Afrin'deki terör yuvalarına karşı başlatacağı askeri harekat öncesinde hazırlıklarını tamamlayan muhalifler, cephe hatlarındaki nöbet ve gözlemlerini sıklaştırdı.

Muhalifler, Afrin'deki teröristlerin hareketlerini gözleyerek zaman zaman uyarı ateşi açıyor.

PYD/PKK MEVZİLERİNE TOP ATIŞI DÜZENLENDİ

Askeri muhalif gruplar, PYD/PKK'nın mevzilerine top ve roket atışları da yapıyor.

Suriye'nin kuzeybatı ucundaki Afrin, Halep'in Türkiye'nin Hatay ve Kilis illerine sınır ilçesi. Doğusunda Arap çoğunluğun yaşadığı ancak terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği Tel Rıfat ilçesi ve muhaliflerin kontrolündeki Azez yer alıyor. Güneyinde de muhaliflerin hakimiyetindeki İdlib bulunuyor. İlçe, güneydoğu ucundan ise Esed rejim güçlerine bitişik durumda.

Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor.

Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor.

Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütü DEAŞ'ı sınırından uzaklaştırıp, PYD/PKK'nın işgalini sınır hattı boyuna yaymasının önüne geçtikten sonra hedefin Afrin olduğunu açıklamıştı.

'HER AN BAŞLAYABİLİRİZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Ocak'taki açıklamasında, " TSK, en kısa sürede Afrin ve Münbiç meselesini Allah'ın izniyle halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır, harekat her an başlayabilir." demişti.

Türkiye-Suriye sınırının yüzde 65'i PYD/PKK'nın işgali altında bulunuyor.
Günlük Kiralık Evde Rezalet! Lise Öğrencisine İstismarda Bulunup Canlı Yayın Yaptı Soyunarak Buz Tutmuş Göle Atlayan Çılgın Kadın, Ayağını Kırdı

At Keserken Yakalanan Baba-Oğuldan Pişkin Savunma: Yiyecektik