Son Dakika Haberleri: Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmasında 'Esrarengiz' Birinci

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmasında 'Esrarengiz' Birinci

6 yıl önce

Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmasında birinciliği 'Rüya Korkusu' adlı eseriyle Yaşar Bedri Özdemir kazandı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmasında 'Esrarengiz' Birinci, System.String[]
Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmasında birinciliği 'Rüya Korkusu' adlı eseriyle Yaşar Bedri Özdemir kazandı. Yarışmaya Trabzon'dan 'Abdullah Efendi' rumuzuyla katılan Özdemir ödülünü almak için Bursa'ya gelmedi.

Bu yıl 12'ncisi düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenle verildi. Sümbüllü Bahçe Konağındaki törene yarışmada jüri üyeliği yapan yazarlar ve yarışmacılar ile yakınları katıldı.

Yurt dışı ile birlikte Kars'tan Edirne'ye Van'dan İzmir'e kadar Türkiye'nin 67 farklı şehrinden toplam 985 eserin başvurduğu yarışma başvuruları 18 Ocak- 3 Mayıs 2013 tarihleri arasında yapılmıştı. Yarışmanın seçici kurulu ise Hilmi Yavuz başkanlığında, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Ali Çolak, Başar Başarır, Müge İplikçi, Metin Önal Mengüşoğlu ve İhsan Deniz'den oluştu.

BU YIL Kİ YARIŞMAYA 985 ESER KATILDI

Türk edebiyatına sayısız eserlerin yanı sıra çok değerli edebiyatçılar da kazandıran Ahmet Hamdi Tanpınar adına düzenlenen yarışmanın ödül töreninde konuşan Başkan Mustafa Dündar, ünü Bursa sınırlarını aşan Ahmet Hamdi Tanpınar Hikaye yarışmasına bu yıl 985 eserin katıldığını belirtti.

3 Mayıs'ta sona eren yarışmaya, bu yıl Türkiye'nin dışında Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong, Almanya ve Avusturya'dan eserler katıldığını belirten Başkan Dündar, "Edebiyatımıza yeni eserler kazandırmak ve büyük üstadımızı anmak amacı ile düzenlediğimiz yarışma ile sınırlarımızı aşıp, sahip olduğumuz mirası dünyaya taşıdığımızı görüyoruz. Yarışmamızın, ülkemizin dört bir yanından ve yurt dışından yoğun ilgi görmesi, gençlerimizin yazmaya, düşünmeye ve üretmeye bu kadar önem vermesi bizim için sevinçten ve gururdan öte bir duygu." diye konuştu.

Başkan Mustafa Dündar, bu yıl konusu, 'Hikaye' olarak belirlenen ve "Bir rüyadan arta kalan hüzün" teması ile düzenlenen yarışmaya katılan ilk 19 eserin de kitaplaştırılarak, Bursa kütüphanesindeki yerini aldığını söyledi.

Seçici kurul başkanı Hilmi Yavuz ise yarışmada ödül kazananları kutlarken, 12 yıldır düzenlenen bu yarışmanın devam ettirilmesini istedi. Bu yıl ki yarışmada ödülün 'hikaye' alanında verildiğini hatırlatan Hilmi Yavuz, Osmangazi Belediyesi'nin edebiyat ve kültür sanata sahip çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, "Biz genelde yazarlarımızı çok fazla önemsemeyiz. ya da bir başka değişle yazarlar bizim için bir ses sanatçısı kadar yada oryantal dansöz kadar önemli olmayabiliyor bazen. Özellikle belediyeleri kast ederek bunu söylüyorum. Ama Osmangazi belediyesini bu bakımdan ayrı tutmak gerektiğini belirtiyor, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Jürinin değerlendirmesi sonucu Trabzon'dan 'Abdullah Efendi' rumuzlu Yaşar Bedri Özdemir 'Rüya Korkusu' adlı eseri ile birinciliği elde etti. İkinciliği İstanbul'dan 'Terazi' rumuzlu Özbek Ölek 'Ocak' adlı eseriyle, üçüncülüğü ise Ankara'dan 'Nevzat Naki Çilabbas' rumuzlu Murat Şahin Öcal 'Gece Trapezcileri' adlı eseri ile kazandı.

Mansiyon ödüllerini ise 'Zinnun' rumuzlu '7. Beyit' adlı eseri ile Mehmet Esen ve 'Mahur Beste' rumuzlu 'Nuran'ın Acıları' adlı eseri ile Berkiz Berksoy kazandı. Dereceye girenlere ödüllerini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve jüri üyeleri verdi.

Ödül törenine yetişemediği için katılamayan Yaşar Bedri Özdemir'in esrarengizlik katmak için kendini gizlediği esprisini yapan Başkan Mustafa Dündar'ın, "Birinci olan yarışmacımız birinci olduğu için tabi önemli bir yarışma kendilerini gizli tutuyor her haldeki kameraya çıkmak istemiyor. Kendilerine tanıtma adına önemli bir stratejidir. Biz tüm yarışmacıları ve ödül alanları tebrik ediyoruz." şeklinde espri yapması gülüşmelere neden oldu.
Haber Yayın Tarihi : 28.10.2013 04:05 Kaynak: CHAGenç Kadın, Evine Gittiği Kadın ve Arkadaşı Tarafından Dövülüp, Parası Çalındı Şarkıcı Yusuf Güney'den Kılıçdaroğlu'na: Önce Terörü Lanetleyin, Sonra Şiddeti Kınarsınız YSK, AK Parti'nin İtirazını Reddetti, "KHK'lılar Oy Kullanabilir" Dedi