Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu - Son Dakika

Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu

11.08.2012 15:50
Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu, System.String[]

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriye'den gelen sığınmacılar için Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde kurulan Süleyman Şah çadırkentide incelemelerde bulundu.

Kültür BAKANI GÜNAY: ANADOLU'DA ÖNEMLİ BİR HEYKEL DAHA BULUNDU

Ali LEYLAK-Ömer PINAR/ AKÇAKALE (Şanlıurfa) - ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriye'den gelen sığınmacılar için Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde kurulan Süleyman Şah çadırkentini gezdi, sahra hastanesini inceledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Harran'da yaptığı açıklamada, Anadolu'da önemli bir heykel daha bulunduğunu, bunu önümüzdeki Pazartesi günü tanıtacaklarını söyledi.

Şanlıurfa'da çeşitli açılış ve temaslarda bulunmak üzere dün kentte gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve AK Parti Milletvekilleriyle birlikte bugünkü programlarının ilk durağı olan Harran ilçesine hareket ettiler. Burada yapımı tamamlanan tesisleri ve ören yerlerini gezen bakan Çelik ve Günay yetkililerden bilgi aldı.

HARRAN'IN KAVURUCU SICAĞI BAKANLARI TERLETTİ

Harran'da ören yerlerini gezen bakanlar Günay ile Çelik, hava sıcaklığı güneş altında 48 dereceyi bulduğu ilçede Hz. Yakup kuyusunun çevre düzenlemesi ve parkın açılışı için kendilerine ayrılan protokol çadırına geçti. Burada aşırı sıcaktan dolayı ellerindeki şapkayı yelpaze yaparak, serinlemeye çalışan bakanlar terden gömlekleri sırılsıklam oldu. Ayağında spor ayakkabısıyla kürsüye çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Harran'ın bilimin merkezi olmasından dolayı buraya önem verdiklerini belirterek şöyle konuştu:

"Harran'da geçen yıl gördüğümüz manzara üzüntü vericiydi. Harran dünya'da bilimin merkezidir. Üniversitelerin atası Harran'dır. Ama Harran'ın bakımsız sokaklarından çamur ve kanalizasyonun akması, toz içinde kalmasına terk etmek bizim yarada karşı boynumuzun borucudur. Bir yıl içinde buradan tozdan kurtulduk. Artık Harran'lılar Sit alanı dışında barınma yapılabilecektir."

TEMİZLİĞE ÖNEM VERİN

Harran'da yapılan hizmetlere önem verilmesini vatandaşlardan isteyen bakan Günay, özellikle temizlik konusunda herkesi hassas olmaya davet etti. Günay "Temizlik imanın yarısıdır. İnanışımıza göre temiz olmadan Allahın adını bile zikir edemezsin. Gelirken sur duvarlarında çalışma yapılıyordu. Orada iki tane hane var onların bütün çöpler o surların içerisine atılması beni çok üzdü. Yediklerini içtiklerini bizim temizlediğimiz surların içine atmışlar. Sizden rica ediyorum lütfen temizliğe önem verin. Yarın buranın ismini tüm Türkiye öğrenecektir" diye konuştu.

YENİ BİR HEYKELİN BULUNDUĞU MÜJDESİNİ VERDİ

Bakan Günay konuşmasında son olarak Anadolu'da arkeolojik çalışması sırasında bulunan yeni bir heykelin müjdesini verdi. Bulunan eserin yerini şimdi söylemeyeceğini belirten Günay, bunu Türkiye'ye duyurunca dünyanın bunu haber yapacağını söyledi.

Yeni bulunan heykelin Anadolulu olduğunu, Romalı olmadığını bir haftaya kadar bu sırrı başarıyla sakladıkları dile getiren Günay konuşmasına şöyle devam etti:

"Genel Müdürümle Hatay'a gittik. 3 bin yıl önce Anadolulu bir Kral Hitit Şuppiluliuma 1,5 ton ağırlında güzel bir heykel yaptırmış kolunda aslanlı presler var saçları ve sakalları çok güzel taranmış ve gözleri özel bir taştan yapılmış bir eserdir. Şimdi burada söylüyorum. Pazartesi sabah, Kadir gecesine uygun çok yakışacak bir yeni armağını Türkiye'ye tanıtacağız. Şimdilik bunu nerede bulunduğunu, şimdilik bana sormayın. Harran güzel gelişmelerin müjdecisi olsun" diye konuştu.

BAKAN ÇELİK SURİYELİ MÜLTECİLERİN ÇADIRINDA

Harran gezisinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Şanlıurfa'daki 2 günlük programının ardından karayoluyla Mardin'e hareket etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise Akçakale ilçesinde 10 bin Suriyeli sığınmacı için hazırlanan çadırkentte incelemede bulundu. Sahra hastanesinde tedavi olan Suriyelileri yatakları başında ziyaret eden bakan Çelik, tercümanları aracılığıyla Suriyeli vatandaşların bir ihtiyacının olup olmadığını sordu. Ardından bu topraklarda rahat etmeleri için devlet olarak ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Çelik, "Suriye'de yaşanan olaylar başka bir ifadeyle katliamdan kaçan mülteciler çok önemli bir bölümü 50 bin kişi ülkemize sığındılar. Bunların 21 bini Şanlıurfa sınırları içerisinde gördüğünüz gibi bu kamplarda yerleştirildi. Ceylanpınar ve Akçakale'de 21 bin Suriyeli mülteci yerleştirilmiş durumdadır. Türkiye olarak Suriye'de yaşanan bu kardeş kanın son bulmasını istiyoruz. Bize sığınan Suriyeliler için hastanesinden her türlü imkanlarını kısa süre içerisinde tamamladık" diye konuştu.

AL-ÖP (AAA) - Şanlıurfa

Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu
Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu
Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu
Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu
Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Anadolu'da Önemli Bir Heykel Daha Bulundu - Son Dakika


Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Türkiye'ye damga vuran Palu ailesi hakim karşısında! Sanık Tuncer Ustael: Evime bomba attılar Çakıcı'dan Kılıçdaroğlu'na yeni mektup: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı bay Kemal?