Son Dakika Haberleri: Antalya'da Öldürülen Çevreci Büyüknohutçu Çiftin Kızları: Organize bir Cinayet

Antalya'da Öldürülen Çevreci Büyüknohutçu Çiftin Kızları: Organize bir Cinayet

4 ay önce

Antalya'nın Finike ilçesindeki dağ evlerinde öldürülen doğasever Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin kızları Emine Büyüknohutçu, anne babasının 'organize bir cinayet'le katledildiğini söyledi.

Dağ evlerinde ölü bulunan Ali Ulvi- Aysin Büyüknohutçu,  Antalya'nın  Finike ilçesinde taş ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınıyordu. Çiftin kızı Emine Büyüknohutçu,  İnşaat Mühendisleri Odası  Antalya Şubesi'nde soruşturması devam eden cinayetle ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya  CHP  Antalya  Milletvekili  Niyazi Nefi Kara,  Antalya Baro Başkanı Polat Balkan,  Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer,  Tabipler Odası Başkanı Adnan İş,  CHP  Antalya İl Başkanı  Mustafa Erdem ve çok sayıda meslek odası ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

"ORGANİZE BİR CİNAYET"

Finike  Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma süreci devam eden cinayetle ilgili açıklamada bulunan Emine Büyüknohutçu, ailesinin ölümünde karanlık noktalar olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu korkunç saldırının üzerinden 41 gün geçmiş durumda. 41 gün önce de ifade ettiğimiz gibi; her ne kadar cinayetin faili yakalanmış ve suçunu ifade etmiş olsa da bu katliamın karanlık noktalarının henüz açığa çıkarılmamış olduğu kanısındayız. Bu süre zarfında çeşitli yayın organları aracılığı ile sizlerin de bildiği gibi bazı mektuplaşmalar, ifade değişiklikleri ve çelişkili ifadeler ortaya çıktı."

Gelişmelerin akıllara zanlının tehdit edilme ihtimalini getirdiğini belirten Büyüknohutçu, olayın münferit bir dava dosyası olmaktan ziyade derinlemesine araştırılması gereken organize işlenmiş bir cinayet olduğunu söyledi. Soruşturmanın derinleştirilmesi çağrısında bulunan Büyüknohutçu, bölgedeki mermer ocaklarına yönelik mücadelenin de cinayetlere rağmen sürdürüleceğini ifade etti.

'ADALET YÜRÜYÜŞÜ'NE KATILACAK

Büyüknohutçu,  CHP lideri  Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne katılacaklarını da açıklayarak, "Devam eden süreçte adalet arayışımızın bir göstergesi olarak çevre, canlıların yaşam hakkı ve yaşam hakları vahşice ellerinden alınan Büyüknohutçu çifti için adalet yürüyüşünde de yerimizi alacağımızı belirtmek isteriz. Bunun yanı sıra temmuz ayında  Finike'de gerçekleştireceğimiz  Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu'yu anma etkinliği çerçevesinde düzenlenecek forumlarda pek çok odanın ve yerel halkın da katılımıyla mermer ocaklarının çevre, kültür ve sağlık konusundaki etkileri tartışılacak" diye konuştu. Toplantıda  Antalya barosu davaya müdahil olacaklarını da açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Finike'de 9 Mayıs Salı günü yaşadıkları dağ evinde 61 yaşındaki  Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu öldürülmüş halde bulundu.

Cinayetle ilgili bölgeye yeni taşınmış 31 yaşındaki Ali Yamuç gözaltına alındı ve cinayeti itiraf ederek tutuklandı.

Yamuç'un eşi Fatma Yamuç da bir hafta sonra cinayete iştirak suçlamasıyla tutuklandı.

Bu süreçte katil zanlısı Ali Yamuç, ilk ifadesinde hırsızlık amacıyla eve girdiği ve cinayeti işlediğini belirtirken, savcılık ve mahkemedeki ifadelerinde ise bir mermer ocağının 50 bin TL para karşılığında azmettirici olduğunu anlattı.

Ali Yamuç'a ait olduğu ve cezaevinde yazıldığı öne sürülen bir mektupta ise katil zanlısı bir başka mermer ocağı firması sahibine hitaben cinayet karşılığında kendisine söz verilen 100 bin TL'nin ödenmesini istedi.


Bir Hafta Aralıksız Devam Eden Ereksiyon, Acı Gerçeği Ortaya Çıkardı! Penisinin Yarısı Kesildi Bekir Bozdağ'dan Korkutan Açıklama: 2019'a Kadar Pek Çok Kirli Operasyona Şahit Olacağız
Cinsel İlişki Sırasında Erkek Arkadaşının Penisini Kıran Model, O Anları Anlattı