Atila Sertel'den TBMM Başkanı Şentop'a: "Milletvekillerinin Halk Adına Sorduğu Soruların Niçin Cevaplanmadığını Muhataplarına Soracak Mısınız?" - Son Dakika
Güncel

Atila Sertel'den TBMM Başkanı Şentop'a: "Milletvekillerinin Halk Adına Sorduğu Soruların Niçin Cevaplanmadığını Muhataplarına Soracak Mısınız?"

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in soru önergesine yanıt veren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerinin soru önergelerine neden süresi içinde yanıt verilmediği konusunda “Ne var ki uygulamada bu konuda çeşitli sebeplerle aksaklıklar yaşanabildiği gözlemlenmektedir” dedi. Şentop’un yanıtını değerlendiren Sertel, "Milletvekillerinin sorduğu sorular halk adına sorulmuş sorulardır. Bu soruların niçin cevaplanmadığını muhataplarına soracak mısınız?” dedi.

03.11.2022 11:57  Güncelleme: 12:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in soru önergesine yanıt veren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerinin soru önergelerine neden süresi içinde yanıt verilmediği konusunda "Ne var ki uygulamada bu konuda çeşitli sebeplerle aksaklıklar yaşanabildiği gözlemlenmektedir" dedi. Şentop'un yanıtını değerlendiren Sertel, "Milletvekillerinin sorduğu sorular halk adına sorulmuş sorulardır. Bu soruların niçin cevaplanmadığını muhataplarına soracak mısınız?" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in milletvekillerinin cevaplanmayan soru önergeleriyle ilgili soru önergesine yanıt verdi. Şentop'un yanıtında, "Yazılı soru önergelerinin şüphesiz arzu edilen ve olması gereken, istisnasız şekilde soru önergelerinin tamamının Anayasa'da ve TBMM İçtüzüğü'nde ön örülen süre içerisinde cevaplandırılmasıdır. Ne var ki uygulamada bu konuda çeşitli sebeplerle aksaklıklar yaşanabildiği gözlemlenmektedir" ifadeleri yer aldı.

Şentop yanıtında; 24, 25, 26 ve 27'nci yasama dönemine ilişkin yazılı soru önergelerine ilişkin istatistiki bilgileri paylaşarak, 27. yasama döneminde milletvekilleri tarafından Ekim 2022 tarihi itibarıyla 73 bin 628 adet yazılı soru önergesinin verildiğini açıkladı. Yanıtta, 27. yasama döneminde işleme alınan 71 bin 514 soru önergesinin yüzde 13,81'ine denk gelen 9 bin 882'si yasal süresi içinde cevaplandığı belirtildi. 35 bin 724 soru önergesine ise süresi geçtikten sonra yanıt verildi. Böylece soru önergelerinin yüzde 63,8'ine denk gelen toplam 45 bin 606'sı cevaplandırılırken, 25 bin 908 soru önergesi ise hiç cevaplandırılmadı. Cevaplandırılmayan soru önergelerinin oranı yüzde 36,2 oldu.

"MUHATAPLARINA SORACAK MISINIZ?"

Şentop'un yanıtını değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, soru önergelerinin halk adına sorulduğunu ve cevaplandırılmasını gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na bir yazılı soru önergesi vererek, bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığına verdiğimiz soru önergelerinin niçin zamanında ve doğru bir biçimde yanıtlanmadığını sormuştum. ve bu konuda kendisini davet etmiştim. Çünkü TBMM Başkanı, milletvekillerinin yazılı soru önergelerinin verildiği tarihten itibaren yanıtlanması için yasal süre 15 gündür diye açıklama yapmıştı. Buna uygun olarak yazılı soru önergelerimize niçin zamanında yanıt verilmediğini ve bazı soru önergelerimize ise niçin hiç yanıt verilmediğini sormuştum. Birçok şey anlatmış ama verdiği yanıtta bana şöyle söylemiş: 'Yapılan inceleme neticesinde 12 Temmuz 2018 tarihinden başvuru tarihiniz olan 26 Eylül 2022 tarihine kadar tarafınızca verilen ve Başkanlığımızca işleme alınan 591 yazılı soru önergesinin bulunduğu; bu önergelerden 61'inin süresi içinde, 349'unun ise muhatapları tarafından süresi geçtikten sonra cevaplandırıldığı, 148 yazılı soru önergesinin cevaplandırılmadığı, 33 yazılı soru önergesinin ise on beş günlük cevaplama süresinin devam ettiği anlaşılmaktadır.' 148 yazılı soru önergemiz yanıtlanmamış. Niçin yanıtlanmamış? Sayın Meclis başkanına soruyorum: Milletvekillerinin sorduğu sorular halk adına sorulmuş sorulardır. Bu soruların niçin cevaplanmadığını muhataplarına soracak mısınız? Bunu yanıt olarak sizden bekliyorum."

"TRAJİKOMİK ÖRNEKLER: YETERİ KADAR, GEREKTİRDİĞİ SAYIDA

Geçmişte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergelerine verilen trajikomik yanıtlar aldığını söyleyen Sertel, şöyle devam etti:

"10 Temmuz 2018'de Cumhurbaşkanı Yardımcısına Cumhurbaşkanlığı'nda görev yapan koruma sayısını, Cumhurbaşkanının kaç koruma ile korunduğunu sormuştum. Bana verilen yanıt son derece trajikomikti. Şöyle denilmişti 'Yeteri kadar personel ve teçhizatla yerine getiriliyor'. Yine Cumhurbaşkanlığı'ndaki araç sayısını sormuştum. Çünkü tasarruf edilmesi noktada Cumhurbaşkanlığı'nın tasarruf etmediği açık görülürken, kaç araç Cumhurbaşkanlığı'na aittir?' diye sormuştum. Bu sorularıma da yanıt;'hizmetin gerektirdiği sayıda' olmuştu. Yani hem koruma hem de araç sayısı belirtilmemişti. Buradan Cumhurbaşkanı Yardımcısı'na bir kez daha sormak isterim. Tasarruf genelgesinin yayımlandığı bir dönemde siz Cumhurbaşkanlığı'na kaç araçla hizmet vermektesiniz? Cumhurbaşkanlığı'ndaki koruma sayısı kaçtır? Bu konularda kamuoyunu bilgilendirmek zorundasınız. Meclis Başkanı'nı da göreve davet ediyorum. TBMM Başkanı olarak milletvekillerinin verdiği yazılı soru önergelerine yanıt vermelerini, bana verilmeyen 148 yazılı soru önergesine en kısa sürede yanıt verilmesini de bir kez daha rica ediyorum."

Atila Sertel\'den TBMM Başkanı Şentop\'a: "Milletvekillerinin Halk Adına Sorduğu Soruların Niçin Cevaplanmadığını Muhataplarına Soracak Mısınız?"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Atila Sertel'den TBMM Başkanı Şentop'a: 'Milletvekillerinin Halk Adına Sorduğu Soruların Niçin Cevaplanmadığını Muhataplarına Soracak Mısınız?' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul'da sis etkili oluyor, deniz ulaşımında iptaller yaşanıyor
  07:06 İstanbul'da sis etkili oluyor, deniz ulaşımında iptaller yaşanıyor

  Megakent İstanbul'da etkili olan yoğun sis nedeniyle Eminönü-Beykoz, Anadolu Hisarı-Eminönü, Sarıyer-Eminönü, Beykoz-Sarıyer ve Anadolu Kavağı-Rumeli Kavağı-Sarıyer vapur seferleri iptal edildi. Görüş mesafesinin düşmesiyle trafikte bazı noktalarda aksamalar yaşanırken yoğunluğun her geçen dakika artması bekleniyor.

 • Kupada yarı finale çıkan Fernando Santos'tan derbi yorumu
  00:55 Kupada yarı finale çıkan Fernando Santos'tan derbi yorumu

  Beşiktaş Teknik Direktörü Fernando Santos, 2-0 kazandıkları Konyaspor maçının ardından yaptığı açıklamada, Galatasaray derbisi hakkında da konuştu. Galibiyet istediğini belirten deneyimli antrenör, "Yarın sabah uyandığımda yüzde yüz bir şekilde derbiyi düşünmeye başlayacağım. 3 puan için sahaya çıkacağız. Kazanan takımın biz olmasını umuyorum" şeklinde konuştu.

 • ABD Başkanı Biden, rutin sağlık kontrolünden geçti
  00:20 ABD Başkanı Biden, rutin sağlık kontrolünden geçti

  ABD Başkanı Joe Biden, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde rutin sağlık kontrolünden geçti.

 • Performansı kırdı geçirdi! Dursun Özbek'ten ''Aşkın olayım'' yorumu
  28 Şub Performansı kırdı geçirdi! Dursun Özbek'ten "Aşkın olayım" yorumu

  Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Engelsiz Aslanlar Balosu'nda, Icardi ile özdeşleşen ''Aşkın olayım'' şarkısını söyledi. Başkan Özbek'in bu performansı, sarı-kırmızılı taraftarlardan büyük beğeni aldı.

 • Kara Kartal yüksekten uçuyor! Beşiktaş, Türkiye Kupası'nda yarı finalde
  28 Şub Kara Kartal yüksekten uçuyor! Beşiktaş, Türkiye Kupası'nda yarı finalde

  Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında Konyaspor'u 2-0 mağlup ederek yarı finale çıktı.

 • Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek
  28 Şub Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek

  Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ardından Türkiye'de ikinci bir nükleer santral yapacaklarını duyurdu. Lihaçev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sinop'ta inşa edileceğini söylediği yeni nükleer santrale ilişkin ''Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni santral inşasının bize emanet edilmesi için siyasi karar alındığını açıkça dile getirdi.'' dedi.

 • TBMM'de FETÖ polemiği! CHP'li Tanal'ın sözlerine Meclis Başkanvekili Bozdağ'dan zehir zemberek yanıt
  28 Şub TBMM'de FETÖ polemiği! CHP'li Tanal'ın sözlerine Meclis Başkanvekili Bozdağ'dan zehir zemberek yanıt

  TBMM'de AK Parti Milletvekili Osman Gökçek'le polemiğe giren CHP Milletvekili Mahmut Tanal, ''Sen FETÖ'nün daniskasısın! FETÖ'cü arıyorsan bak, bakan burada. Bekir Bey, FETÖ için 'O muhteremdir' diyordu.'' sözleriyle Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'ı hedef aldı. Tanal'a yanıt veren Bozdağ, ''Ben onları çöplüğe, lağıma attım. Oradan elinizi soktukça eliniz de kirlenir ağzınız da kirlenir. Lütfen bunu yapmayın. Ben FETÖ ile mücadele eden adamım.'' ifadelerini kullandı.

 • Kupadan elenen Çağdaş Atan'dan hakeme tepki: Bu ligde Anadolu takımları da var
  28 Şub Kupadan elenen Çağdaş Atan'dan hakeme tepki: Bu ligde Anadolu takımları da var

  RAMS Başakşehir Teknik Direktörü Çağdaş Atan, Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendikleri Trabzonspor maçının hakemine tepki gösterdi. Hakemin adil olmadığını savunan Atan, ''VAR hakemi Alper Ulusoy'un ilk yarıda Emirhan'a atılan dirseği nasıl görmediğini masaya koymak isterim! Bu ligde Anadolu takımları da var, ona göre maç yönetmeleri gerekiyor hakemlerin'' dedi.

 • Visca eski takımını üzdü! Trabzonspor yarı finalde
  28 Şub Visca eski takımını üzdü! Trabzonspor yarı finalde

  Trabzonspor, sahasında konuk ettiği RAMS Başakşehir'i Edin Visca'nın 57. dakikadaki golüyle 1-0 mağlup ederek Türkiye Kupası'nda yarı finale yükseldi.


Advertisement