Son Dakika Haberleri: Barzani'den Flaş Açıklama: Referandumdan Sonra Bağdat'la Masaya Oturacağız

Barzani'den Flaş Açıklama: Referandumdan Sonra Bağdat'la Masaya Oturacağız

28 gün önce

25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili konuşan Barzani, "Maalesef bize şu ana kadar iyi bir alternatif sunulmadı. Referandumdan sonra Bağdat ile masaya oturacağız." dedi.

IKBY Başkanı  Mesut Barzani, 25  Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili konuştu. Barzani, "Maalesef bize şu ana kadar iyi bir alternatif sunulmadı. Referandumdan sonra  Bağdat ile masaya oturacağız." dedi.

Dünya,  Irak'ın kuzeyindeki referandum krizini nefesini tutarak takip ediyor. bugün  Süleymaniye kentinde kritik bir randevu vardı.  Irak  Cumhurbaşkanı  Fuad Masum, Bölgesel Kürt Yönetimi lideri  Mesut Barzani ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra  Süleymaniye'deki stadyumdaki gösteriye katılanlara seslenen Barzani, "Referandumdan sonra  Bağdat'la masaya oturacağız. Maalesef bize şu ana kadar iyi bir alternatif sunulmadı" diye konuştu. Barzani, ayrılma görüşmelerinin bir iki yıl sürebileceğini söyledi.

BARZANİ, REFERANDUM KONUSUNDA GERİ ADIM ATMADI

Barzani daha önce de referandumun ertelenmesi veya iptali yönündeki tüm çağrıları reddetmişti.  Fuad Masum, hafta sonu yaptığı açıklamada tarafları krizi diyalogla çözmeye davet etmişti.

25  Eylül'de yapılacağı ilan edilen bağımsızlık referandumu öncesi, özellikle  Kerkük'te tansiyon yüksek. Peşmergelerin silahlı saldırıda bulunduğu Türkmenler,  Bağdat yönetiminden şehre daha fazla polis gücü sevk etmesini istiyor.

RUSYA TAVRINI ORTAYA KOYDU

Son dönemde resmi tutumuyla ilgili bir açıklama yapmayan  Rusya, bugün  Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu duyurdu.

Rusya lideri  Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov,  Moskova'nın bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünden yana olduğunu söyledi. Kremlin sözcüsü,  Rusya'nın referandum sonucunu tanıyıp tanımayacağı yönündeki soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Rusya Dışişleri Bakanı  Sergey Lavrov da, geçen ay bölgesel risklere dikkat çekmişti. Lavrov, "Kürt meselesinin şimdi  Irak sınırlarının dışına taştığı göz önünde tutulursa bu durumun  Irak'a komşu ülkelere de etkisi olacaktır" demişti.  Rusya, iç savaş ülkesi  Suriye'de iki yıldır rejimle birlikte cephede savaşıyor.

ERDOĞAN: KABUL EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  BM zirvesi için bulunduğu  New York'ta Amerikan PBS televizyonuna bir röportaj verdi.  Ankara'nın tavrını net bir şekilde çizen Erdoğan, "Bir defa şunu çok açık ve net söyleyeyim: Biz en başından beri  Irak'ın toprak bütünlüğünü savunduk; kimse bunu yapmıyorken bile. Bu referandum yapılmamalıdır. Orada Arap, Türkmen, Kürt hep beraber yaşıyorlar.  Irak'la 350 kilometre sınır hattımız varken  Türkiye olarak böyle bir referandumu nasıl kabul edebiliriz?  İran da bu konuda referandumla aynı fikirde gözükmüyor.  Irak federal yönetimi de aynı şekilde. Dolayısıyla siz sadece Kuzey  Irak olarak tek başınıza böyle bir kararı nasıl verebilirsiniz? Bu kararı kabul etmiyoruz" dedi.

İBADİ UYARDI: KAN DÖKÜLÜR

Irak Başbakanı Haydar el İbadi de, son yaptığı açıklamada ne şimdi ne de gelecekte referandumu kabul etmeyeceklerini söyledi. İbadi, "Referandumu şimdi de gelecekte de reddediyoruz. Tek taraflı ve güç kullanarak sınırların değiştirilmesi, kan dökülmesinin kapısını açar" ifadesini kullandı.

Irak  Anayasa Mahkemesi, Başbakanı İbadi'nin talebiyle referandum için durdurma kararı vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda Konuştu: Erbil Referandumdan Vazgeçmelidir
Barzani, Referandum'u Erteleme Şartını Açıkladı: Güçlü Bir Alternatif Sunun
Referandumdan Vazgeçmeyen Barzani'ye Uygulanacak Yaptırımlar Masada
Referandumu Desteklemediğini Söyleyen ABD'den, Barzani'ye Özel Kuvvet Desteği
Hükümetten Barzani'ye Uyarı: Ateşle Oynuyor, Önce Kendini Sonra Başkalarını Yakar


Ebru Şallı ve Evli Sevgilisi Uğur Akkuş Aynı Otelde Yakalandı 'Yemekteyiz' Yarışmasının Aykırı Yarışmacısı Serhan Efe Diskalifiye Edildi
'Gelin Evi' Programında Ev Sahibi Gelinin Düğün Görüntüleri Konuklarını Şoke Etti