Bodrum Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda 1'incilik Ödülü Arnavut Karikatüriste - Son Dakika

Bodrum Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda 1'incilik Ödülü Arnavut Karikatüriste

5 yıl önce

Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 32'incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın Seçici Kurulu, finallere kalan 237 karikatürü değerlendirdi.

Bodrum Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda 1'incilik Ödülü Arnavut Karikatüriste, System.String[]

Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 32'incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın Seçici Kurulu, finallere kalan 237 karikatürü değerlendirdi. Terörün hedef gözetmeksizin insanları hedef alabileceğini anlattığı çalışmasıyla İtalya'da yaşayan Arnavut karikatürist Agim Sulaj, birinciliğe layık görüldü.


Karikatürün 'Oscar'ı olarak kabul edilen ve bu yıl 32'incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurulu, Muğla'nın Bodrum İlçesi'ndeki Işıl Club'da toplandı. Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı'nın komite başkanlığını yaptığı, Yunan karikatürist Michael Kountouris'in başkanlığındaki Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Bayram Hajizadeh (Azerbaycan), Piyale Madra, Godfrey Mwampembwa (Tanzanya), Tan Oral, Yuko Shimizu (Japonya) ve Jen Sorensen'den (ABD) oluşan jüri üyeleri; finale kalan 46 ülkeden 205 sanatçının 237 karikatürünü sekiz saat süreyle inceledi. Değerlendirme sonrası Arnavut karikatürist 50 yaşındaki Agim Sulaj'ın eseri birinciliğe, İran'dan Mohsen Nouri Najafi'nin eseri ikinciliğe, yine İran'dan Jalal Pirmarzabad'ın eseri de üçüncülüğe değer görüldü.


TERÖR KONUSUNU İŞLEDİ


Birinciliği kazanan ve İtalya'da sanat yaşamını sürdüren Sulaj'ın çeşitli eserlerinin İtalya, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye'de yayımlandığı kaydedildi. Çoğunlukla yoksulluk, çevre sorunları ve mültecilerin hayatlarını konu alan çizimler yapan Sulaj'ın birinciliğe değer görülen eserinde; terör konusunu işlediği, dünyanın neresinde olursa olsun terörün herhangi bir ülke ve insanı hedef gözetmeksizin vurabileceğini anlattığı belirtildi.


BAŞARI ÖDÜLLERİ DE VERİLDİ


Seçici Kurul ayrıca; Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan (Küba), İshimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa), Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) ve Mikhail Zlatkovsky'in (Rusya) eserlerini 'Başarı Ödülü'ne değer gördü.


KARİKATÜRİSTLER GÖÇ, SAVAŞ VE BARIŞ UMUTLARINI YANSITTI


Ödül alan karikatürlerin 17- 27 Haziran 2015 tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi'nde sergileneceğini belirten Candan Fetvacı, "Yarışmaya katılan ve dereceyle giren eserlerin kalitesi ile usta jüri üyelerinin bu eserleri değerlendirirken zorlanması yarışmanın dünyadaki yerini, çizgisini ve kalitesini bir kez daha ortaya koydu. Uluslararası sanatçılar çizgilerine, yine dünyanın en önemli sorunları göç, savaş ve terörü yansıtıp, barışa olan umutlarını dile getirdiler" dedi.


Fetvacı, yarışmada birincilik ödülü kazanan karikatüriste 8 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin 500, 'Başarı Ödülü'ne layık görülen karikatüristlere de 500'er ABD doları verileceğini belirtti.

Haber Yayın Tarihi: 16.06.2015 12:14 Kaynak: DHASon Dakika

Tokat'ta bir anne, oğlunu öldürdükten sonra kendi yaşamına son verdi
Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti

Son Dakika Haberleri