Bodrum'dan O Plana Eleştiri (2) - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Bodrum'dan O Plana Eleştiri (2)

Bodrum'dan O Plana Eleştiri (2)

08.11.2016 14:39

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), DHA) - MUĞLA'nın Bodrum Kent Konseyi'nce yapılan olağanüstü genel kurulda toplantıya katılan 39 sivil toplum kuruluşu ile bazı siyasi partilerin üyeleri, ülke genelini ilgilendiren ve bazı bölgelerin sit derecelerini düşüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Doğal...

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), DHA) - MUĞLA'nın Bodrum Kent Konseyi'nce yapılan olağanüstü genel kurulda toplantıya katılan 39 sivil toplum kuruluşu ile bazı siyasi partilerin üyeleri, ülke genelini ilgilendiren ve bazı bölgelerin sit derecelerini düşüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Doğal Sit Alanları Uygulama Öneri Planı'nı eleştirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve onaylanmak için ilgili kurumların bilgisine sunulan 'Doğal Sit Alanları Uygulama Öneri Planı'nın tartışmak için Bodrum Kent Konseyi tarafından ilçedeki sivil toplum kuruluşları üyeleri ile siyasi partilere çağrı yapıldı. Belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 400 kişi, kurula katıldı. Herodot Kültür Merkezi'ndeki toplantıda, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Taner Uysal ile Dursun Göktepe de yer aldı. Toplantıda bakanlığın planında; bazı bölgelerin 1 ve 2'inci derece sit alanından 3 ve 4'üncü derece sit alanına dönüştürülmesi fikri tepki topladı. Kent konseyi yönetim kurulu üyesi Yaman Olgan ve Nuran Yüksel, toplantıyı yönetti.

'GÖKOVA'NIN KALBİNE HANÇER'

İlk olarak konuşan Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Cevat Kalfa, esas sorunlardan birinin Gökova'yı bekleyen tehlike olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Bu bölgede yapılan SİT irdelemesinde Türkiye'de ilk defa denizi de içine alan bir çalışma söz konusu. Bütün sahil ikinci derece SİT alanı oluyor. Sonuç olarak bu alanlar hazine arazisi, yani devletin. Bu değişim vatandaşa değil devletin bütçesine hizmet ediyor. Tüm Bodrum'a sesleniyorum; Bodrum halkının buna bir eylem dahilinde direnmesi gerekiyor. Bodrum halkını eylem yapmaya, sokağa çıkmaya çağırıyoruz. Gökova'nın kalbine hançer saplayacak bu plana dur demek zorundayız."

'ORMAN ARAZİSİ YAPILAŞMAYA AÇILIYOR'

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise plan hazırlanırken yerel yönetimden kimsenin bilgisine başvurulmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Dikkat çeken özelliklerden bir tanesi hazine ve orman arazisinin yapılaşmaya açılıyor olması. Biz belediye olarak, Bodrum'da yaşayan halkın arkasında olmadığı hiçbir oluşumun yanında olmayacağız." Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, kırmızı çizgilerinin aşılması halinde hukuk yoluna başvuracaklarını belirtirken, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Macit Gündoğdu, bu konuda Büyükşehir Belediyesi'ndeki siyasi parti gurubunun alacağı kararların arkasında olacaklarını kaydetti. YENİ RANT ALANLARI

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ise Bodrum'da imar planı yetkisinin yüzde 50'sinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olduğunu ifade ederek, Ankara'dan gelen müteahhitlerin imar konusundaki taleplerini kolaylıkla halledebildiğine dikkati çekti. Seymen, "AKP Muğla Milletvekili Nihat Bey, ağaçlara sarılmıştı; doğayı koruyoruz diye. İşte bak bütün doğayı açıyorsunuz. Hani yeşili koruyordunuz? Ben şimdi Nihat Beyi bekliyorum buraya. Şimdi yeni rant alanları açarak buradan para devşirme peşinde hükumetimiz" dedi.

'YAĞMA PLANININ ÖNÜ AÇILIYOR'

Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Osman Köseoğlu ise oda olarak bilimsel verilere dayanan bir çalışma hazırladıklarını belirterek, bilgi kirliliğine dikkati çekti. Planı cinayet olarak nitelendiren Köseoğlu, "Kendimizi daha sonra bu planlara itiraz ederiz diye avutmayalım. Bundaki amaç bellidir. Buraları yapılaşmaya açmak istiyorlar. Yağma planının önü açılıyor. Muğla, Bodrum birlikte mücadele etmek zorunda. Küçük parsellerin üzerine yapım izni verilmiyor, bu bilgi doğru değil" diye konuştu.

Toplantıda, bu konuda yapılacak tüm çalışmaların ve eylem planlarının Bodrum Kent Konseyi yürütme kurulu üyelerince yapılması için yetki verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bodrum'dan O Plana Eleştiri (2) - Son Dakika


Advertisement