Son Dakika Haberleri: CHP Muğla Milletvekili Demir Açıklaması

CHP Muğla Milletvekili Demir Açıklaması

3 yıl önce

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, "Askeri okulların kapatılmasıyla tarih yok edilmektedir.

CHP Muğla Milletvekili Demir Açıklaması, System.String[]
CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, "Askeri okulların kapatılmasıyla tarih yok edilmektedir. Gerçekten çok büyük bir tarihi hata yapılmaktadır. Bu kararlarla Türk ordusunun beslendiği damarlar kökünden kesilmektedir." dedi.

Demir, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname (KHK) ile askeri okulların kapatılmasını eleştirdi.

Meclis'te askeri okul mezunu tek milletvekili kendisinin olduğunu ifade eden Demir, askeri okulların kapatılması gibi çok önemli bir kararı kanun hükmünde kararname ile almanın yanlış, geleceğe dair planlamaların KHK'larla yapılmasının yasalara ve anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Demir, "Kanun hükmünde kararname ile askeri okulların kapatılmasıyla tarih yok edilmektedir. Mete Han zamanında uygulanmaya başlanan askeri sistem bir gecede kanun hükmünde kararnameyle ortadan kaldırılıyor. Gerçekten çok büyük bir tarihi hata yapılmaktadır. Bu kararlarla Türk ordusunun beslendiği damarlar kökünden kesilmektedir." diye konuştu.

Türkiye'nin içindeki hainler ve bölgesindeki gelişmelere bakıldığında ordunu güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen CHP'li Demir, askeri okul sınavlarının sorularını çaldıran, çalanların belirlenip yargılanması gerekirken, okulların kapatılmasının doğru bir karar olmadığını iddia etti.

Darbe teşebbüsünün ardından Diyanet İşleri Başkanlığında binden fazla FETÖ'cünün olduğunun tespit edildiğine, imam hatip liselilerin çoğunlukta bulunduğuna dikkati çeken Demir, "Askeri okullar kapatılıyor ama imam hatipler kapatılmıyor, aksine sayıları artırılıyor." ifadesini kullandı.

KHK'lar hazırlanırken muhalefetin görüşlerinin alınmadığını, değişiklikleri yapanların ehil kişiler olmadığını öne süren Demir, "Şimdiye kadar hep kandırıldığını, saf olduğunu söyleyenler yine yanılıyorsa bunun hesabını kimden soracağız?" diye konuştu.

Demir, mezunu olduğu Deniz Lisesinden Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk gibi devlet adamlarının, komutanlarının, Nazım Hikmet Ran ile Necip Fazıl Kısakürek'in mezun olduğunu, Yahya Kemal Beyatlı, Bekir Sıtkı Erdoğan gibi Türk edebiyatının çok değerli insanlarının bu okulda öğretmenlik yaptığını hatırlattı.

Nurettin Demir, "Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy, askeri casusluk gibi iftira ürünü ihanet davalarında haksız ve hukuksuz şekilde özgürlükleri gasbedilen Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtsever, aydın, Atatürkçü, saygın personeli de bu okullardan mezun olmuştur. İnsanı seven, yurdunu, vatanını, çağdaş Türkiye sistemini savunan çağdaş askeri okullarını yeniden kurmak, Anadolu garibanının hizmetine sunmak en büyük çabamız olacaktır. Askeri okulların kapatılmamasını, iyileştirilmesini, Türk halkına daha iyi hizmet verir noktaya getirilmesini istiyorum; bunun için çaba göstereceğim." değerlendirmesinde bulundu.Fiyatı 5 Kat Arttı! Akkuş'ta Coğrafi İşaretle Tescillenen Fasulye, Yok Satıyor Tek Celsede Boşanan Sunucu Meltem Acet, Eşinden Rekor Tazminat Alacak Traklar'a Ait 4 Bin Yıllık Kaya Anıtları Bulundu