'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor - Son Dakika

'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor

03.03.2021 09:41

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı risk haritasında 'çok yüksek riskli' iller arasında bulunan Edirne'de vatandaşlar ve esnaf hem üzgün hem de endişeli. 1 aydır müşterilerini ağırlamak için hazırlık yapan esnaf çaresizliğini dile getirdi. "Milletin hatalarını biz çekiyoruz" diyen esnaf, haritadaki renklerinin değişmesini umutla bekliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı koronavirüs risk haritasında 'çok yüksek riskli' iller arasında kırmızı renkte bulunan Edirne'de vatandaşlar normal yaşamlarına devam ediyor. Edirne'de trafiğe kapalı Saraçlar ve Çilingirler caddelerinde yaşanan kalabalık dikkat çekerken, zaman zaman kurallara uyulmadığı da görüldü. Saraçlar Caddesi'nde vatandaşlar, banklarda yan yana otururken, PTT önünde ve banka kuyruklarında da sosyal mesafe kurallarına uymadı.

VATANDAŞLAR TEDİRGİN

Edirne Valiliği İl Pandemi Kurulu'nun aldığı tüm önlemlere rağmen virüsün etkili olduğu kentte, gün boyu anonslar ve dezenfekte çalışmaları yapılıyor. Risk haritasındaki kırmızı uyarısı, bazı vatandaşları tedirgin ediyor. Kent merkezinin yanı sıra Keşan ve İpsala ilçelerinde etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı. Keşan'ın Beğendik beldesinde karantina süresi devam ederken, beldeye giriş ve çıkışlar jandarma kontrolünde yapılıyor.

'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor

HARİTA KIRMIZIYA DÖNDÜ

Koronavirüs salgını ile mücadelede ocak ayında maviye dönen risk haritası, şubat ayında tırmanışa geçti. Kent merkezinde mavi olan harita, Keşan ilçesinde geçen günlerde mutasyonlu virüsün tespit edilmesi ile İpsala ve Süloğlu ilçelerindeki vaka artışıyla harita kırmızı uyarı verdi. Bu ilçelerde tespit edilen vakalar nedeniyle Edirne, Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan son açıklama ile 'çok yüksek riskli' kent oldu.

'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor

DÜKKANLARINI AÇMAYI BEKLİYORLAR

Salgının kırmızı renkte uyarı verdiği kentte ise yaklaşık 1 aydır dükkanlarını açmayı bekleyen Edirne'nin meşhur tava ciğeri işletmeleri de paket servise döndü. Edirne'de haritanın kırmızı olmasından dolayı üzgün olduklarını, tüm işlerini 1 Mart'a ayarladıklarını söyleyen ciğerci esnafı, dükkanlarını açacakları günü iple çektiklerini belirtti. Edirneli 40 yıllık ciğerci esnafı Kemal İmrak, söz konusu tablonun üzücü olduğunu, paket servise dönmek zorunda kaldıklarını belirtti. İmrak, "Edirne için burada yaşayan vatandaşlar için üzücü bir durum. Mesafeye, maskeye dikkat edelim dedik hep. Demek dikkat etmedik ki kırmızı tabloyla karşılaştık. Gönül böyle istemezdi. Biz de paket servise devam ediyoruz. En kısa zamanda da düzelmesini diliyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını diliyoruz" dedi.

'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor

"İNSANLAR DİKKAT ETMİYOR"

Başka bir esnaf ise kırmızı tablonun kendilerini memnun etmediğini, dükkanlarını açacakları günü iple çektiklerini söyledi. Esnaf, "Riskli bölgede olduğumuz için açılamadık. Kırmızı bölgede olduğumuzdan dolayı açamıyoruz. İnşallah ilerleyen günlerde turuncu veya mavi kategoriye döneriz. Bu şekilde biz de paket servise devam ediyoruz. Fakat bu durum tabii ki esnafı memnun etmiyor. Bir an önce eski günlere dönmeyi bekliyoruz" diye konuştu.

Edirneli Ersin Kumlu, insanların önlemlere dikkat etmediklerini belirterek, "İnsanların dikkat etmediğini düşünüyorum. Özellikle su boyları, nehir kenarları çok dolu. Umarım bir an önce düzelir. Ben tamamen insanların dikkat etmemesinden kaynaklandığını düşünüyorum" dedi.

'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor

"1 AYDIR BİR YERE ÇIKIP OTURAMADIM"

Ankara'dan oğlunu ziyarete gelen Mustafa Türkyılmaz, vaka sayısının yüksekliğinden şaşkın olduğunu söyledi. Türkyılmaz, "Ben Ankara'dan geldim. 1 aydır buradayım, oğlum burada görevli. Oluşan tablo karşısında ben de şaşırmış durumdayım. Bir yere gidip, oturup ailemle çay içemedim, yemek yiyemedim. Biraz daha uzatacaktım ziyaretimi ama uzatmayacağım sanırım. Bu sıkıntı beni de üzdü çünkü. 1 aydır hiçbir yere çıkıp oturamadım. Buraya geliş amaçlarımdan biri ciğer yemekti, onu da yapamadık. Sanırım önümüzdeki hafta döneceğim. Bu durum beni bayağı üzdü" diye konuştu.

'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor

"MİLLETİN HATASINI BİZ ÇEKİYORUZ"

Kentte lokanta işleten Leyla Doğan ise "Bu durumdan çok rahatsızım çünkü milletin yaptığı hataların sonucunu esnaf olarak biz çekiyoruz. Şu anda dükkanım kapalı. Lokanta işletiyorum. Açılmasını bekliyorduk" dedi.

Salgının etkili olduğu kentte, İl Pandemi Kurulu'nun yeni önlemler alması bekleniyor.

'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor
Son Dakika: Hangi iller kademeli normalleşmeye geçti? Bakan Koca, risk haritasını paylaştı Son Dakika: Restoran ve kafeler 64 ilde saat kısıtlaması ve kapasite şartıyla açıldı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli normalleşmenin yol haritasını açıkladı! İşte kalkan kısıtlamalar

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Çok yüksek riskli' grupta yer alan Edirne'de esnaf, renklerinin haritada turuncuya dönmesini bekliyor - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Güntekin Onay'dan Kevin Nkoudou'ya penaltı eleştirisi: Bu yaptığı laubalilik Güntekin Onay'dan Kevin Nkoudou'ya penaltı eleştirisi: Bu yaptığı laubalilik Sergen Yalçın, Ankaragücü maçının faturasını futbolcularına kesti: Performans çok aşağıda Sergen Yalçın, Ankaragücü maçının faturasını futbolcularına kesti: Performans çok aşağıda Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca kez birlikteliğe zorlandı Şantaj kurbanı olan genç kız, 9 kişi tarafından defalarca kez birlikteliğe zorlandı Kontrolden çıkan motosiklet refüje çarptı: 2 arkadaş hayatını kaybetti Kontrolden çıkan motosiklet refüje çarptı: 2 arkadaş hayatını kaybetti Peaky Blinders'ın yıldızı Helen McCrory hayatını kaybetti Peaky Blinders'ın yıldızı Helen McCrory hayatını kaybetti Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Kırgızistan Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, 'korona tedavisinde kullanılıyor' deyip kameralar karşısında zehirli bitkiyi kaynatıp içti Kırgızistan Sağlık Bakanı Beyşenaliyev, 'korona tedavisinde kullanılıyor' deyip kameralar karşısında zehirli bitkiyi kaynatıp içti Çocuklar Duymasın'ın Orçun'u Alp Eren Khamis kocaman oldu! Gururlandıran haberini Zeyno Günenç verdi Çocuklar Duymasın'ın Orçun'u Alp Eren Khamis kocaman oldu! Gururlandıran haberini Zeyno Günenç verdi