Son Dakika Haberleri: Dha Yurt Bülteni-6

Dha Yurt Bülteni-6

3 yıl önce

1)ÖLENLER ARASINDA YURT MÜDÜRÜNÜN KIZI DA VARYurt yangınında hayatını kaybeden eğitmen ve öğrencilerin kimlikleri belli oldu, ancak cesetlerin bir kısmının kimliği ancak DNA testi ile kesinleşebilecek.

Dha Yurt Bülteni-6, System.String[]
1)ÖLENLER ARASINDA YURT MÜDÜRÜNÜN KIZI DA VAR

Yurt yangınında hayatını kaybeden eğitmen ve öğrencilerin kimlikleri belli oldu, ancak cesetlerin bir kısmının kimliği ancak DNA testi ile kesinleşebilecek. Ölenlerin arasında yurt müdürü C.G.'nin 4 yaşındaki kızının da olduğu belirtildi. Faciada hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: Eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürünün kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7'inci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6'ıncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Ağdoğdu ile Cennet Karataş.

3 KOLDAN SORUŞTURMA, MÜDÜR GÖZALTINDA

Yaşanan facia ile ilgili Aladağ'a en yakın ağır ceza mahkemesinin bulunduğu Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yangının çıkış nedeni ve ölenlerle ilgili 'taksirle ölüme sebebiyet' soruşturması yürütülürken, yurtla ilgili de ayrıca idari soruşturma yapılıyor. Yurt Müdürü C.G.'nin ise gözaltına alındığı bildirildi.

OTOPSİ TAMAMLANDI

Adana Adli Tıp Kurumu'nda gece boyunca yapılan otopsi işlemleri tamamlandı. Ailelerden alınan kan ve doku örnekleri, cesetlerden alınan parçalara DNA testi yapılıyor. Ayrıca otopsi işlemi yapılan cenazeler ise Asri ve Buruk mezarlıklarının morguna götürüldü. Cesetlerin kimliklerinin saptanmasının ardından toprağa verilmek üzere ailelerine teslim edilecek.

FEVZİOĞLU: YURT MESELESİ EL BİRLİĞİYLE ÇÖZÜLMELİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ile Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Aladağ İlçesi'ne gelerek yanan yurt binasında inceleme yaptı. Metin Fevzioğlu, binaya ilk bakışta bile pek çok sıkıntı olduğunun görüldüğünü söyledi. Devlet yurdunun büyütülmesi ve yenilenmesi için yıkılabileceğini ancak çocukların özel yurda sevk edilmesinin alternatif olmaması gerektiğini belirten Fevzioğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Burada bir devlet yurdu varken, o devlet yurdu büyütülmek yenilenmek için yıkılabilir ama çocukları özel yurtlara sevk etmek bir alternatif olmamalı. Yani devlet, devlet yurdundan çocuğu çıkarıp özel yurtlara vermemeli, veremez. Bunlar neticede 11-12 yaşında yavrular. Devlete emanetler. Devlete emanet yurtlara alıp da özel yurtlara veremezsiniz. Öyle olursa işte böyle rezalet olur. Bu işi siyasi partiler üstü yaklaşmak, çözmek lazım. Devletin siyasi parti gözlükleri olmadan el atması lazım. Ortaöğretimde anlaşılan o ki özel yurt olmamalı. Aksi takdirde ne güvenliklerini sağlayabiliyorsunuz ne de istismarı önleyebiliyorsunuz ne de beyinlerinin yıkanmasını önleyebilirsiniz" diye konuştu.

BAKANLAR TAZİYE ZİYARETİNDE

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yangında hayatını kaybeden öğrencilerden Sema Nur Aydoğdu'nun ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Baba Ali Aydoğdu, ziyaret sırasında hıçkırıklarla ağladı.

CEMAAT YURTLARINA GİTMELERİ ZORLANMIŞ

Yanan yurtta inceleme yapan Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık, devlet yurdunun büyütülmesi için yıkıldığını, bu yüzden kız çocuklarının cemaat yurtlarına gitmeye zorlandığını, bu tür yurtların ülkenin bir çok yöresinde faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Bazı öğrencilerin yakınları da 'Süleymancı' olarak bilinen bir tarikat mensuplarının öncülüğünde kurulan derneğe ait yurdun ilçedeki tek seçenek olmasından yakındı.

'Sİz HİÇ ÇOCUK MEZARI GÖRDÜNÜZ MÜ?

Köylerinde ortaokul olmadığı için Adana'nın dağlık ve ormanlık bir bölgesinde kurulu, il merkezine 100 kilometre olmasına karşın 3 saatte gidilebilen Aladağ İlçesi'ndeki yurtta kalan 4 ile 16 yaş arası çocukların ölümü sosyal medyada ünlüler tarafından acılı ve isyankar cümleler ya da alıntılarla duyurulup taziye dileğinde bulunuldu. Bazı mesajlar şöyle:

NURGÜL YEŞİLÇAY: Hiç cocuk mezarı gördünüz mü? Toprak yerine üstüne umutlar, hayaller örtülür. Küçük meleklerim benim. Koruyamadık yine!

İRAM DERİCİ: İçim çıktı içim! geride kalan ana babalara sabır...

ESRA EROL: İçimizi yaktın Adana. Anne kuzuları yavrular, ah...

GİZEM ÖZDİLLİ: Cennet kapısında ailesini bekleyecek yavrular.

CEM DAVRAN: Sorumlu olmayacak yine değil mi?

Görüntü Dökümü

-------------------------

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu'nun açıklamaları

Fevzioğlu'nun yanan yurt binasında inceleme yapması

-Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık ile röp

Haber: Murat KİBRİTOĞLU-Yusuf BAŞTUĞ-Gökhan KESKİNCİ-Kamera: Çağlar ÖZTÜRK/ADANA,

=======================================================

2)SABOTAJ, SİİRTLİ TÜP SATICLARININ İŞİNE YARADI

SİİRT'te önceki akşam doğal gaz ana iletim hattına sabotaj düzenlenmesi sonucu kent merkezine doğal gaz verilememesi, vatandaşların tepkisine yolaçarken, tüp bayi ve elektrikli ısıtıcı satıcılarının işine yaradı. Kurtalan- Gökçebağ mevkiinde bulunan Doğal Gaz Ana İletim hattına önceki akşam saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından sabotaj düzenlennmesi nedeniyle doğal gaz verilemeyen kent merkezindeki vatandaşları mağdur etti. Soğukların başladığı bugünlerde önceki geceyi soğuk havada geçiren vatandaş, dün tüp bayi ve elektrikli ısıtıcıların satıldığı işyerlerine akın etti.

Yetkililer, Siirt'te 18 bin 500 doğal gaz kullanıcısı olduğunu ve bu abonelere SMS yolu ile bilgilendirme yapıldığını belirterek, BOTAŞ ekiplerinin sabotaj düzenlenen bölgede onarım çalışmasına başladığını, bu çalışmanın en kısa süre içerisinde tamamlanacağını söyledi. Geceyi soğukta geçirdiklerini belirten Siirtliler, sabotaj nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, sabah ilk iş olarak tüp veya elektrikle çalışan ısıtıcı aldıklarını ifade etti. Sadece ısınma değil aynı zamanda yemek konusunda da mağdur olduklarını anlatan vatandaş lar, bu yüzden piknik tüp alarak bu sorunlarına geçici çözüm bulduklarını ifade etti. Kurtalan İlçesi ile Gökçebağ Beldesi hattında bulunan Doğal Gaz Ana İletim hattına yapılan sabotajdan ötürü, piknik tüpleri satışında ciddi artış sağlayan tüb bayileri de siparişlere yetişemediklerini söyledi. Doğal gaz kullanan abonelerin tamamının tüp almak için kendilerine başvurduğunu anlatan tüp satıcıları bu duruma tepki gösterse de tüp satışlarından dolayı oldukça memnun olduklarını anlattı.

Görüntü Dökümü

--------------

-Piknik tüplerin görüntüsü

-Tüplerin evlere dağılması için araçlar konulması

-Tüp dağıtan servis şoförünün konuşması

-Merkezde bulunan tüp satan bayii sahiplerinin konuşması

-Elektrikli ısınma aleti alan vatandaşın konuşması

-Detay ve Görüntü

Kamera-Haber: Mehmet Yücel DURAK SİİRT

=======================================================

3)SAĞLIK OCAĞINDA OYUN ALANI İLE KORKULARINI YENİYORLAR

SAKARYA'nın Akyazı İlçesi'nde 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde çocukların hastane korkularını yenmeleri için oyun alanı oluşturuldu. Oyunlar oynayan, çikolata ve oyuncaklar verilen çocuklar rahatlayarak muayene oluyor.

Akyazı 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nin yönetici hekimi ve Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz çocukların doktor ve hastane korkularını yenmeleri için sağlık merkezinde çocuklar için poliklinikte oyun alanı oluşturdu. Rahatsızlıkları nedeniyle sağlık merkezine gelen çocuklar, ilk anlarda endişelenirken, oluşturulan oyun alanında oyun oynayarak, çikolata ve oyuncaklar verilerek rahatlatılırken, muayene ediliyor. Dr. Rıdvan Karagöz çocukların ağladığında hem çocuk, hem de ailesi ile iletişim kurmanın zorlaştığını bu nedenle oyun alanı oluşturarak çocukların gönlünü kazanmaya çalıştıklarını belirterek, "Poliklinik odasına giren ufaklıklar sadece önyargılara yüzünden ağlayarak girdikleri hekim odasında oyuncakları ve duvar kağıtlarını görünce önce ağlamayı bırakıp oyunlara dalıyor, muayene sırasında kazandıkları balon, şekerleme, çikolata ya da oyuncak hediyeleri sayesinde muayeneleri kolayca yapılıyor. Biz hekim olarak hastalarımıza olan saygımızdan dolayı ve onları önemsediğimiz için çalıştığımız aile sağlığı merkezlerimizi birer yaşam alanına çevirmeye çalıştık. Bu proje onlara verilen değeri hatırlamaları için bir fırsat olacak, bir insan değişir ise tüm toplumun değişeceğine inanıyoruz" dedi.

Akyazı İlçe Sağlık Müdürü Gülşah Yılmaz ise, "Dr. Rıdvan Karagöz bize projesini anlattı. Çok olumlu bulup hayata geçirmesini istedik. Kısa sürede sağlık merkezimiz oyun bahçesine dönerken, sağlık kontrolleri için gelen çocukların da bu durumdan bir hayli mutlu olduğunu gördük. Projeyi diğer sağlık kurumlarımızda da hayata geçirmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

-------------------

-Sağlık ocağından görüntü

-Doktorların çocuklarla oyunlar oynayarak muayene etmesi

-Dr. Rıdvan Karagöz ve İlçe Sağlık Müdürü ile röportaj

-Vatandaşla röp

(Haber-Kamera Alaattin ONUR-SAKARYA/DHA)

=========================================================

4)ÇERKEZKÖY'DE PKK OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINAN 9 KİŞİ ADLİYEDE

TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy İlçesi'nde terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan aralarında HDP Çerkezköy İlçe Başkanı Tuncay Rençber'in de bulunduğu 9 kişi sıkı güvenlik önlemleri altında adliyeye çıkarıldı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın terör örgütü PKK'ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çerkezköy İlçesi'nde 18 Kasım günü eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda HDP Çerkezköy İlçe Başkanı Tuncer Rençber'in de arasında bulunduğu 2'si kadın 9 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerin ev ve işyerlerinde de aramalar yapıldı. Emniyette soruşturmaları tamamlanan şüpheliler, bugün sıkı güvenlik önlemleri altında Çerkezköy adliyesini çıkarıldı. Şüphelilerin savcılıktaki soruşturmaları sürüyor.

Görüntü Dökümü

---------------------------

Şüphelilerin getirilmesi

Şüphelilerin adliyeye girişleri

Alınan önlemler

Detaylar

Haber-Kamera: Şaban KARDEŞ/ÇERKEZKÖY(Tekirdağ),

====================================

5)BATI TOROSLAR'DA 2 YILDA 8 KURT YAVRUSU DÜNYAYA GELDİ

BATI Toroslar'da bilinçsizce öldürülen kurtların popülasyonunun yeniden artırılması yönünde çoban ve avcı girişinin yasaklandığı Çam Kuyular ormanlık alanında 2011'de belirlenen dişi ve erkek iki kurtun ili yılda 8 yavrusu oldu,

Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Dr. Halil İbrahim Yolcu başkanlığında, aralarında akademisyenlerin de olduğu 7 kişilik ekip tarafından 'Elmalı- Finike Ormanlarında Kurtların (Canis Lupus) Habitat Tercihi ve Üzerlerindeki Baskının Belirlenmesi' başlığıyla Batı Toroslar'daki kurt popülasyonu üzerine 2011 yılında çalışma başlatıldı. Elmalı Çam Kuyular Sedir Araştırma Ormanı ve Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı'nda yürütülen çalışmada, bölgede nesli tükenmekte olan kurt popülasyonu, 5 yıllık çalışma sonucu 10'a yükseldi.

TÜM TÜRKİYE'DE NESLİ TEHLİKE ALTINDA

Kurtların tüm Türkiye'de nesli tehlike altında olan bir tür olduğunu vurgulayan Dr. Halil İbrahim Yolcu, koruma altındaki kurtlar için Torosların batısında Elmalı bölgesinde 2011'den beri izleme çalışması yaptıklarını söyledi. Hayvanların gelişimini ve alan kullanımı izlediklerini belirten Dr. Yolcu, ne tip baskılar altında olduklarını da tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Kurt-insan çatışmasının ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi Toroslar'da da yaşandığını kaydeden Dr. Yolcu, evcil hayvanlara saldırıda kurtların tek sorumlu olmadığını belirterek, "Yaban hayvanlarının daralan yaşam alanları ve bu alanlarda insanlarla daha fazla birarada yaşamaları bu sorunları artırdı" dedi.

DOĞAN YAVRULAR 4 YILDIR YAŞAMADI

Çam Kuyular Sedir Araştırma Ormanı'nda 2011'de iki birey tespit edildiğini anlatan Dr. Yolcu, dünyaya gelen 3 yavrunun aynı yıl 10'uncu ay gibi kaybolduğunu, ölmüş veya öldürülmüş olabileceğini kaydetti. Sonra bu konunun üstüne daha fazla eğildiklerini belirten Dr. Yolcu, "2012'den beri o 2 bireyi izliyoruz. 2011, 2012, 2013 ve 2014'te doğan yavrular yaşamadı. 2015'te 3 bireyi yaşattılar ve 2016'ya 5 birey olarak girdiler. Bu sene dişi kurt 5 yavru daha yaptı. Şu an 10 bireylik iyi bir aile ama bu Türkiye'nin her yerinde böyle değil" dedi.

ÇIĞLIKARA'DA 12 BİREYLİK AİLE YOK OLDU

Çığlıkara bölgesinde ise 2014'de 12 bireylik bir aile varken 2015'te 4 bireyin görüntülenebildiğini belirten Dr. Halil İbrahim Yolcu, "Birkaç kez de 1 birey görüntülendi. Çığlıkara'da yakalama çalışması da yapılmadığından son durum bilinmiyor. Bizim sahamız avcı ve çobanın girmesinin mümkün olmadığı, tamamen korunan bir alan. Bu sayede hayvanlar neslini devam ettirme şansı buldu. Ama bu tüm Türkiye'de böyle değil" diye konuştu.

YETERLİ BESİN VARSA SÜRÜLERE SALDIRMIYOR

Alanda diğer yırtıcılardan vaşak da bulunduğunu kaydeden Dr. Yolcu, "Ortamda yeterli besin varsa kurtlar sürülere saldırmıyor. Çığlıkara ve Çam Kuyular korunan alanlar ve yeter ölçüde besin kaynağı var. Bu anlamda bölgede hayvancılık yapan çobanlarla konuştuğumuzda ciddi bir kurt zararı bildirilmedi. Hayvanlar, domuz ve son yıllarda hızla artan yılkı atlarıyla beslendikleri için insan ve sürülere pek yanaşmıyor" dedi.

ÇOBANLARA KÖPEK UYARISI

Burada sürülerin korunmasının da önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Yolcu, bölgedeki çobanların da uyarıldığını dile getirdi. Çobanların yeter sayıda ve kaliteli köpekleri olursa kurt zararının minimuma ineceğini belirten Dr. Yolcu, "Kurt yaban hayatında olduğu kadar bitkisel ve hayvansal üretimde de dolaylı faydaları olan bir hayvan. Bölgede özellikle domuzlar üzerinde popülasyonun aşırı artması nedeniyle çok açık bitkisel üretim yapan insanlar domuzdan ciddi sıkıntı çekiyor. Domuz ve yılkılar için popülasyonları dengede tutacak büyük yırtıcılar olması lazım. Bu bölgede piramidin tepesinde de kurt var. ve biz kurtların neslini tükettiğimiz zaman doğal dengeyi de ciddi sıkıntıya sokmuş olacağız. Bu anlamda kurtlar önemli hayvanlar" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

---------------------

Kurtlardan detay

Orman Bölge Müdürlüğü dış plan

Röp1: Dr. Halil İbrahim Yolcu

Haber: Mehmet ÇINAR- Kamera: Mehmet KILIÇASLAN/ANTALYA, (DHA
Haber Yayın Tarihi: 30.11.2016 11:21 Kaynak: DHAAvrupa Birliği ülkesi Belçika, cinsel ilişkiye rıza yaşının 14'e indirilmesine karar verdi
Genç oyuncu Furkan Göksel, 13 senedir rol aldığı Arka Sokaklar'dan ayrıldı 3 kişinin öldüğü olaydan, ölü taklidi yaparak kurtuldu