Son Dakika Haberleri: Ege'de "Kökler ve Korkuluklar" Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

Ege'de "Kökler ve Korkuluklar" Resim Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

7 ay önce

Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar- MÖTBE- Kültür Merkezi Sanat Galerisinde "Kökler ve Korkuluklar" resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Ege'de

Ressam Mehmet Akkaya'nın resimlerinde oluşan sergi, 12 Mart 2018 tarihine kadar gezilebilecek.

Serginin 'Kökler ve Korkuluklar' olarak iki aşamadan oluştuğunu söyleyen sanat eğitmeni Mehmet Akkaya, "Kökler sergimizden sonra bir geçiş dönemiyle birlikte korkuluklar sergimiz son dönem çalışmalarımı içeriyor. Bu kişisel olarak otuz beşinci sergim. Şuan bu sergide 55 çalışma var. Gençliğe ulaşmak için serginin Ege Üniversitesi'nde olmasını istedim. Öğrencilere şunu öneriyorum; nasıl, ne kadar çok kitap okursanız alanınızda ufkunuz genişlerse, bizim alanda da görerek ufkunuzu genişletebilirsiniz" diye konuştu.

Ressam Mehmet Akkaya, "Kökler sergisi insanların kökleriyle alakalı başlamış bir süreçtir. Mağara devri resimlerinin en ilkel haliyle, sanatın kökünden başlamak istedim. İlk resimlerin çıkış noktası buydu, daha sonra bunlar sembollere dönüştü. Semboller ve anlamları üzerine düzenleme resimler yaparak oradan itibaren insanlığın hikâyesi şeklinde korkuluklara dönüştü. İnsanların temel hislerinden biri korkudur. Sergimizde korkuluklar görünse de aslında temel düşünce, özgürlüğün üzerine kuruludur Tablolarda kim ne görecek bilemem, ben yalnızca korkunun üzerine dikkat çekiyorum" dedi.

MEHMET AKKAYA KİMDİR?

Ressam Mehmet Akkaya 1972 yılında Burdur'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Burdur'da tamamladı. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun olarak aynı yıl Antakya'ya resim öğretmeni olarak atandı. Halen Aydın Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim ve heykel eğitimciliğine ve Aydın'da kendi atölyesinde sanatsal faaliyetlerine devam ediyor.
Yerde Bulduğu Para Dolu Cüzdanı Cebine Böyle Attı Çadırda Elektrik Akımına Kapılan 14 Kurbanlık Büyükbaş, Telef Oldu

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan Hayatını Kaybetti