Fethi Gemuhluoğlu Anılıyor - Son Dakika
Güncel

Fethi Gemuhluoğlu Anılıyor

Fethi Gemuhluoğlu Anılıyor

Fethi Gemuhluoğlu'nun, vefatının 35. yıldönümünü vesilesiyle bir anma toplantısı düzenlenecek.

28.11.2012 14:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ülkemizin kanat önderlerinden, fikir adamı, yazar ve aktivist Fethi Gemuhluoğlu'nun, vefatının 35. yıldönümünü vesilesiyle bir anma toplantısı düzenlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından 30 Kasım Cuma günü saat 19.00'da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek programa, Prof. Dr. Sadettin Ökten, Dr. Mehmet Genç, Dr. Alaattin Büyükkaya ve İbrahim Kiras konuşmacı olarak katılacaklar.

Coşkuya, aşka ve dostluğa yaptığı sürekli vurgu ile manevi hayata dikkat çeken Fethi Gemuhluoğlu, müstakil olarak defalarca basılan unutulmaz "Dostluk Üzerine" adlı konuşmasında şöyle diyordu: ''Kendilerine dost olamayanlar, gayrıya dost olamazlar. Kendileri ile barışa varamayanlar, gayrı ile barışa varamazlar. Kaldı ki, savaş yoktur. Dünya, dostluk üzerine halk edilmiştir.''

Düşünceleri ve eserleriyle, toplumun sanat ve kültür hayatı üzerinde etkili olan, manevi ufkunda bir ışık yakan Fethi Gemuhluoğlu anma toplantısında Gemuhluoğlu'nun dostları onun fikir ve gönül dünyasını anlatacaklar.

Toplantının bitiminde ise dinleyicilere; Fethi Gemuhluoğlu'nun yazılarından derlenen ''Fethi Gemuhluoğlu, Dış Politika Yazıları, 1956-59'' adlı kitapçık ile ''Dostluk Üzerine'' konuşmasının yer aldığı kitapçık hediye edilecek.

Fethi Gemuhluoğlu Kimdir…

Ekim 1922 tarihinde Mustafa Neş'et Bey ile Fatma Sâniye Hanım'ın çocukları olarak İstanbul Göztepe'de doğan Fethi Gemuhluoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenimini sürdürdü; 1946-1948 yıllarında Çanakkale Gelibolu'da adliye subayı olarak yedek subaylık görevini yerine getirdi. 1950-55 yıllarında İstanbul'daki değişik azınlık okullarında Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği yapan Gemuhluoğlu, Mareşal Fevzi Çakmak'ın vefatından sonraki olaylarda (1950), Kıbrıs'la ilgili Türkiye'deki ilk siyasi dernek olan Kıbrıs'ı Koruma Cemiyeti'nin (1950) kurulmasında ve Milliyetçiler Federasyonu (1950-1951) ile onun devamı olan Türk Milliyetçiler Derneği'nin (1951-1953) oluşumunda önde gelen isimlerdendi.

1959 yılında evlenen ve iki çocuğu olan Fethi Gemuhluoğlu, 1963-65 yıllarında ailesi ile beraber Almanya'da kaldı. 1965-66 yıllarındaki Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğünden sonra, 1966-1969 yıllarında Türkiye Odalar Birliği Basın Müşaviri olarak çalıştı. Milliyetçi Cephe Hükümetlerinin (1975 ve 1977) kurulmasında etkili olan Gemuhluoğlu, 1969'da Mithat Recai Öğdevin ve Ahmet Aydın Bolak ile birlikte kuruluşunu gerçekleştirdikleri, dönemin sayılı eğitim vakıflardan biri olan Türkpetrol Vakfı'nın Genel Sekreterliğini 5 Ekim 1977'deki vefatına kadar sürdürdü.

Kaynak: Bültenler

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mersin Tarsus'ta galvaniz tesisinde çıkan yangın söndürüldü
  01:11 Mersin Tarsus'ta galvaniz tesisinde çıkan yangın söndürüldü

  Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan bir galvaniz tesisinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı. Fevziçakmak Mahallesi'ndeki İŞGEM-1 yerleşkesinde meydana gelen yangın, henüz belirlenemeyen bir nedenle başladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, olay yerine sevk edildi ve yangını söndürdü. Ancak yangın sonucunda tesisde hasar meydana geldi.

 • Türkiye İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları'nda Hollanda'yı yendi
  01:07 Türkiye İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları'nda Hollanda'yı yendi

  Erzurum'da düzenlenen 20. İşitme Engelliler Kış Olimpiyatları'nda A Milli Erkek Futsal Takımı, Hollanda'yı 7-3 mağlup etti. A Grubu'ndaki ilk galibiyetini elde eden takım, Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmayı kazandı. A Milli Kadın Futsal Takımı ise Polonya'ya 6-2 yenildi.

 • Tarsus'ta galvaniz kaplama tesisinde yangın çıktı
  00:55 Tarsus'ta galvaniz kaplama tesisinde yangın çıktı

  Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan bir galvaniz kaplama tesisinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangında iş yerinde maddi hasar meydana geldi.

 • Murat Kurum: İstanbul'u depreme hazırlıklı hale getireceğiz
  00:49 Murat Kurum: İstanbul'u depreme hazırlıklı hale getireceğiz

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, İstanbul'daki riskli bina stokunu bitirmek ve depreme hazırlıklı hale getirmek istediklerini belirtti. Kurum, ayrıca ulaşım sorunlarına çözüm bulacaklarını ve yeni otoparklar yapacaklarını söyledi.


Advertisement