Gacer Buğdayından Üretilen Simit Beğenildi - Son Dakika

Gacer Buğdayından Üretilen Simit Beğenildi

05.06.2014 12:51
Gacer Buğdayından Üretilen Simit Beğenildi

Türkiye'de Kastamonu, Van, Kars ve Kayseri'de az sayıda köyde yetiştirilen ve gelecekte pirinç ve buğdaya alternatif olarak gösterilen Gacer buğdayının hasadı başladı.

Türkiye'de Kastamonu, Van, Kars ve Kayseri'de az sayıda köyde yetiştirilen ve gelecekte pirinç ve buğdaya alternatif olarak gösterilen Gacer buğdayının hasadı başladı. Gacer bugdayından yapılan simitler ise lezzetli bulundu.

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sancar Bulut, Gacer buğdayının organik tarıma uygun olduğunu belirterek, sağlıklı ve lifli olduğu için zayıflattığını da söyledi. Develili çiftçiler ise Gacer buğdayının hasadına başladı. Çiftçi Doğan Özdemir, "Gacer bugdayının bulgurluğu, pilavlığı, dolmalığı, ve çorbalığı var. Fırıncılar da üründen memnun. Çünkü hem lezzetli ekmek ve simitler çıkıyor hem de daha az maliyet ödeniyor. Üstelik ev hanımları Gacer buğdayından 12 çeşit yemek yapabiliyor.Orta Asya'dan Anadolu topraklarına getirilen ancak unutulmaya yüz tutan Gacer buğdayının yapılan projelerle Anadolu sofralarına yeniden kazandırılması hedefleniyor"dedi.

(FOTO)

Kaynak: DHA
Hentbol: Toplu Sonuç Hentbol: Toplu Sonuç Milli sporcu Defne Çiğdem, Kısa Kulvar Sürat Pateni Avrupa Kupası Finalleri'nde bronz madalya kazandı Milli sporcu Defne Çiğdem, Kısa Kulvar Sürat Pateni Avrupa Kupası Finalleri'nde bronz madalya kazandı Kadın Kar Voleybolu Milli Takımı, Wagrain Etabı'nda şampiyon oldu Kadın Kar Voleybolu Milli Takımı, Wagrain Etabı'nda şampiyon oldu

Son Dakika Güncel Gacer Buğdayından Üretilen Simit Beğenildi - Son Dakika


Advertisement