İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy: "Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de Türkiye'nin güvenli olmasına bağlıdır" - Son Dakika

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy: "Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de Türkiye'nin güvenli olmasına bağlıdır"

30.11.2022 18:52

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy: "Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de Türkiye'nin güvenli olmasına bağlıdır" İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, "Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de bu coğrafyada istikrarın sağlanmasına, huzurun sağlanmasına ve hepsinden önemlisi...

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy: "Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de Türkiye'nin güvenli olmasına bağlıdır"

ANKARA - İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, "Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de bu coğrafyada istikrarın sağlanmasına, huzurun sağlanmasına ve hepsinden önemlisi de Türkiye'nin güvenli olmasına bağlıdır" dedi.

Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen 'Ulusal Koordinasyon ve Ortak Risk Analiz Merkezinin Kurumsal Kapasitesinin Desteklenmesi Projesi'nin açılış toplantısı, Ankara'da bir otelde gerçekleştirildi.

Toplantıya, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyon Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi Genel Direktörü Michael Spindelegger katıldı.

Konuşmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun selamlarını ileterek başlayan Ersoy, "Etrafı ateş topuna çevrilmiş bir coğrafyanın bitişiğinde hem huzurlu hem güvenliği hem de müreffeh bir ülke olmak derdindeyiz. Yaşadığımız coğrafyadan savaşlar, kıtlık, yoksulluk, göçü ve güvenliği tehdit eden ne varsa hepsi var" dedi.

"Bu coğrafyada insanların bu noktaya gelmesinde ülke olarak zerre dahlimiz yok"

Orta Doğu'da yaşanan insanlık dramlarında Türkiye'nin herhangi bir dahili olmadığını vurgulayan İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, şunları kaydetti:

"Şunun altını ısrarla çiziyoruz; inanın bu coğrafyada, bu masum ve mazlum coğrafyada savaştan, bombadan, silahtan, kıtlıktan ve yoksulluktan ölen insanların bu noktaya gelmesinde ülke olarak zerre kadar dahlimiz, kusurumuz veya müdahilliğimiz yok. Bizim dışımızdaki unsurların, güçlerin, binlerce kilometre uzaktan gelerek bu coğrafyanın masum insanlarına dayattıkları ve yaşattıkları acıların hafifletilmesi için bir millet olarak, devlet olarak elimizden gelenin çok fazlasını yaparak bedel ödüyoruz. Medeniyet değerlerimizin, insanlık anlayışımızın, vicdanımızın, toplumsal sorumluluğumuzun, uluslararası sorumluluğumuzun, hukukun ve insanlığın gereği neyse onu yapmaya çalışıyoruz."

"Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de Türkiye'nin güvenli olmasına bağlıdır"

Ersoy, sınır güvenliğiyle ilgili Türkiye'nin çalışmasının yeterli olmayacağını, bu konuda iş birliği içerisinde çalışılması gerektiğine dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Sınır güvenliğimizle ilgili yetkili kurumlarımız ayrı ayrı önemli tecrübe ve yeteneklere sahipler. Her biri görevini gereğince yerine getirmeye çalışıyor. Ancak bu kadar ağır, sınırlarımızı aşan uluslararası boyutları, yardımlaşması ve dayanışması çok olması gereken bir sorunla hiçbir kurumumuzun bireysel olarak sorumluluklarını yerine getirmesi yeterli olmayacaktır. Her birimizin dayanışmayla, birleşmeyle bir mücadeleyi ve başarısını ortaya koymamız gerekiyor. Bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de bu coğrafyada istikrarın sağlanmasına, huzurun sağlanmasına ve hepsinden önemlisi de Türkiye'nin güvenli olmasına bağlıdır."

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Kaymakcı da projenin önemine değinerek, "Bu proje sadece Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu kara sınırlarına yapılan bir yatırım değil. Bu proje aynı zamanda Avrupa'nın ve NATO'nun güvenliğine yapılan bir yatırım" dedi.

"AB ve NATO'nun sınırları Türkiye'nin güney sınırlarıdır"

Kaymakcı, şöyle devam etti:

"AB'nin sınırları bugün için Ege olabilir ama Avrupa'nın ve NATO'nun sınırları Türkiye'nin doğu ve güneydoğu sınırlarıdır. AB'ye bir aday ülke olarak Türkiye'nin birlikte gerçekleştireceği çalışmalar hem uyuşturucuyla mücadele hem yasa dışı göçle mücadelede hem de güvenliğimiz açısından çok değerli."

Toplantının başında şehitlerin anılması için yapılan saygı duruşuna dikkati çeken Kaymakcı, "Törenin açılışında şehitlerimizi andık. Bu aslında sınır güvenliği açısından Türkiye'nin Avrupa'nın güvenliğini koruması konusunda da üstlenmiş olduğu sorumluluğu ve çektiği cefaları da gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Kaymakcı, projenin vize serbestisi konusuyla ilgili önemli bir araç olduğunu belirterek, "Bu çalışma Türkiye'nin vize serbestisi diyaloğunda da Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanmasında gerçekleştirilmesi gereken kriterlerin yerine getirilmesi açısından önemli bir araç" diye konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: '2022 yılı itibariyle, Türkiye - AB mal ticareti 196 milyar dolara ulaşmıştır' TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: '2022 yılı itibariyle, Türkiye - AB mal ticareti 196 milyar dolara ulaşmıştır' Tiran Büyükelçisi Atay, Türkiye-Arnavutluk diplomatik ilişkilerinin 100. yılını değerlendirdi Tiran Büyükelçisi Atay, Türkiye-Arnavutluk diplomatik ilişkilerinin 100. yılını değerlendirdi Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu: (2) Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu: (2)

Son Dakika Genel İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy: 'Avrupa'nın güvenliği de insanlığın güvenliği de Türkiye'nin güvenli olmasına bağlıdır' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement