İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı - Son Dakika

İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

14.06.2014 16:53
İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı, System.String[]

Gazeteciliğinin yanı sıra yazdığı çocuk öyküleriyle de İzmirlilerin gönlünde yer edinen İsmail Sivri anısına bu yıl beşincisi düzenlenen öykü yarışmasında dereceye giren genç kalemler ödüllerini aldı.

Gazeteciliğinin yanı sıra yazdığı çocuk öyküleriyle de İzmirlilerin gönlünde yer edinen İsmail Sivri anısına bu yıl beşincisi düzenlenen öykü yarışmasında dereceye giren genç kalemler ödüllerini aldı. Bu yılki öykülerin çoğunluğunun Soma faciası ve maden işçilerinin yaşamını konu alması dikkat çekti.

İzmir basınının efsane ismi gazeteci İsmail Sivri anısına İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması'nda dereceye girenlerin ödülleri Basın Lokali'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. İlk, orta ve lise olmak üzere üç kategoride gerçekleştirilen yarışmada, on bir öğrenci ödüle layık görüldü. İGC Basın Lokali'nde yapılan törene, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, İGC Başkan Yardımcısı Misket Dikmen, yönetim kurulu üyeleri Nezih Bilger, Gaye Karadağ, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, İsmail Sivri'nin oğlu Talat Sivri, yarışmanın mimarlarından Erdal İzgi, Seçici Kurul üyesi yazarlar Muzaffer İzgü, Hüseyin Yurttaş, Hidayet Karakuş, Eşref Karadağ, cemiyet üyeleri, ödül alan öğrenciler, öğretmenleri ve veliler katıldı.

"TÜRK BASINININ ÖNEMLİ SİMGELERİNDEN BİRİ"

Törende konuşan TGF Genel Başkanı ve İGC Başkanı Atilla Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ne 14 yıl başkan olarak hizmet veren, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Kurucu Genel Başkanı İsmail Sivri'nin adını yaşatmanın önemine değinerek, "İsmail sivri dostluğuyla, arkadaşlığıyla, hizmetleriyle İzmir ve Türk basınının önemli simgelerinden biri. İGC olarak beş yıl önce bu yarışmayı başlattık. Dört yıllık sürede derece alan öğrencilerimizin öykülerini kitap haline getirdik. Bu yarışmayı İsmail Sivri'yi anlatabilecek, onu geleceğe taşıyabilecek önemli bir proje olarak görüyoruz" dedi.

"KİTAP OKUMA ORANI YÜZDE 4.5"

Türkiye'deki okuma oranlarının düşüklüğüne dikkat çeken Sertel, ülkemizde kitap okuma oranının yüzde 4.5 olduğunu söyledi. Çocukların, gençlerin daha çok okumaya teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Atila Sertel, "Örneğin Japonya'da bir kişi yılda ortalama 17 kitap okurken, ülkemizde ise bir kişi 10 yılda ortalama bir kitap okuyor. Buna karşın toplumun yüzde 96'sı televizyon izliyor. Okuma oranlarını artıracak, gençleri yazmaya teşvik edecek çalışmalar yapılması şart" diye konuştu.

BİR İLK YAŞANDI

İsmail Sivri Çocuk Öyküleri yarışmasında bu yıl bir ilk de yaşandı. Yarışmaya Beydağ Yeşiltepe İlkokulu'ndan katılan sekiz öğrencinin öykülerinin tamamı el yazısıyla gönderildi. Birleştirilmiş sınıfta eğitim gören öğrencilerin bilgisayar olmadığı için öykülerini kendileri yazarak göndermek zorunda kaldığı anlaşıldı. Yarışma şartnamesi dışında olmasına rağmen öğrencilerin öyküleri değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sonucunda Yeşiltepe İlkokulu öğrencisi İpek Sert, madencilerin yaşamını konu alan "Güzel Bir Dünya İçin" başlıklı öyküsüyle ikinciliğe layık görüldü.

ÖDÜL FOTOĞRAF MAKİNESİ

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bu durumu göz önüne alarak okula bilgisayar ve yazıcı bağışlanması yönünde karar aldı. Törende Beydağ Yeşiltepe İlkokulu'na alınan bilgisayar ve yazıcı da teslim edildi. Hediyeleri teslim alan okulun tek öğretmeni Gündüz Öden, okulda büyük olanaksızlıklar içinde eğitim verdiklerini belirterek, Başkan Atila Sertel'in şahsında İGC yönetimine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından öğrencilere ödülleri takdim edildi. İsmail Sivri 5. Çocuk Öyküleri Yarışması'nda birinciler diz üstü bilgisayar, ikinci ve üçüncüler tablet bilgisayar, özendirme ödülü alanlar da dijital fotoğraf makinasıyla ödüllendirildi.

ÖDÜL ALANLAR

Seçici kurulu tanınmış yazarlarımızdan Muzaffer İzgü, Hidayet Karakuş, Hüseyin Yurttaş, Mavisel Yener, Yunus Bekir Yurdakul, Eşref Karadağ ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Misket Dikmen'den oluşan İsmail Sivri 5. Çocuk Öyküleri Yarışması'nda ödül alan eserler şöyle: 9-10 yaş İlköğretim öğrencilerinin katıldığı 1. Kategoride; Özel Ekin İlkokulu öğrencisi Beste Ayan birinci, Beydağ Yeşiltepe İlkokulu öğrencisi İpek Sert ikinci, Özel Merter Koleji öğrencisi Adasu Akpınar üçüncü oldu. 11-13 yaş ortaokul öğrencilerinin katıldığı 2. Kategoride; Rota Koleji öğrencisi Berfin Bozkurt birinci, Rota Koleji öğrencisi Can Turbay ikinci olurken, Özel Ekin Koleji öğrencisi Elif Ceren Özer ve Rota Koleji öğrencisi Yaren İnce üçüncülüğü paylaştılar. İkinci kategoride Şerif Remzi Ortaokulu öğrencisi Furkan Yılmaz da 'Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. 14-17 yaş lise öğrencilerinin katıldığı 3. kategoride de İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi Seda Santırcı birinci, Rota Koleji öğrencisi Pelinsu Arslan ikinci, Tire Kutsan Anadolu Lisesi öğrencisi Fatma Ünlü üçüncü oldu. - İZMİR

İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı
İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı
İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı
İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı
İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı
İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması Ödül Töreni Yapıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Bir süredir ekranlardan uzak kalan Hülya Avşar, yeni projesiyle seyircilerin karşısına çıkıyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı