Kazım Karabekir Paşa'nın Kızından "Dünü Unutma Ki Yarına Hakkın Olsun" Konferansı - Son Dakika

Kazım Karabekir Paşa'nın Kızından "Dünü Unutma Ki Yarına Hakkın Olsun" Konferansı

04.05.2011 17:21
Kazım Karabekir Paşa'nın Kızından

Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran, Gümüşhacıköy Anadolu Lisesi Öğretmenevi Konferans Salonu'nda, "Dünü Unutma ki Yarına Hakkın Olsun" adlı konferans verdi.

Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran, Gümüşhacıköy Anadolu Lisesi Öğretmenevi Konferans Salonu'nda, "Dünü Unutma ki Yarına Hakkın Olsun" adlı konferans verdi.

Timsal Karabekir Yıldıran, konferansta "O, yılmaz bir vatan sevdalısıydı" diye tanıttığı babası Kazım Karabekir'i anlattı.

Kurtuluş Savaşı'nın Anadolu'ya ilk çıkan beş komutanını simgeleyen ve 'İlk Beşler' olarak anılan Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Rauf Orbay ve Refet Bele'ye ilişkin Karabekir Paşa'nın albümünden çok özel fotoğraflar gösteren Timsal Karabekir Yıldıran, babasının Fevzi Çakmak'la birlikte, Latife Hanımla evliliğinde Atatürk'ün nikâh şahitliğini yaptığını söyledi.

Kazım Karabekir Paşa'nın çok yönlü kişiliğine, vatanperver olmasının yanı sıra sanatçı ve yardımsever yönlerine de dikkat çeken Timsal Karabekir, 'Yetimler Babası' diye anılan babasının Sarıkamış'ta yetim kalmış 4 bin erkek ve 2 bin kız çocuğunu himayesine alarak eğitimlerini üstlendiğini anlattı.

Yıldıran, ""Babam hep vatanını ve onun menfaatlerini düşünürdü. Bizleri de bu şuurla yetiştirdi. Atatürk'ü çok sever ve onunla yaşadıklarından övgüyle söz ederdi. Onlar bu vatanın kurtuluşu için hiçbir şeyden çekinmediler" dedi.

Babasını Mekke'de koleradan kaybettiği için küçük yaşlarda yetim kalan Karabekir Paşa'nın bu konuda hassas davrandığını vurgulayan Timsal Karabekir Yıldıran, , babasının ilgilendiği yetim çocukların jimnastik yaparken, tiyatro oynarken, müzik öğrenirken, asker kaputu ve potini dikerken, şimendifer başında, ilaç hazırlarken ve sedye taşırken çekilmiş çok sayıda fotoğrafını gösterdi.

Yıldıran, babasının bestelediği Türk Yılmaz adlı marşını da taş plak kaydıyla katılımcılara dinletti.

Karabekir Paşa'nın hem cephede savaşan hem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yer alan kişilere özgü kırmızı-yeşil şeritli madalyaya sahip olduğunu sözlerine ekleyen Timsal Karabekir Yıldıran, Milli mücadeleye ve Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etmek isteyenleri İstanbul, Erenköy'de bulunan Kazım Karabekir Müzesi'ni görmeye davet etti.

Konferansa, Kaymakam Serdar Kartal, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Adem Arslan, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Mustafa Saatçi, Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, protokol üyeleri, askeri erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Timsal Karabekir Yıldıran, Merzifon ilçesinde de konferans verdi.

- AMASYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kazım Karabekir Paşa'nın Kızından 'Dünü Unutma Ki Yarına Hakkın Olsun' Konferansı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm ailesiyle birlikte koronavirüse yakalandı Yanan aracın içinde bebeğinin de olduğunu öğrenen temizlik işçisi anne, sinir krizi geçirdi Kaybolan ineğini, kalçasına balta saplanmış olarak bulundu Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim Depremin üstünden saatler geçti, Doğanlar apartmanındaki Küçükyumuk Ailesi'den haber yok Bakan Pakdemirli'den Buse Hasdemir itirafı: Nasıl çıkartacağız bu kızı dedim Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 39 milyon konut için değer takip sistemi geliyor Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi