Küçük Millet Meclisi Haziran Ayı Toplantısı Yapıldı - Son Dakika
Yerel

Küçük Millet Meclisi Haziran Ayı Toplantısı Yapıldı

Küçük Millet Meclisi Haziran Ayı Toplantısı Yapıldı

Küçük Millet Meclisi Haziran ayı toplantısında başkanlık sistemi ve Büyük Çerkez Sürgünü konuşuldu.

04.06.2016 17:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Küçük Millet Meclisi Haziran ayı toplantısında başkanlık sistemi ve Büyük Çerkez Sürgünü konuşuldu.

Kocasinan Belediye Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen toplantının konuşmacıları Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile Birleşik Kafkas Derneği Başkanı İhsan Baykal oldu. Alman Parlamentosunun, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili aldığı kararın iki ülke arasındaki ilişkileri bozduğunu belirten Milletvekili Taner Yıldız, "1919 yılları arasında Kayserinin nüfusu 23 binlerde ve bunların 8 bini ve Ermeni vatandaşlarımızdan oluşuyor. İbadet tarzlarımız ayrı olabilir ama ticaret tarzlarımız benzer olmuş. ve o 8 bin kişinin Kayseri'den gittiğini ve bu konulara tarihin ışık tutması gerektiğini biliyoruz. Almanya Türkiye, Türkiye de Almanya için önemli ülkeydi. Öyle de olması lazım, bundan sonra öyle kalması lazım. Ama bu tür hadiseler ne yazık ki iki ülke arasında kırılma noktalarını oluşturabiliyorlar. O nedenle her iki ülkenin de bu tür nezakete dikkat etmesi lazım." diye konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI YENİ DEĞİL

Başkanlık sistemi ile bilgi veren Taner Yıldız, sistemin aslında Milli Selamet Partisi'nden bu yana konuşulmasına rağmen, uygulanması için henüz ortam oluştuğunu ifade etti. Taner Yıldız, "Gayri safi yurtiçi hasılası para birimleri değişmeksizin üç katına çıkıyorsa ve o ülkenin idari sistemi o ülkeye dar geliyorsa bunları konuşmanın herhangi bir mahsuru yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın dominant, baskın kişiliğinin, güçlü liderliğinin böyle bir konuşmaya mani olmaması lazım geldiğini düşünüyorum." dedi.

PARLAMENTER SİSTEM TÜRKİYE'NİN GELİŞMESİ ÖNÜNDE ENGEL

Parlamenter sistemin, Türkiye'nin gelişmesi önünde engel olduğuna da değinen Taner Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz değişen ve gelişen Türkiye'nin parlamenter sistemle bu kaba sığamayacağına inanıyoruz. Değişmez ise sistem yine öyle böyle ilerler, şu şekliyle olduğu gibi ülke yönetilmez değil yönetilir ama bizim hedeflerimiz farklı. Biz, Türkiye'nin hedeflerinin büyüdüğü ne inanıyoruz, büyüyen hedeflerin küçülen idari sistemi olmaz. Muhalefet partilerinin liderleri yargı sisteminin güçlenmesi gerektiğini söylüyorlar. Elbette güçlenmesi lazım, biz zayıf kalsın demiyoruz. Adaletin ve adalete olan inancın olmadığı bir yerde çok şey aksar. Ama bu, başkanlık sistemine mani olan bir şey değildir. Yani burada Sayın Cumhurbaşkanımızın olgusunu başkanlığa mani bir hale getirmeye çalışmayı maksatlı buluyoruz."

Birleşik Kafkas Derneği Başkanı İhsan Baykal ise, 1864 yılındaki Çerkes sürgününün, her yıl 21 Mayıs'ta hatırlandığını söyledi. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Küçük Millet Meclisi Haziran Ayı Toplantısı Yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement