Mardin'de Serbest Bırakılan Vali ve Kaymakamlara Tutuklama Kararı - Son Dakika

Mardin'de Serbest Bırakılan Vali ve Kaymakamlara Tutuklama Kararı

Mardin\'de Serbest Bırakılan Vali ve Kaymakamlara Tutuklama Kararı
Son Güncelleme: 10.08.2016 14:38

MARDİN Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 27 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve aralarında vali, kaymakam ve emniyet müdürlerinin bulunduğu 6 kişi hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.

MARDİN Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 27 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve aralarında vali, kaymakam ve emniyet müdürlerinin bulunduğu 6 kişi hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.

Mardin merkezli 27 ilde; Fetullah Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik düzenlenen Şehit Emniyet Amiri Gaffari Güneş Operasyonu'nda gözaltına alınan, ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ve aralarında valiler, vali yardımcıları, kaymakam ve emniyet müdürlerinin de bulunduğu 6 şüpheli hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, adli kontrol kararıyla serbest bırakılan ve bir dönem Mardin Valiliği de yapan merkez valileri Ahmet Cengiz, Turhan Ayvaz, Mardin eski vali yardımcılarından ve Afyon'un Çay Kaymakamı Selim Palamut, Konya'nın Kulu Kaymakamı Hüseyin Avcı ve Düzce'nin Kaynaşlı Kaymakamı Şenol Koca ile Muğla Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli 4'üncü sınıf Emniyet Müdürü Veysel Kunt hakkında tutuklama kararı verildi.

27 ilde gerçekleştirilen operasyonda, Ayvaz, Cengiz, Palamut, Avcı, Koca, eski il emniyet müdürleri Derviş Kara ve Mustafa Aygün ile örgütün sözde il imamları ile iş adamının da yer aldığı 20 kişi gözaltına alınmış, şüphelilerden emniyet müdürleri Mustafa Aygün, Derviş Kara, Sadullah Baş, Yakup Polat, dönemin il abileri Sami Kaya ve Osman Tutucu,  muhasebat uzmanı Ayhan  Öztürk, işadamı Süleyman Akdağ, Bankasya Bölge Müdürü Cengiz  Köseoğlu, müdür yardımcısı Hakan İnan, Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Oflaz, Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Aydın, Maliye Müfettişi Osman İnce ve komiser Serkan Yılmaz'ın bulunduğu 14 kişi tutuklanmıştı.

TUTUKLU SAYISI 70'E ULAŞTI

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, FETÖ'nün Mardin ili yapılanmasının deşifre edilmesi ve bu örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda hareket ederek, kamu kaynaklarını kullanan ve kullanılmasına müsaade eden kişilerin tespitine yönelik, 'Silahlı Örgüt kurma, yönetme ve üye olma, 6415 sayılı terörizmin finansmanı hakkındaki kanuna muhalefet, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olacak şekilde nitelikli dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırmak, resmi evrakta sahtecilik' suçları ile ilgili soruşturma yürütüldüğü belirtildi. Aralarında iş adamı, kamu görevlisi ve sivil vatandaşın da olduğu suça karışan şüphelilerin yakalanması amacıyla 24 Temmuz'da 27 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda toplam 70 şüphelinin gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, çeşitli tarihlerde adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 43'nün tutuklandığı belirtildi. 11 şüphelinin de adli kontrol kararı il serbest bırakıldığı ifade edilen açıklamada, "Bu suçlara iştirak eden ve bu yapı içerisinde bulunan şüphelilerin tespiti ile haklarında gerekli soruşturma işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla soruşturma her yönüyle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından devam ettirilmektedir" denildi. - Mardin

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mardin'de Serbest Bırakılan Vali ve Kaymakamlara Tutuklama Kararı - Son Dakika


Advertisement