On Binler Recepli'ye Akın Etti - Son Dakika

On Binler Recepli'ye Akın Etti

25.05.2015 14:16
On Binler Recepli'ye Akın Etti, System.String[]

Manisa’nın Yunusemre ilçesine bağlı Recepli Mahallesinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Muhammed Zühdü Efendi’yi Anma ve Hayır Yemeği bu yıl da Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Manisa'nın Yunusemre ilçesine bağlı Recepli Mahallesinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Muhammed Zühdü Efendi'yi Anma ve Hayır Yemeği bu yıl da Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Manisa İl, İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen hayır yemeğinde bu yıl Muhammed Zühdü Efendi'nin vefatının 53'üncü yılı da yad edildi.

ON BİNLER HAYRA KOŞTU

Hayır yemeğine resmi kurumlar, siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Manisa, İzmir, Isparta ve Konya başta olmak üzere Türkiye'nin muhtelif yerlerinden binlerce vatandaş katıldı. Sabah saatlerinde başlayan programda öğle namazına kadar Kur'an-ı Kerim, mevlidi şerif, ilahiler ve salavatlar okunup Muhammed Zühdü Efendi'nin hayatından örnekler anlatıldı, toplumsal birlik dayanışma ve kardeşlik vurgusu yapıldı.

BELEDİYELERE TEŞEKKÜR

Halkın rahat ve huzurlu bir ortamda ziyaretlerini ve ibadetlerini yapabilmeleri için gerekli şartların dernek ve Recepli halkı tarafından oluşturulduğunu belirten Dernek Başkanı Hüseyin Uysal, "Külliyemizde peyzaj ve çevre düzenlemesi, ağaçlandırma ve boya-badana işleri üyelerimizin gönüllü katılımları ile tamamlanarak hayır yemeğine hazır hale getirildi. 300 ton ve 50 ton su kapasiteli iki adet su deposu Recepli muhtarlığı işbirliği ile dolduruldu ve ziyaretçilerimizin su sıkıntısı çekmemesi için her türlü önlem alındı. Manisa Büyükşehir Belediyesi yolların asfalt yamasını, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyeleri ise açılır kapanır tenteler, gölgelik şemsiyeler, banklar ve çöp konteynırları göndererek konuklarımızın hizmetine sundular. Yine Yunusemre Belediyesi temizlik ekibini göndererek sabah ve akşam temizliğini yaptırdılar. Belediyelerimize katkılarından dolayı teşekkür ederiz" dedi.

HAYIR DAVETİ HER YIL DEVAM EDECEK

Uysal açıklamasına şöyle devam etti:

"Hayır yemeğimizde bu sene bin kilogram nohuttan etli nohut yemeği, 850 kilogram buğdaydan etli keşkek yemeği, 165 çuval undan köy ekmeği, 500 kilogram buğdaydan zerde tatlısı ve 87 küçükbaş hayvan dualar eşliğinde üyelerimiz, Recepli halkı ve gönüllü çalışanlarımızca hazırlanarak ülkemizin muhtelif yerlerinden bu hayır amaçlı 'Muhammed Zühdü Anma ve Hayır Yemeğine' iştirak eden misafirlerimize sunulmak üzere hazırlandı. Derneğimizce, toplumsal dayanışmayı, yardımlaşmayı yaşatmak ve manevi büyükleri yad etmek adına üyelerimiz ve köy halkımızın katkılarıyla derneğimiz çatısı altında yapılan bu hayır yemeğini her yıl düzenlemeye devam edeceğimizi bildirir, etkinliğimizin ve yapılan duaların milletimizin birliğine vesile kılmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim. Etkinliğimize katkıda bulunan ve etkinliğimize teşrif eden misafirlerimize de şükranlarımı sunarım. Önümüzdeki yıl vefatının 54'üncü senei devriyesinde yapacağımız Muhammed Zühdü KS Efendi'yi Anma ve Hayır Yemeği davetinde buluşmak üzere"

MUHAMMED ZÜHDÜ (KS) EFENDİ KİMDİR? (1882-1962)

Mehmet Efendi 1882 senesinde, Yuntdağı Asmacık köyünde doğdu. Köyünde hıfzını bitirip, Bergama Karacaahmet Medresesinde tahsiline devam etti. 1903 senesinde Konya Kadınhan'a giderek zahiri ilmini aralıksız sürdürdü. 1909'da Asmacık'a dönünce köylüler tarafından yaptırılan medresede 16 sene talebe okuttu. 1925 senesinde Recepli köyüne hicret etti.

Manevi ilmini Seydişehirli Hacı Abdullah Efendinin halifesi, Akhisarlı Abdülcelil Efendiden aldı. Abdülcelil Efendinin çok sevgili halifelerinden olan İbrahim oğlu Muhammed Zühdü Efendi mübarek bir zat idi. Az uyur, az yerdi. Hakkı söyler, sabrı tavsiye ederdi. Daima Kur'an okur kitap mütalaa ederdi. Her hali insanlara örnekti. O'nun makamı yüksekti. İnsanlara hizmet etmekti her türlü kastı. Son okuduğu ayetin son cümlesi; "(O, ne güzel Mevla, O, ne güzel dosttur.)" anlamına gelen ayeti kerimeyi okuyup, aile efradına elveda deyip, 15 Nisan 1962 sabahı gün doğmadan önce Rabbine teslim oldu.

Muhammed Zühdü Efendi, her yıl Mayıs ayında Türkiye'nin çeşitli illerinden binlerce kişinin katılımıyla türbesinin bulunduğu Recepli Köyü'nde hayır şenliğiyle anılıyor. - MANİSA

On Binler Recepli'ye Akın Etti
On Binler Recepli'ye Akın Etti
On Binler Recepli'ye Akın Etti
On Binler Recepli'ye Akın Etti
On Binler Recepli'ye Akın Etti
On Binler Recepli'ye Akın Etti
On Binler Recepli'ye Akın Etti
On Binler Recepli'ye Akın Etti
On Binler Recepli'ye Akın Etti

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel On Binler Recepli'ye Akın Etti - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici