Ordu'da üretilen aspir yağı 7 ülkeye ihraç ediliyor - Son Dakika

Ordu'da üretilen aspir yağı 7 ülkeye ihraç ediliyor

Ordu'da aspir yağı üreten firma hem istihdama hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 650 kişinin çalıştığı fabrikada üretilen aspir yağı; Çin, ABD, Almanya, Belçika, Japonya, Hollanda ve Hindistan'a ihraç ediliyor.

Ordu'da kurulu firmanın ürettiği aspir yağı, Çin ve ABD'nin de aralarında bulunduğu 7 ülkeye satılıyor.

Altınordu ilçesinin Durugöl Mahallesi'nde faaliyet gösteren Altaş Yağ Sanayi Ticaret AŞ, fındık yağının yanı sıra son bir yıldır aspir yağı da üretiyor. Yaklaşık 650 kişinin istihdam edildiği firma, büyük kısmını Rusya ve Kazakistan'dan tedarik ettiği aspir tohumunu fabrikada ham madde ya da rafine olarak işliyor. Ambalajlandıktan sonra satışa hazır hale gelen aspir yağı, iç piyasanın yanı sıra Çin, ABD, Almanya, Belçika, Japonya, Hollanda ve Hindistan'daki marketlerde satışa sunuluyor.

Ordu'da üretilen aspir yağı 7 ülkeye ihraç ediliyor

HEDEF 20 ÜLKEYE İHRACAT

Altaş Yağ Sanayi Ticaret AŞ Genel Müdürü Uğur Altaş, Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini söyledi. Fındık yağının yanı sıra bir yıl önce üretmeye başladıkları aspir yağını da ihraç ettiklerini belirten Altaş, "Bir süre önce deneme amacıyla aspir yağı ihracatı gerçekleştirdik. Gelinen süreçte aspir yağına en az fındık yağı kadar talep oldu" dedi.

Altaş, aspir bitkisinin tohumunu yurt dışından getirerek fabrikada yağ haline dönüştürdüklerini, kısa sürede bu yağ çeşidinde de dünyada söz sahibi olduklarını ifade etti. Yaklaşık bir yıldan bu yana Çin, ABD ve Almanya gibi dünyanın önemli ülkelerine aspir yağı ihraç ettiklerini söyleyen Altaş, 200 konteynerin üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Altaş, aspir yağına ilginin sürekli arttığına işaret ederek, "Hedefimiz fındık yağında olduğu gibi aspir yağını da 20'nin üzerinde ülkeye ihraç etmek. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Gelinen süreçte aspir yağına ilgi tonaj bazında her geçen ay artıyor" diye konuştu.

Ordu'da üretilen aspir yağı 7 ülkeye ihraç ediliyor
Ordu'da üretilen aspir yağı 7 ülkeye ihraç ediliyor

"BOŞ ARAZİLERDE ASPİR BİTKİSİ EKİLMELİ"

Yeni tip koronavirüs salgını sürecinde gerekli tüm tedbirleri alarak üretime devam ettiklerini dile getiren Altaş, "Firma olarak her geçen gün kapasitemizi ve üretim miktarımızı daha da artırıyoruz. Artık bu durumu sadece yurt içinde değil, ihracatta da görmek bizleri oldukça mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.

Altaş, ülkedeki boş arazilerde aspir bitkisi ekilmesi gerektiğini, firma olarak bu konuda öncülük yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Ordu'da üretilen aspir yağı 7 ülkeye ihraç ediliyor

Haber Yayın Tarihi: 03.08.2020 11:09 - Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Ordu'da üretilen aspir yağı 7 ülkeye ihraç ediliyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Niğde'de meydana gelen deprem sonrası vatandaşlar sokağa döküldü Çin'de, Rusya'dan ithal edilen dondurulmuş kalamarlarda koronavirüse rastlandı Türk tiyatrosunda güldürü geleneğinin nişanesi "Kel Hasan Efendi Kavuğu" Şevket Çoruh'a devredildi Başakşehir-Galatasaray maçında Marcelo Saracchi sakatlandı MHK başkanını seçtiği iddialarına Rıdvan Dilmen'den çok sert tepki: Kim vatansever, kim terör örgütüyle beraber açıklayacağım Genç kız, bakıcılığını yaptığı 13 yaşındaki çocuktan hamile kaldı Emekli polis memurunun otomobilinden 61 kilo 750 gram eroin çıktı Yoldan geçenlerin güreş yaptığını sandığı iki kişinin kavga ettiği ortaya çıktı