Özdağ: "Chp'lilerin Inkılap Tarihi Karnesi Çok Zayıf" - Son Dakika

Özdağ: "Chp'lilerin Inkılap Tarihi Karnesi Çok Zayıf"

17.01.2017 13:19

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, "Kılıçdaroğlu, 'kadınlarımız yanıbaşımızdaydı' diyor ama CHP, seçme ve seçilme hakkını kadınlarımıza altın tepside sunmadığı gibi, 9 yıl engel oldu" dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, "Kılıçdaroğlu, 'kadınlarımız yanıbaşımızdaydı' diyor ama CHP, seçme ve seçilme hakkını kadınlarımıza altın tepside sunmadığı gibi, 9 yıl engel oldu" dedi.

Özdağ, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal medyada, "anayasaya neden hayır vereceklerine dair" video yayınladığını anımsattı.

Türkiye'de ne zaman kadın haklarıyla ilgili tartışma veya o günkü yönetime eleştiri gelse CHP'liler ya da onlara yakın medyanın, "Cumhuriyet olmasaydı kadınlar olmazdı. Osmanlı kadınları yok saydı" edebiyatına başladıklarını ifade eden Özdağ, şöyle konuştu:

"Müsaadenizle 'İçeride' dizisinin Alyanak'ı tavrıyla Kılıçdaroğlu'na cevap vereceğim. Vay, vay vay!... Büyüksün Kemal baba! Bittim bu, 'Kadınlarımız yanı başımızdaydı...' cümlesine. Bıkmadınız usanmadınız 'Kadınları özgür kıldık' yalanından. Cumhuriyet kurulmadan münevver Osmanlı kadınları, 'biz buradayız' dediler zaten. 16 haziran 1923'te Kadınlar Halk Fırkasını kurdular. Başlarında Nezihe Muhiddin, Şükufe Nihal gibi Osmanlı kadınları vardı.

Kılıçdaroğlu, 'kadınlarımız yanıbaşımızdaydı' diyor ama CHP, seçme ve seçilme hakkını kadınlarımıza altın tepside sunmadığı gibi, 9 yıl engel oldu. Kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, Japonya, Fransa ve İsviçre kadınlarından evveldi. Fakat Yeni Zelenda, Avustralya ,Finlandiya, Norveç, Rusya, ABD ve İngiltere kadınlarından sonraydı."

Özdağ, CHP'lilerin inkılap tarihi karnesinin çok zayıf olduğunu ifade ederek, "Zannediyorlar ki Osmanlı kadınları okuma yazma bilmeyen, hakkını savunmaktan aciz zavallı kadınlardı. Hadi tarih bilmiyorlar diyelim, Çalıkuşu'nu da mı bilmezler?" sözlerini sarfetti.

Osmanlı kadını Nezihe Muhiddin'in hayatını anlatan Özdağ, "Kadınlara seçme ve seçilme hakkı, öyle cilalanıp parlatıldığı gibi kolayca verilmedi. 1923'te Türkiye'nin ilk partisini kuran Osmanlı kadınlarının belik en büyük hatası, CHP'den evvel davranmaktı." dedi.

Selçuk Özdağ, Kılıçdaroğlu'nun videosunda, başörtülü kadınların fabrikada tezgah başında gösterildiğini ama modern hayatın içinde gösterilmediğini, PKK ve FETÖ'nün destek verdiği gezi kalkışmasının ise övüldüğünü söyledi.

"Anayasa değişiklik teklifinin ikinci turunda sürpriz olup olmayacağının" sorulması üzerine Özdağ, "Herhangi bir sürpriz olmaz. Ben yine, 342-343 şeklinde kabul oyuyla geçeceğini tahmin ediyorum. Ardından halk oylamasına gidilecek, orada da yüzde 54-58 arası evet çıkacak." diye konuştu.

Özdağ, başka bir soru üzerine, Anayasa'nın ilk dört maddesinin hiç bir zaman değişmeyeceğini ifade etti.

Özdağ: Chp'lilerin Inkılap Tarihi Karnesi Çok Zayıf
Özdağ: Chp'lilerin Inkılap Tarihi Karnesi Çok Zayıf
Özdağ: Chp'lilerin Inkılap Tarihi Karnesi Çok Zayıf
Özdağ: Chp'lilerin Inkılap Tarihi Karnesi Çok Zayıf

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Özdağ: 'Chp'lilerin Inkılap Tarihi Karnesi Çok Zayıf' - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ, FETÖ sözleri nedeniyle disipline sevk edildi Koronavirüse yakalandığını açıklayan Irmak Ünal'ın göğüs dekoltesi dikkat çekti Nice'teki bıçaklı saldırı sonrası Fransa'da terörle mücadele planı "acil saldırı" seviyesine çıkarıldı Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çanta' yanıtı: Yüreğin varsa beraber tartışalım Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin art arda açıklamalar: Şiddetle kınıyoruz Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi