Son dakika! Kazakistan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı - Son Dakika

Son dakika! Kazakistan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

29.10.2020 14:15
Son dakika! Kazakistan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı, System.String[]

Son dakika haberler... NUR Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da, Türkiye'nin kuruluşunun 97. yılı resepsiyon ve konferansla kutlandı.

NUR Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da, Türkiye'nin kuruluşunun 97. yılı resepsiyon ve konferansla kutlandı.

Kutlamalar Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçisi Ufuk Ekici'nin ev sahipliğinde büyükelçilik çalışanları, Kazakistan'daki Türk kurumları temsilcileri ve Kazak vatandaşlarının katılımıyla dar çerçevede düzenlenen resepsiyonla başladı.

Bir dakikalık saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından Büyükelçi Ekici, katılımcıları selamlayarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı.

"Bayrağı yüksek büyük halk" konferansı

Kutlamalar, Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO), Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçiliğinin ortaklaşa Milli Akademik Kütüphane'de düzenlediği "Bayrağı yüksek büyük halk" temalı konferansla devam etti.

TWESCO Başkanı Darhan Kıdırali'nin moderatörlüğünde yapılan konferansa Büyükelçi Ekici, Özbekistan'ın Nur Sultan Büyükelçisi Saidikram Niyazhodcayev, Kazakistan Halk Asamblesi Başkanı Canseyit Tüymebayev'in yanı sıra Kazakistan Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, Kazak aydınları ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansta Mustafa Kemal Atatürk hakkında film gösterildi, YEE Türkçe kursu öğrencileri Atatürk hakkında şiirler okudu.

"Kazakistan'ın yanında yer almaya devam edeceğiz"

Büyükelçi Ekici, burada yaptığı konuşmada, ata topraklarında Türkiye'nin kuruluşunu kutlamanın ayrıca memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Ekici, Anadolu'da 97 yıl önce Kurtuluş Savaşı verilirken Türkistan'daki o dönemki Kazak, Kırgız, Özbek aydınların mücadeleye manevi destek verdiğini ifade etti.

1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Kazakistan bağımsızlığını ilan ettiğinde onu ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Ekici, "Kardeşler arasında bu tür yardımlaşmalar, dayanışmalar manevi destekler unutulmuyor. Bizler de bugün Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman Kazakistan Cumhuriyeti'nin yanında yer alıyoruz ve yer almaya devam edeceğiz." dedi.

Tüymebayev ise Türkiye'nin Sovyetler Birliği dağılana kadar Türk milletlerini temsil eden Birleşmiş Milletlerdeki (BM) tek devlet olduğuna işaret ederek, "BM'de bir bayrağı değil artık 6 bayrağı temsil ediyoruz." ifadesini kullandı.

Gelecek yıl Kazakistan'ın bağımsızlığının 30. yılını kutlayacaklarını söyleyen Tüymebayev, "2 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti 100. yılını kutlayacak. 100 yıl büyük bir dönem. Kardeş Türkiye'nin her zaman başarılı olmasını diliyoruz." dedi.

Tüymebayev, Akdeniz'den Altaylar'a kadar yaşayan Türk milletlerinin hep bir olması gerektiğinin altını çizdi.

"Kazakistan ile Türkiye dostluğu güçlenmeye devam edecek"

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Asya ve Afrika Departmanı Direktörü Yerjan Mukaş da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede verdiği desteklerinden dolayı Türkiye'ye teşekkür ederek, "Kazakistan ile Türkiye dostluğu her geçen gün güçlenmeye devam edecektir." diye konuştu.

Konferans kapsamında YEE tarafından Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraflarından oluşan sergi açıldı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika! Kazakistan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin ilk açıklama: Şiddetle kınıyoruz Fransa'daki bıçaklı saldırganların etkisiz hale getirildiği görüntüler ortaya çıktı Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Eline aldığı içki kadehiyle trafiğe çıkıp vatandaşlara 'şerefe' diyen sürücüye ceza yağdı Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Eriğin kilosu çeyrek altınla yarışıyor: 3 tanesi 40, kilosu 800 liradan satılıyor ABD'nin yeni keşfi ile ilgili bilim kurulu üyesinden gururlandıran ifadeler: Türkiye, aspirini en başından beri korona tedavisinde kullanıyor