Soprano Zehra Yıldız Vefatının 21. Yılında Anılacak - Son Dakika

Soprano Zehra Yıldız Vefatının 21. Yılında Anılacak

05.12.2018 12:02
Soprano Zehra Yıldız Vefatının 21. Yılında Anılacak, System.String[]

Genç yaşta hayata veda eden soprano Zehra Yıldız, vefatının 21. yılı dolayısıyla düzenlenen özel bir etkinlikle anılacak.

Genç yaşta hayata veda eden soprano Zehra Yıldız, vefatının 21. yılı dolayısıyla düzenlenen özel bir etkinlikle anılacak.

Kartal Belediyesi ile Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı iş birliğinde düzenlenecek etkinlik, 14 Aralık'ta 20.30'da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Etkinlikte, piyanist Christian Koch, soprano Burcu Uyar, mezzosoprano Barbora Fritscher Hitay, tenor Muzaffer Soydan ve bariton Caner Akgün sahne alacak.

Zehra Yıldız

Zehra Yıldız, 1956'da dünyaya geldi.

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümü'nden 1983'te mezun olan Yıldız, aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi sahnesinde " Venedik'te Bir Gece" opereti ile sahneye çıktı.

Sanatçı 1984'te İtalya'da gerçekleştirilen La Boheme yarışmasında "Mimi" rolüyle ilk beş soprano arasına girerken, "Hoffmann'ın Masalları", "Madama Butterfly", "Otello", "Maskeli Balo" ve "Aida" operalarında baş kadın oyuncu rolünü üstlendi

Hayatı boyunca Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi ve Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan Yıldız, 1994-1995 sezonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı" unvanına değer bulundu.

Yıldız, 1995-1996 sezonunda Almanya'da rol aldığı "Uçan Hollandalı" operasındaki "Senta" rolüyle, Opern Welt dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. Yine Almanya'da "Salome" ve "Fidelio" temsillerinde baş kadın rolünü canlandıran sanatçı, İstanbul'da ise "Tosca" temsilinde sahne aldı.

Başarılı sanatçı, 9 Aralık 1997'de Heidelberg Operası'ndaki temsilin ardından geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Soprano Zehra Yıldız Vefatının 21. Yılında Anılacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Çıktığı programda zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın değeri 80 milyar dolar Rekortmen dalgıç, 23 metre derinlikte boyu büyüklüğünde akya avladı Son Dakika! Erdoğan'dan kendisiyle ilgili skandal paylaşım yapan Hollandalı siyasetçiye tepki: Milletvekili müsveddesi, haddini bil Camiye gitmek için yolun karşısına geçmeye çalışan yaşlı adam, canından oldu İzmir'de koronavirüs vaka sayısı son 10 günde ikiye katlandı Daha büyük bir acı yok! Otomobilin arkasında duran oğlunu fark etmeyerek 25 metre sürükledi Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı