Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi? - Son Dakika
BBC

Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi?

07.01.2020 05:10

Kasım Süleymani'nin ABD hava saldırısıyla öldürülmesinin, ABD'de bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde ve Demokratların başkan adayını belirleyeceği ön seçim sürecinde etkisi olacak mı? İşte tüm yönleriyle konuya dair analizler.

İranlı general Kasım Süleymani'nin ABD hava saldırısıyla öldürülmesinin etkileri, ABD iç siyasetine kadar uzandı. Yaşanan her gelişme, bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinin siyasi malzemesi haline gelirken Süleymani suikastının seçimleri ne kadar etkileyeceği merak konusu oldu.

Süleymani suikastı sonrasında, İran ile ABD arasındaki gerilim tırmanırken, İran'ın bu saldırıya vereceği cevabın şekli ve sonrasında yaşanacak çatışmaların ciddiyeti seçim sonuçlarına da etki edecek. Bir aydan kısa bir süre sonra başlayacak olan Demokrat başkan adayı seçim sürecinde ve Kasım'daki başkanlık seçiminde, suikastın olası etkilerini görmek mümkün olabilecek

SAVAŞ, BAŞKAN'A OLAN DESTEĞİ ARTIRIYOR

Genellikle, çok büyük bir uluslararası krizle karşı karşıya kalan ABD başkanlarının halk desteği kısa vadede artıyor.

1991 Körfez Savaşı, yarattığı "bayrak etrafında toplanma etkisi" ile George HW Bush'un pozisyonunu güçlendirmişti. Oğlu George W Bush'a olan destek de 11 Eylül saldırılarından birkaç gün sonra ve Afganistan işgali ile, hiç olmadığı kadar artmıştı.

OBAMA VE TRUMP AYNI DESTEĞİ GÖREMEDİLER

Örneğin 2011'de Libya'daki hava savaşı, Barack Obama'ya olan destekte pek bir değişiklik yaratmamıştı. Donald Trump'ın Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı iddiaları karşısında Suriye Hava Üssü'nü vurması da, destek oranında sadece küçük bir oynama sağlamıştı.

ABD HALKI İKİYE BÖLÜNDÜ

Süleymani'nin öldürülmesi ardından yapılan ilk kamuoyu yoklaması da, toplumda keskin bir fikir ayrılığı yaşandığını gösteriyor. Saldırıyı onaylayanların sayısı çok az bir farkla fazla olsa da, bir o kadar kişi daha başkanın bunu "yeterince dikkatli planlamadığını" düşünüyor ve endişelerini dile getiriyor. Yani çarpıcı bir askeri zafer ya da kanlı bir savaş haricinde, son yaşananların, seçmenin Trump'ın başkanlığıyla ilgili görüşlerini büyük oranda değiştirmesi pek olası değil.

CUMHURİYETÇİLERİN YÜZDE 83'Ü DESTEKLİYOR

Trump, tartışmalı ve karışıklık çıkaran hareketleriyle her zaman yaptığı gibi, bu son gelişmeden de faydalanıp kendi tabanını bir araya getirebilir. Huffington Post'un anketine göre, Cumhuriyetçilerin yüzde 83'ü Süleymani'ye yapılan hava saldırısını destekliyor. Hatta Başkan'ın destekçileri saldırıyı devam ettirerek, bunu karşı tarafı kışkırtmak için kullanıyor.

Sosyal medyada Süleymani'nin öldürülmesinden endişe duyduğunu belirtenlere Trump destekçilerinin verdiği genel cevap "Kaybınız için üzgünüz" oluyor.

SUİKAST, TRUMP'IN AZLİ KONUSUNU ARDINDA BIRAKTI

Ayrıca Orta Doğu'daki bu dram, halkın dikkatinin Trump'ın başkanlıktan azli ile ilgili Senato'da süren soruşturmadan uzaklaştırmaya da yarayabilir. Trump'ın Pazartesi sabahı attığı tweetlere bakılırsa, onun da aklında bu var. Trump tweetlerde "Tarihimizin bu anında, çok meşgul olduğum bir dönemde bu siyasi oyuna zaman harcamak çok üzücü" yazdı.

DEMOKRATLAR NE TEPKİ VERDİ?

Süleymani saldırısı Demokratların tarafında ise, parti içinde Irak Savaşı'ndan bu yana pek güç gösterisinde bulunmayan savaş karşıtı harekete canlılık getirebilir. Demokratların başkan aday adaylarından Bernie Sanders, barış yanlısı yanını öne çıkarmakta geç kalmadı.

"SAVAŞI DURDURMAK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM"

Sanders Twitter'da "Vietnam konusunda haklıydım. Irak konusunda haklıydım. İran'la savaşı durdurmak için elimden ne gelirse yaparım" yazdı. Bir diğer aday adayı Tulsi Gabbard da Süleymani saldırısının bir "savaş nedeni" olduğunu ve ABD anayasasını ihlal ettiğini savundu.

DEMOKRAT ADAYLAR DA İKİYE BÖLÜNDÜ

Ancak bu açıklamalar diğer Demokrat başkan aday adaylarınınkiyle tezat oluşturuyor. Diğer aday adayları Süleymani'nin bölgedeki ABD güçlerine karşı yürütülen vekalet savaşlarına desteğini kınadı ancak saldırının yapılış tarzını eleştirdi.

Demokrat başkan aday adayı Amy Klobuchar bölgedeki ABD askerlerinin güvenliğinden endişe ettiğini belirtirken, Pete Buttigieg "Bu kararın nasıl alındığı ve sonuçlarının hesaplanıp hesaplanmadığına dair ciddi sorular var" dedi. Elizabeth Warren ise Süleymani'yi bir katil olarak niteledi.

Öte yandan eski New York Belediye Başkanı ve Demokrat Parti başkan aday adayı Michael Bloomberg, Sanders'i hedef aldı ve Sanders'in saldırıyı "suikast" olarak nitelemesinin "ölçüyü aşmak" olduğunu söyledi. Bloomberg "Bu adamın eline korkunç derece Amerikan kanı bulanmıştı. Tanıdığım hiç kimse generali öldürerek yanlış bir şey yaptığımızı düşünmüyor" dedi.

Partide ilericiler ve ılımlılar arasında bir yarık var ve İran krizi daha da kızışırsa, askeri güç kullanımı da Demokrat Parti için yeni bir bölücü konu olacaktır.

SUİKAST BIDEN'E YARAYABİLİR

Huffington Post'un Süleymani'nin öldürülmesi sonrası yaptığı anket, Demorkatlarda aday adaylığı yarışının önde giden ismi Joe Biden için iyi haber olabilir. Demokrat ya da Demokratlara oy vermeye yakın olduğunu belirten seçmenlerden yüzde 62'si Biden'a İran konusunda güvendiğini söylüyor. Sanders ve Warren'a ise aynı konuda olan güven yüzde 47 oranında. Bu sonuç, Biden'ın uzun dış politika deneyimini düşününce, şaşırtıcı değil. Biden 8 yıl boyunca başkan yardımcılığı ve uzun yıllar boyunca da Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yapmıştı.

IRAK SAVAŞINI DESTEKLEMİŞTİ

Ama bu sicil kaydı Biden için tam olarak bir nimet değil. Dikkatlerin yeniden Orta Doğu'da toplanması Biden'ın 2003'teki Irak Savaşı'na desteğini ve karmaşık savunmasını hatırlattı. Iowa eyaletinde bir seçmenin Cumartesi günü sorduğu bir soruya yönelik Biden, Irak Savaşı tezkeresine olumlu oy kullandığını, ancak dönemin başkanı Bush'un çatışmayı yönetme biçimine başından beri karşı çıktığını söyledi.

Biden Irak Savaşı öncesi ve sonrası savaş yanlısı açıklamalar yapmış ve bundan duyduğu ilk pişmanlığı 2005 yılından itibaren dile getirmeye başlamıştı.

Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi?
Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi?
Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi?
Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi?
Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi?
Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi?

Son Dakika Dünya Süleymani'nin öldürülmesi Trump'ın yeniden başkan seçilmesine yardım edecek mi? - Son Dakika Dünya

BBC

Son Dakika

Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti Nevşin Mengü'den "Kendi polisime saldırmam" diyen Cüneyt Arkın'a yanıt Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı