SÜRGÜNÜN 158'İNCİ YILINDA ATALARINI ANDILAR - Son Dakika

SÜRGÜNÜN 158'İNCİ YILINDA ATALARINI ANDILAR

21.05.2022 21:29

KOCAELİ'nin Kandıra ilçesi Babalı sahilinde Çerkesler, 158 yıl önce Çarlık Rusya tarafından sürgüne gönderilen ve büyük çoğunluğunun açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybettiği atalarını andı.

KOCAELİ'nin Kandıra ilçesi Babalı sahilinde Çerkesler, 158 yıl önce Çarlık Rusya tarafından sürgüne gönderilen ve büyük çoğunluğunun açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybettiği atalarını andı.

158 yıl önce Çarlık Rusya tarafından sürgün edildikten sonra Karadeniz üzerinden Kandıra Babalı köyü sahiline ulaşan Çerkesler torunları tarafından anıldı. Babalı sahilinde bir araya gelen yüzlerce kişi, sürgünde ölen atalarının yaşadığı mağaraları ziyaret ederek, dualar etti. Meşalelerle sahil boyunca yürüyen Çerkesler, atalarını anmak için Nart ateşini yaktı.Törende konuşan Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Gümüş, Bugün atalarımızın 158 yıl önce ana yurtları Abhazya'dan, Adige'den, Osetya'dan, Çeçenistan'dan koparılıp, hazin bir şekilde sürgüne maruz bırakıldığı, insanlık onurunun ayaklar altına alındığı, insanlık adına dünya tarihinin de ayıpladığı acı bir günümüzdür. Ayrıca bugün, atalarımızın yok edilme saldırısına karşı direncini gösterdiği bir gündür. Bu vesileyle huzurlarınızda, sürgün esnasında Karadeniz'de ve karada kaybettiğimiz atalarımızı bir kez daha saygıyla yad ediyoruz dedi. (DHA)

YORUMLAR
500
Kafkas sürgünü dans gösterileriyle anlatıldı Kafkas sürgünü dans gösterileriyle anlatıldı Çerkes sürgününü böyle anlattılar Çerkes sürgününü böyle anlattılar Bilal Erdoğan:  Türkiye şu anda okçulukta ciddi bir ivmelenme içinde Bilal Erdoğan:  Türkiye şu anda okçulukta ciddi bir ivmelenme içinde
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel SÜRGÜNÜN 158'İNCİ YILINDA ATALARINI ANDILAR - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement