Taşkent'te "Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı Konferansı" yapıldı - Son Dakika

Taşkent'te "Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı Konferansı" yapıldı

14.11.2019 19:36
Taşkent'te

Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı (CAREC) Bakanlar Konferansı, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlendi.

Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı (CAREC) Bakanlar Konferansı, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlendi.

Özbekistan Hükümeti ve Asya Kalkınma Bankasınca organize edilen konferansa Çin, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Tacikistan, Afganistan, Pakistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın dışişleri, maliye, ekonomi, yatırım, ticaret bakanları ve uluslararası kuruluşların üst düzey yöneticileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in, konuşmalar öncesinde konferansın katılımcılarına gönderdiği mesajı paylaşıldı.

CAREC Programı ülkelerinin gelişiminin tek bir enerji piyasasının oluşturulması ve ulaşım güzergahlarının çeşitlendirilmesiyle ilişkili olduğunu belirten Mirziyoyev, "Bölgenin istikrarlı ve sürdürülebilir kalkınması, enerji altyapısının modernizasyonu, bu alanda çok taraflı projelerin uygulanması yoluyla tek bir enerji pazarının kurulmasıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı." ifadesini kullandı.

"CAREC üyesi ülkelerin ortak çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz"

Asya Kalkınma Bankası (ADB) Başkanı Takehiko Nakao, konuşmasında, ADB'nin bölgedeki stratejik ortaklarından Özbekistan'ın ekonomik değişim sürecini olumlu bulduklarını, bu reformların ikili ve bölgesel iş birliğinin daha da genişlemesine katkıda bulunacağını söyledi.

Nakao, "Özbekistan ve CAREC üyesi ülkelerin, karşılıklı güven ve iş birliğini güçlendirmeye yönelik girişimleri üzerine kurulu yeni bir ekonomik kalkınma dönemine geçme konusundaki ortak çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Serdar Umurzakov, CAREC Programı'nın, bölgesel girişimlerin uygulanması, yatırım, enerji, ulaştırma ile ticaret alanındaki ilişkileri geliştirmesi ve güçlendirmeye yönelik ortak stratejilerin oluşturulmasıyla ilgili güncel konuların çok taraflı tartışılması için kilit rol oynadığını kaydetti.

Umrzakov, konferansın bölgedeki enerji ve ulaşım alanındaki iş birliğinin daha da artmasına katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.

Konferansta, CAREC Programı faaliyetlerinin uygulanmasında enerji ve ulaştırma sektörlerinde geliştirilen stratejiler ve sürdürülebilir kalkınma için bölgesel iş birliği ele alındı, CAREC'in 2030'a yönelik enerji ve ulaşım stratejileri de tartışıldı.

Programın çalışmaları, Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Asya Kalkınma Bankası gibi büyük finans kuruluşlarınca destekleniyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Taşkent'te 'Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı Konferansı' yapıldı - Son Dakika


Son Dakika

Eşcinsellik karşıtı Avrupa Parlamentosu Milletvekili, eşcinsel cinsel ilişki partisinde basıldı Masumlar Apartmanı 12. bölümüyle ekrana geldi! Her sahne Twitter'da gündem oldu Tepki çeken sözleri sonrasında istifa eden Bülent Arınç'tan ilk açıklama: Doğruları savunmaya kararlıyım Bakan Selçuk paylaştı: Normalleşme Desteği ve İlave İstihdam Teşviki'nin süresi uzatıldı Ellen Page transeksüel olduğunu açıkladı, Elliot ismini aldı Bakan Soylu'dan İmamoğlu'na suikast girişimi iddiasıyla ilgili açıklama: Tehlike bertaraf edilir ama açıklanmaz Yeni pozlarını paylaşan Hadise'ye beğeni üstüne beğeni yağdı Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırı gerçekleştirebilir