Türkiye ile ABD'nin mutabakatı Suriyelileri sevindirdi - Son Dakika

Türkiye ile ABD'nin mutabakatı Suriyelileri sevindirdi

19.10.2019 12:15

Terör örgütü YPG/PKK'nın işgaliyle topraklarından zorla göç ettirilen binlerce Suriyeli, Türkiye ve ABD arasındaki mutabakatın ardından evlerine dönecekleri günü bekliyor.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik düzenlediği Barış Pınarı Harekatı, terör örgütü YPG/ PKK tarafından evlerine ve topraklarına el konularak göçe zorlanan Suriyelilerin "eve dönüş" umudunu artırdı.

Suriye'nin Tel Abyad bölgesinde yaşarken YPG/PKK'nın baskısı nedeniyle evlerini, tarlalarını, iş yerlerini bırakıp sınırın hemen karşısında bulunan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine sığınmak zorunda kalan Suriyeliler, Türkiye ve ABD arasında önceki gün varılan mutabakata ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yıllardır Akçakale'nin hemen karşısında, çıplak gözle gördükleri halde, terör tehdidi nedeniyle doğup büyüdükleri topraklarına hasret kalan Suriyeliler, mutabakat kapsamında teröristlerin topraklarından ayrılmasını bekliyor.

"MUTABAKAT HOŞUMUZA GİTTİ"

İsmail Hammadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıl önce evlerini bırakarak 12 kişilik ailesiyle güvenli liman olarak gördükleri Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Topraklarında güvenli ortamın bir an önce sağlanmasını beklediğini anlatan Hammadi, Tel Abyad'a döneceği günü adeta iple çektiğini belirtti.

MEMLEKETLERİNE DÖNMEK İÇİN GÜN SAYIYORLAR

Türk milletinin misafirperverliği sayesinde Akçakale'de hayata tutunduklarını anlatan Hammadi, "Tel Abyad'da, terör örgütü YPG/PKK gelince Türkiye'ye göçmek zorunda kaldım. İnşallah Türk güvenlik güçleri kontrolünde topraklarımız teröristlerden temizlendi. Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çok hoşumuza gitti. İnşallah iki güçlü devlet Türkiye ve ABD, topraklarımızı terör örgütü YPG/PKK'dan temizler. Biz de evlerimize, akrabalarımıza geri dönüp hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Çocuklarımız eskisi gibi okullarına gidecek, biz de huzurlu ve mutlu bir şekilde topraklarımızda yaşayacağız." şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Umeyr Abu da yaklaşık 4 yıldır Akçakale'de yaşamak zorunda kaldığını söyledi. Terör örgütü YPG/PKK'nın zorlamasıyla evini terk ettiğini anlatan Abu, "Topraklarımızdan bizi, 'Türkiye'ye gidin' diye sürdüler. 4 yıldır Türkiye'de ikamet ediyoruz. Son yapılan harekatla bölgemiz temizlendi. Türkiye'nin ABD ile yaptığı anlaşmayla da bölgemizin daha güvenli hale getirileceğini düşünüyoruz." diye konuştu. Abu, Türkiye'ye bu süreçteki desteği için teşekkür etti.

"DÖNMEK İSTİYORUZ"

Habip Ahmedi ise Barış Pınarı Harekatı kapsamında yaşanan gelişmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'nin desteği sayesinde tarihi bir fırsat yakaladıklarını vurgulayan Ahmedi, "Terör örgütü YPG/PKK'nın topraklarımızdan tamamen ayrılmasını istiyoruz. Kendi evlerimize ve yuvalarımıza dönmek istiyoruz. YPG/PKK'nın gitmesi konusunda ABD'nin bize güvence vermesini istiyoruz. Türkiye'nin bizim yanımızda ilelebet kalmasında sıkıntı yok. Türkiye ile yaşamak bizim için gurur verici. Bize okul ve üniversiteler açmasını ve yarım kalan eğitim hayatlarımızı ülkemizde tamamlamak istiyoruz" dedi.

Türkiye ile ABD'nin mutabakatı Suriyelileri sevindirdi

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye ile ABD'nin mutabakatı Suriyelileri sevindirdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki camiye yapılan polis baskınına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyorum Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Daha önce aynı erkekle sevgili olan iki kız tekme tokat birbirine girdi! O anlar kamerada